آیت‌الله سید احمد میرعمادی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر گفت: با توجه به روایات معصومین شب قدر به‌طورقطع دریکی از سه شب ضربت خوردن امام علی(ع)، شب شهادت امام علی و یا شب بیست و سوم ماه رمضان است.

در شب قدر وسعت رحمت خدا را درک کنیم

وی بابیان اینکه خدا در شب قدر قرآن را به‌عنوان کتاب هدایت نازل کرد، افزود: همچنین خداوند در شب قدر ملائکه و روح را از آسمان نازل کرد تا به بندگانش سلام و تهیت بفرستند و شب قدر شبی است که خداوند تقدیر بندگان را به مدت یک سال در آن شب مقرر می‌کند.

 نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد با تأکید بر اینکه خداوند در شب قدر سه کار مهم نزول قرآن برای هدایت و قرار گرفتن انسان در مسیر کمال و تقرب الهی، نزول ملائکه و روح برای بشارت، آرامش بخشی و نوید پاداش بهشتی و همچنین تعیین سرنوشت انسان‌ها را انجام داده است، گفت: به‌طورقطع خداوند در شب قدر خیر را نازل کرده، آنچه از سوی خدا نازل می‌شود خیر است.

وی بابیان اینکه در مقابل ما انسان‌ها و بندگان در برابر خدای متعال چهار وظیفه در شب قدر داریم، گفت: اولین وظیفه‌ای که در شب قدر برای ما در نظر گرفته‌شده این بوده که وسعت رحمت خدا را درک کنیم، شب قدر شب وسعت رحمت خدا است و هر چه ما گناه و معصیت کرده باشیم سنگینی گناه در برابر وسعت رحمت خدا ناچیز است.

کلید شب قدر تبعیت از ولایت است

 نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد با تأکید بر اینکه هیچ بنده‌ای در شب قدر نباید مأیوس شود، تصریح کرد: خداوند همه گناهان را می‌بخشد، خداوند می‌فرماید از رحمت واسعه الهی ناامید نشوید، خداوند تمام گناهان شمارا می‌بخشد.

آیت‌الله میرعمادی بابیان اینکه خداوند می‌فرماید خداوند هم آمرزنده است و هم مهربان است، افزود: ما باید رحمت واسعه الهی را در نظر بگیریم.

وی بابیان اینکه وظیفه دوم ما در شب قدر استغفار است، تصریح کرد: پیامبر فرمود که بهترین عبادت استغفار است، خدا از کلمه «انابه» به معنی توجه عمیق به خدای متعال استفاده کرده است.

 نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد با تأکید بر اینکه انسان باید توجه کامل به خدای متعال پیدا کند، افزود: شب قدر، شب توجه به خدا، انس باخدا و بازگشت به خدا است و شبی است که بندگان به‌سوی خدا اقبال دارند.

آیت‌الله میرعمادی با اشاره به اینکه وظیفه سوم انسان‌ها در شب قدر این بوده که تسلیم پروردگار باشند، گفت: شب قدر، شب عهد بستن باخدا است، پیامبر فرمود من اول کسی هستم که تسلیم خدا هستم، اسلام دین تسلیم است.

وی بابیان اینکه وظیفه چهارم انسان‌ها در شب قدر پیروی از دستور خدا در مقام عمل است، گفت: شب قدر، شب عمل است، شب پیروی کردن است، شب الگو گرفتن است، در شب قدر بندگان باخدا و ولی خدا پیوند برقرار می‌کنند.

 نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد با تأکید بر اینکه شب قدر، شب پیوند با ولایت است، تصریح کرد: کلید شب قدر ولایت و تبعیت از ولایت است، شب ارتباط انسان ضعیف با انسان معصوم و کامل است.

ضرورت الگوپذیری از ویژگی‌های شخصیتی علی(ع)

آیت‌الله میرعمادی با تأکید بر اینکه شب قدر، شب اتصال قطره به دریا است و اهمیت آن به ولایت است، افزود: خداوند شب قدر، را در شبی قرار داده که ولایت در این شب رقم خورده است، پیروی از ولایت مهم است.

وی با اشاره به اینکه نتیجه تبعیت از ولایت را امروز می‌بینیم، افزود: تبعیت از ولایت یعنی سربلندی، عزت، عظمت، بزرگی، پیشرفت و استقلال،  تبعیت از ولایت به معنی قدم زدن درراه سعادت ابدی است، تبعیت از ولایت تضمین‌کننده سعادت دنیا و آخرت ما است.

 نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد با تأکید بر اینکه در شب قدر ما می‌خواهیم الگوپذیر باشیم، گفت: می‌خواهیم از اسوه تاریخ، الگوی بشریت، مقتدای انسان‌ها یعنی حضرت علی(ع) الگو بگیریم.

آیت‌الله میرعمادی با تأکید بر اینکه حضرت علی(ع) شخصیت والا است و کسی نمی‌تواند راجع به ایشان سخن بگوید، گفت: ما باید به‌اندازه فهم و ظرفیت خود از علی(ع) بهره ببریم و در این راستا باید از چهار خصلت ایشان الگو بگیریم.

وی بابیان اینکه اولین خصلت عبادت سنگین امام علی(ع) است، گفت: علی(ع) عبادت‌کننده خدا و عبد خدا است و ما باید از ایشان الگو بگیریم.

 نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد با اشاره به اینکه از شجاعت و استقامت وصف‌ناپذیر علی(ع) باید الگو بگیرم، گفت: همچنین باید از سخاوت خالصانه امام علی(ع) الگو بگیریم.

آیت الله میرعمادی بیان داشت: همچنین ما باید از عدالت وصف‌ناپذیر و جاودانه امام علی(ع) الگو بگیریم.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کتابخانه آنلاین

آرشیو اخبار