نماینده سابق ولی فقیه در استان لرستان اظهار داشت: آیت الله تسخیری شخصیتی آگاه ، بیدار و آشنا به مسائل داخل و خارج کشور و اتفاقات جهان اسلام بودند که با شرکت در جلسات و کنفرانس های جوامع اسلامی بدون تعصب بر مبانی اهل بیت علیهم السلام اصرار می ورزیدند.

سیداحمد میرعمادی نماینده سابق ولی فقیه در استان لرستان ۱۷ شهريور در گفتگو با خبرنگار تقریب گفت: حضرت آیت الله تسخیری یک شخصیت علمی آگاه به زمان مخصوصا آگاه به مبانی فقه ، مسائل داخل و بین المللی ، سیاست و فقه مذاهب اسلامی بودند؛ از این جهت در امر ایجاد وحدت امت اسلامی و  تقریب مذاهب اسلامی نقش اساسی را ایفا می نمودند.

وی افزود: حضور ایشان در مجامع بین المللی عالمانه ، آگاهانه و عاقلانه بود و علی رقم آنکه در مجامعی شرکت می کردند که علما و دانشمندان اهل سنت ، فرق  و مذاهب دیگر حضور داشتند ایشان بر  روی مبانی عمیق اهل بیت علیه السلام بدون تعصب اصرار می کردند.

آیت الله میرعمادی تصریح کرد: ما می توانیم در سخنرانی های ایشان این مطلب را به وضوح مشاهده کنیم؛ همیشه سعی می کردند مطالب حق را با عقل و منطق بیان کنند و در طول سالهای بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران ایشان تنها شخصیتی بودند که در اکثر کنفرانس ها و سمینارهای خارج از کشور حضور فعال داشتند.

وی عنوان کرد: یکی از دلایل حضور با نشاط ایشان متانت و عقلانیت در سخنرانی هایشان در راستای وحدت و تقریب امت اسلامی و خیر خواهانه و دلسوزانه بیان می شد و از اینرو مورد استقبال همگان قرار می گرفتند؛ ایشان ضرر و زیان اختلاف و  تفرقه بین مذاهب را به خوبی لمس می کردند.

میرعمادی اظهار داشت: آیت الله تسخیری با داشتن وضعیت بیماری شدید یک فقیه روشن و خستگی ناپذیر در مجامع بین المللی بودند، بیماری ایشان به هیچ عنوان مانع تلاش ، حضور ، فعالیت و بیان حقایق و ارتباط با علما و دانشمندان فرقه و مذاهب گوناگون نشد فلذا پیامی که مقام معظم رهبری در پی رحلت ایشان صادر نمودند و از ایشان به عنوان عالم مجاهد و فردی خستگی ناپذیر و زبان گویای جهان اسلام و تشیع نام بردند، حقیقتا در وصف ایشان بود.

وی خاطر نشان کرد: مرحوم آیت الله تسخیری دارای خصویات فردی بودند که این ویژگی ها رمز موفقیت ایشان در عرصه بین المللی شده بود؛ دارا بودن سعه صدر ، تواضع و شنیدن سخنان مخالفان و داشتنن نشاط ، اخلاق حسنه ، صبر ، حوصله ، صداقت و پاکی رمز موفقیت آیت الله تسخیری در عرصه بین المللی بوده است اکثر قریب به اتفاق علمای اهل سنت و تشیع و نیز ادیان دیگر ، سیاسیون و دیپلمات های داخلی و خارجی ایشان را قبول داشتند.

وی ادامه داد: از ویژگی های منحصر به فرد ایشان داشتن روحیه گفتگو و وحدت بخشی بود که این ویژگی خاص در موفقیت در مجامع بین المللی بسیار حائز اهمیت بود و این موضوع در جریان وحدت بخشی به جهان اسلام بسیارمهم می باشد؛ توانایی علمی ، تسلط به زبان عربی و انگلسی سبب شده بود ایشان در فرهنگ ترویج اهل بیت و انقلاب اسلامی موفق باشند.

میرعمادی اذعان داشت: آیت الله تسخیری در مجامع بین المللی علاوه بر دفاع از اسلام تلاش می کردند از مکتب اهل بیت علیهم السلام نیز دفاع کنند و نیز از آرمان ها و اهداف انقلاب اسلامی دفاع می نمودند، ایشان توانستند یکی از اهداف راهبری نظام اسلامی یعنی اتحاد و ارتباط بین جوامع و فرقه های اسلامی را دنبال کنند و به مرحله عمل برسانند و امروز نیز باید از این روش الگو گیری شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کتابخانه آنلاین

آرشیو اخبار