آیت الله سید احمد میرعمادی در گفت و گو با خبرنگار مهر در سخنانی با اشاره به عمق حادثه سیل در لرستان، اظهار داشت: ما در استان طی ماه فروردین سه حادثه داشتیم، که یکی سیل بود، دوم برف سنگین در الیگودرز و بود و سوم مسئله رانش زمین بود.

خسارت سیلاب به شهرستان‌های مختلف لرستان

وی با بیان اینکه این سه عامل اصلی دست به دست هم داد که تمام توان استان لرستان در این جهت صرف شده که این مشکل برطرف شود، عنوان کرد: سیل سه مشخصه اصلی دارد که اول دبی و میزان جابجایی آب است، که واقعاً دبی آب در رودخانه کشکان و خرم رود بی سابقه بود، دوم حجم خروجی آب که از استان خارج شد بی نظیر بوده به طوری که استان خوزستان دچار وضعیت فوق العاده شد و سوم زمان و تداوم بارش است، ۴۸ ساعت با شدت بارندگی در استان داشتیم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد، تصریح کرد: این امر موجب شد تمام شهرستان‌های استان درگیر سیل شوند.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه در نورآباد، یک سوم شهر دچار آب گرفتگی شد و هزار و ۲۰۰ مغازه نیز دچار آب گرفتگی شد، ادامه داد: در خرم آباد ۱۶۵ مغازه با تمام امکانات از بین رفت و تعدادی از خانه‌های مسیر رودخانه «کرگانه» دچار آبگرفتگی شد.

وی با بیان اینکه در کوهدشت ۳۰ ساعت ارتباط قطع بود و در منطقه «کوهنانی» و «رومشکان» به خاطر بالا آمدن سد سیمره ۱۱ روستا باید جابجا شوند و در محاصره آب هستند، افزود: در چگنی که کمتر به آن پرداخت شده، تازه چند نفر از مردم در منطقه «شاهیوند» توانسته اند که به شهر بیایند و بگویند ما گرفتار هستیم و هیچ گونه ارتباطی با شهر نداریم.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد، بیان داشت: در منطقه دورود سه تا چهار محله در مسیر رودخانه گرفتار سیل شدند، در بروجرد حجم آبی خارج شد و گرفتاری‌هایی برای قسمت‌های پایین دست به وجود آمد.

چند هزار خانوار زندگیشان را از دست داده‌اند

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه زمین‌های دشت سیلاخور کاملاً از بین رفته است و قابل کشت نیست، گفت: در الیگودرز نیز بارش برف را داشته ایم، در دلفان دو روستا به دلیل رانش زمین کاملاً جابجا شدند و چهار روستا دیگر در معرض هستند.

وی، گفت: در مجموع هشت روستا در استان دچار رانش شد و ۴۰ روستا در معرض رانش زمین هستند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با اشاره به اینکه ۱۰۰ کیلومتر از جاده خرم آباد - پلدختر از بین رفته است، پل‌ها تماماً از بین رفته است و این جاده نیازمند به طراحی جدید است، گفت: از بین رفتن احشام و دام، ۱۵۰ استخر ماهی، زمین‌های کشاورزی، صیفی جات و از دیگر خسارت‌ها بوده است.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه در این حادثه ۱۴ نفر از عزیران ما در استان از دنیا رفتند، ادامه داد: آنچه که مهم بوده زندگی مردم و اسباب و زندگی مردم است، چند هزار خانوار زندگیشان از بین رفته است.

وی با بیان اینکه خسارات وارده بسیار عمیق بوده و از حوادث بی نظیری بوده که اتفاق افتاده است، عنوان کرد: قطع آب، برق، گاز، تلفن و راه را داریم و این امر فکر نمی‌کنم در تمام دنیا سابقه داشته باشد.

مسئولان به قول‌ها و وعده‌های خود عمل کنند

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با اشاره به حجم خسارت‌ها در روستاها، گفت: در حال حاضر در مرحله بعد از سیل باید چند کار امداد رسانی و پاکسازی که در حال انجام است و همچنین جبران خسارت‌ها و تأمین اسباب زندگی مردم صورت گیرد.

آیت الله میرعمادی، گفت: در جلسات ستاد بحران که با حضور مسئولان ملی برگزار می‌شود تاکید کرده ام که این روزها هر کس می‌آید اظهار همدردی می‌کند، ما هم از همه تشکر می‌کنیم، اما مردم لرستان را تنها نگذارند که صدمات روحی که دیده اند تشدید شود، همچنین یک سری قول‌هایی در رابطه با تأمین اعتبار خسارات داده می‌شود، در مقام عمل باید این امر صورت گیرد، مردم، این‌هایی که قول و وعده دادند را ثبت و ضبط کنید و اگر عملی نکردند ما مطالبه گری می‌کنیم.

وی، بیان داشت: ما آرامش خود را حفظ می‌کنیم، اما مطالبه گری خود را ادامه می‌دهیم، مبادا مسئولان قول‌هایی را بدهند و باز روح مردم ما را بیشتر جریحه دار کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کتابخانه آنلاین

آرشیو اخبار