به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه به نقل از قم نیوز سید احمد میرعمادی ماه مبارک رمضان ماه عبودیت و بندگی خدا و ماه معنویت در خانواده و جامعه است. ماه مبارک رمضان بهترین فرصت معنوی برای خانواده‌ها است، برای اینکه در این ماه بیشتر اعضا خانواده در کنار هم هستند، در هنگام سحر، در هنگام افطار دور هم جمع هستند. انسجام و همبستگی خانواده در این ماه بیشتر است. لذا ضرورت دارد خانواده‌ها از برکات ماه مبارک رمضان بیشتر استفاده کنند خانواده‌ها از این ماه برای تحکیم نظام خانواده، برای تربیت فرزندان و برای برقراری روابط عاطفی بیشتر بهره ببرند. از این رو در هر جلسه یکی از موضوعات مربوط به خانواده تقدیم می‌گردد.

سفارش قرآن به رعایت تقوا در مسائل خانوادگی

یکی از برکات ماه مبارک رمضان، رسیدن به تقوا از طریق روزه است. خدای متعال می‌فرماید: «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنوا کُتِبَ عَلَیکُمُ الصِّیامُ کَما کُتِبَ عَلَی الَّذینَ مِن قَبلِکُم لَعَلَّکُم تَتَّقونَ» تقوا ثمره روزه است این ثمره در زندگی خانوادگی نقش اساسی دارد. برای اینکه خانواده کانون فضیلت‌های اخلاقی است و تقوا در رأس فضیلت‌ها قرار دارد.

در قرآن کریم در هشت آیه از آیات مربوط به خانواده، سفارش به تقوا شده است. از جمله در آیه ۲۲۳ سوره بقره درباره روابط زناشویی سفارش به تقوا شده، یعنی باید در روابط زناشویی حدود و مرزهای الهی رعایت شود یا در آیه ۲۳۳ سوره بقره در رابطه با مسائل مربوط به شیردهی کودک، بر رعایت تقوای الهی تاکید شده و اینکه پدر و مادر باید مصلحت فرزند را در شیردهی در نظر بگیرند.

تقوا، مانع از هم پاشیدگی خانواده

در آیه ۱۲۸ سوره نساء بر رعایت تقوا در هنگام بروز اختلاف و تنش در خانواده و حل آن از سوی زن و شوهر تاکید شده است. یعنی تقوا در این مرحله مانع از هم پاشیدگی خانواده است و قرآن کریم با تاکید بر حل و فصل مسائل خانوادگی به وسیله زن و شوهر با عفو و گذشت و چشم‌پوشی از بعضی از مسائل، بر تحکیم خانواده اصرار دارد. در آیه ۱۲۹ سوره نساء بر رعایت تقوا در شرایط چند همسری، رعایت عدالت در حقوق همسران و در آیه ۱۵ و ۱۶ سوره تغابن بر رعایت تقوا در تربیت فرزند و اینکه اموال و اولاد فتنه هستند تاکید شده است. در آیه ۱ سوره طلاق نیز بر رعایت تقوا در طلاق، بعد از طلاق و در دوران عدّه و یا در مورد رها کردن همسر در روزهای پایانی عده به نحو نیکو سفارش می‌نماید.

کتابخانه آنلاین

آرشیو اخبار