آیت الله سید احمد میر عمادی 4 آبان ماه در دیدار با کارکنان اداره کل اوقاف و امور خیریه لرستان گفت: وقف یک موضوع دینی است که در تاریخ و حتی قبل از اسلام با نگاه توحیدی وجود داشته است؛ وقف می تواند بسیاری از مشکلات جامعه را حل کند.

وی به اهمیت وقف اشاره کرد و افزود: وقف مهمترین پشتوانه اسلام است و ابعاد گوناگونی دارد. بعد اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و حتی بعد سیاسی که در بعد سیاسی وقف می توان به ماجرای فدک اشاره کرد که عامل مبارزه با غاصبان و ظالمان بوده است.

 

نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به ظرفیت بالای وقف در طول تاریخ افزود: علمای بزرگ اسلام با در اختیار داشتن سرمایه وقف در مقابل ظالمان ایستادگی کردند.

 

آیت الله میرعمادی اظهار داشت: در زمینه وقف سه کار باید انجام داد؛ کار فرهنگی، کار تحقیقی و کار تبلیغی.

 

وی با بیان اینکه در زمینه فرهنگی باید آثار مترتب بر وقف را بیان کرد؛ به عنوان مثال در مساجد،  مدارس علوم دینی،  نشر دین و حوزه های علمیه تصریح کرد: راجع به موقوفات بایستی کارهای تحقیقی و پژوهشی صورت گیرد تا ابعاد مختلف وقف برای مردم روشن شود و سومین کار هم کار تبلیغی است که بتوان آثار وقف و اسناد مربوط به موقوفات را بازگو کرد.

 

نماینده ولی فقیه در لرستان همچنین حفظ و نگهداری از موقوفات را از مهمترین وظایف اوقاف دانست و افزود: برخی از مسائل باید برای مردم تبیین شود؛ به عنوان مثال تغییر وقف جایز نیست، یا خرید و فروش وقف جایز نیست. اگر این مسائل اطلاع رسانی شود در حفظ و نگهداری موقوفات بسیار موثر است.

 

آیت الله میرعمادی به جهت دهی موقوفات اشاره و بیان کرد: زمینه وقف در جامعه وجود دارد و بایستی واقفان را به سمت وقف های مورد نیاز جامعه هدایت کرد.

 

وی همچنین از برنامه های اوقاف و اعزام مبلغین در طول سال در مساجد و نقاط محروم تشکر کرد.

 

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

کتابخانه آنلاین

آرشیو اخبار