آیت الله سید احمد میرعمادی سوم مردادماه در گفت و گو با خبرنگار مهر در سخنانی با اشاره به جایگاه نماز جمعه، اظهار داشت: جایگاه نماز جمعه در نظام اسلامی، جایگاهی رفیع است، در حقیقت نماز جمعه زبان گویای نظام اسلامی و مردم است.

نماز جمعه سنگر دفاع از نظام است

وی با بیان اینکه نماز جمعه حلقه وصل بین مردم و نظام اسلامی است، عنوان کرد: مسائلی که از سوی امام جمعه مطرح می شود مربوط به مشکلات و مسائل روز جامعه است،  نماز جمعه بخشی از شئون ولایت است.

امروز تنها سنگری که محکم روشنگری و معرفت افزایی می کند، نماز جمعه است

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه نماز جمعه عنصر حفظ کننده نظام و دفاع کننده از نظام است، ادامه داد: نماز جمعه در دوران دفاع مقدس و ... نقش ایفا کرده و امروز تنها سنگری که محکم روشنگری می کند، ایجاد اتحاد و انسجام می کند، اقتدار را نشان را نشان می دهد و معرفت افزایی می کند و بصیرت بخشی دارد نماز جمعه است.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه نماز جمعه سنگر دفاع از نظام است، گفت: از نظر تربیتی نیز نماز جمعه مهم است، نماز جمعه وسیله تربیت اسلامی است، تنها نهادی که در برابر تهاجم فرهنگی ایستاده و روشنگری می کند و اعتقادات را تقویت می بخشد نماز جمعه است.

وی با اشاره به اینکه نماز جمعه در جهت تقویت بنیه اعتقادی مردم تاثیر گذار است، گفت: رشد معنویت، اخلاق مردم، امر به معروف و نهی از منکر، فضائل اخلاقی در جامعه و از همه بالاتر آرامش دل ها با نماز جمعه تحقق پیدا می کند، نماز جمعه نقطه آرامش دل ها است و وقتی افراد به نماز جمعه می آیند نورانی می شوند، معنویت پیدا می کنند و روحیه آنها قوی و مستحکم می شود.

حضور هفتگی ۳۵ هزار نفر در نماز جمعه لرستان

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه نماز جمعه عامل اصلی وحدت و انسجام ملی بوده است، گفت: تریبون نماز جمعه، تریبون وحدت است، نماز جمعه در مسیر ولایت است، آنچه در نماز جمعه تبیین می شود اندیشه های ولایت و رهبری است و یکی از علت های بالندگی نماز جمعه این بوده که در صراط مستقیم و در مسیر ولایت است.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه در لرستان هر هفته ۳۵ هزار نفر داوطلب در نماز جمعه شرکت می کنند، تصریح کرد: این یک اجتماع بی نظیر است و این امر به خاطر جایگاه نماز جمعه است.

نماز جمعه از جایگاه بسیار رفیعی در نظام اسلامی برخوردار است

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری مهم ترین سیاست های خود را نماز جمعه بیان کرده اند که بسیار هم تاثیر گذار و اثر بخش در سطح جهان بوده است، ادامه داد: نماز جمعه از جایگاه بسیار رفیعی در نظام اسلامی برخوردار است.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آثار و برکات نماز جمعه، تصریح کرد: در برخی از روایات آمده که نماز جمعه کفاره و آمرزش گناهان هفته است.

آیت الله میرعمادی نزدیکی و تقرب به خدا را از برکات نماز جمعه برشمرد و گفت: خداوند پاداش حج و عمره را هر هفته برای شرکت کنندگان در نماز جمعه می نویسید.

عوامل بالندگی نماز جمعه

وی با تاکید بر اینکه شرکت در نماز جمعه حج فقرا است، تصریح کرد: امام علی(ع) می فرماید من بهشت را برای شش گروه ضمانت می کنم، یکی از این گروه ها کسی است که در نماز جمعه شرکت کند.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد، بیان داشت: نماز جمعه تضمین بهشت است، اگر ما سعادت دنیا و آخرت را می خواهیم باید به نماز جمعه روی آوریم که این سنگر الهی را حفظ کنیم، نماز جمعه سنگر دین و اهل بیت است، ندای اسلام در نماز جمعه بلند است، ندای نظام اسلامی در نماز جمعه بلند است.

آیت الله میرعمادی همچنین با اشاره به راهکارهای لازم برای برگزاری نماز جمعه به صورت باشکوه، بیان داشت: نماز جمعه یک نماز معمولی نیست، نماز جمعه یک نهاد است، یک مجموعه عواملی در اقامه نماز جمعه تاثیر گذار است، برای اینکه نماز جمعه بالنده شود باید از تمام ظرفیت ها استفاده کنیم.

مسئولان باید در نماز جمعه حاضر شوند چرا که مخاطب اصلی تذکرات امام جمعه مسئولان هستند

وی با اشاره به عوامل انسانی که در بالندگی نماز جمعه تاثیر گذار است، عنوان کرد: خانواده ها، معلمان، اساتید، ائمه جمعه، اعضای ستادهای نماز جمعه، مسئولان و ... در این رابطه نقش دارند.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه وقتی مسئول و مدیری در نماز جمعه شرکت می کند به طور طبیعی مجموعه آن نیز در نماز جمعه شرکت می کنند، افزود: مسئولان باید در نماز جمعه حاضر شوند چرا که مخاطب اصلی تذکرات امام جمعه مسئولان هستند.

برنامه های فرهنگی در بالندگی نماز جمعه تاثیر گذار است

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه امام جمعه نقش اساسی در بالندگی نماز جمعه دارد، گفت: خطبه های امام جمعه، صفات و ویژگی های فردی امام جمعه، نوع معاشرت و برخورد امام جمعه، نوع بیان امام جمعه و اعتقادات امام جمعه در بالندگی نماز جمعه تاثیر گذار است.

وی با اشاره به عوامل و برنامه های فرهنگی برای بالندگی نماز جمعه، تصریح کرد: خوشبختانه هر هفته در خرم آباد، هفت برنامه فرهنگی از جمله شمیم خدمت، دعا، زیارت عاشورا، پاسخ به سوالات، پزشک رایگان، مداحی و نوحه سرایی، سخنران قبل از خطبه، مهد کودک و ... در نماز جمعه خرم آباد برگزار می شود.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه برنامه فرهنگی در بالندگی نماز جمعه تاثیر گذار است، گفت: همچنین حرف و عمل امام جمعه و خطبه امام جمعه مطابق با نیاز مردم باشد و این امر موجب بالندگی نماز جمعه می شود.

آیت الله میرعمادی بیان داشت: برای بالندگی نماز جمعه باید از تمام ظرفیت ها و عواملی که می توانند نقش آفرینی کنند، استفاده کنیم.

تکمیل مصلاهای نماز جمعه نیازمند به کمک مسئولان است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت کیفیت بخشیدن به فضای نماز جمعه، بیان داشت: تا پیش از این مصلای نماز جمعه در استان وجود نداشت، طی سال های اخیر بحث ساخت مصلا ها در استان شروع شد.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه در اغلب شهرهای لرستان مصلی احداث شده و یا مساجدی که نماز جمعه در آنها اقامه می شد تکمیل و بازسازی شده است، ادامه داد: در حال حاضر ۱۳ مسجد در استان محل اقامه نماز جمعه است، پنج مصلی نیز در استان وجود دارد، اما در حال حاضر هشت مصلای نماز جمعه در لرستان در دست احداث و نیمه کاره هستند.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه تکمیل مصلاهای نماز جمعه نیازمند به کمک مسئولان است، گفت: دو گروه در این زمینه مسئولیت دارند، یکی مسئولان هستند که باید اعتبار قابل توجهی برای تکمیل آنها اختصاص دهند چرا که در چند سال اخیر بودجه مصلاهای استان کم شده و با این اعتبارات مصلاها تکمیل نمی شوند.

وی با بیان اینکه به طور مثال مصلای خرم آباد که حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ متر مربع زیربنا دارد و در کشور بی نظیر است، یک مصلی تاریخی و با عظمتی است که تکمیل آن نیاز به اعتبارات و کمک های دولتی دارد، گفت: همچنین خیرین و مردم نقش اساسی برای تکمیل مصلا ها دارند.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد بیان داشت: حضور مردم در نماز جمعه بسیار مهم است، نماز جمعه را نباید ترک کرد، ترک نماز جمعه عقوبت دارد و پیامبر می فرماید هر کس سه جمعه را متوالی و بدون عذر ترک کند خداوند بر دل او مهر نفاق می زند، اجتماع آنها برکت ندارد و زندگی آنها آرامش بخش نخواهد بود.

آیت الله میرعمادی تاکید کرد: برنامه ما این بوده که این هشت مصلی نیمه تمام را تکمیل کنیم تا چند جای دیگر را که مصلی ندارند را پیگیری کنیم.

ضرورت کیفیت بخشیدن به نماز جمعه

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر کیفیت بخشیدن به نماز جمعه، تصریح کرد: دور جدید شورای سیاست گذاری ائمه جمعه بر روی مسئله کیفیت برنامه ریزی کرده اند و افزایش نماز جمعه را تا اطلاع ثانوی نخواهیم داشت و بیشتر بحث کیفیت بخشیدن به نماز جمعه مدنظر است.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه سیاست فعلی نهاد نماز جمعه کیفیت بخشیدن به نماز جمعه است، گفت: این امر به اخلاص امام جمعه، اعضای ستاد نماز جمعه، مردم و مسئولان بستگی دارد.

آیت الله میرعمادی همچنین با تاکید بر ضرورت توجه به کیفیت خطبه های نماز جمعه، عنوان کرد: خطبه ها باید از غنای لازم برخوردار باشد و بار علمی داشته باشد، تحلیل سیاسی منطقی، دقیق و صحیح در خطبه ها ارائه شود، محتوای خطبه ها بسیار مهم است چرا که امروز مسئله فقط اختصاص به شرکت کنندگان در نماز ندارد بلکه این به گوش جهانیان می رسد.

وی همچنین ویژگی های فردی و رفتاری، ساده زیستی، دور بودن از اشرافی گری، مردم داری، برخورد پدرانه، انصاف و عدالت، دور بودن از جناح و جریان های سیاسی امام جمعه را در کیفیت بخشیدن به نماز جمعه بسیار مهم برشمرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کتابخانه آنلاین

آرشیو اخبار