آیت الله سید احمد میرعمادی یکشنبه 22 مهرماه در مراسم گرامیداشت شهدای روستای اراء در مسجد امام موسی کاظم(ع) شهرستان سمنان با اشاره به اینکه مقام والای شهیدان رسیدن به قله رفیع ارزش‌ها است، تصریح کرد: پیامبر (ص) در رابطه با جایگاه شهدا می‌فرماید «بالاتر از هر کار خیری، خیر و نیکی دیگری است تا آنکه فردی درراه خدا کشته شود، و بالاتر از کشته شدن درراه خدا خیر و نیکی نیست».

شهدا جزء پیشگامان در امر خیر محسوب می شوند

وی با بیان اینکه ارزش انسانها در مقایسه با یکدیگر معلوم می شود و شهدا در مقایسه با دیگران سرآمد هستند، تصریح کرد: شهدا جزء پیشگامان در امر خیر محسوب می شوند و بالاترین خیرها جهاد در راه خداوند است که شهدا در این مسیر پیشگام بودند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد ادامه داد: بدون تردید درک مقام شهیدان به طور کامل برای ما امکان پذیر نیست چرا که مقیاس سنجش ما مادی بوده در حالی که مقیاس سنجش ارزش شهدا معنوی است.

آیت الله میرعمادی بیان داشت: شهدا در بالاترین درجات الهی قرار دارند تا جایی که انبیاء نیز به آنها غبطه می خورند.

شهدا الگوی نمونه بشریت

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری اینکه شهدا الگوهای بشریت هستند، عنوان کرد: شهدا برای بشریت الگو محسوب می شوند چرا که آنها زندگی حقیقی و واقعی را به انسان ها یاد دادند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد بیان داشت: شهدا با ترجیح دادن زندگی اخروی بر حیات دنیوی، قطع دلبستگی به دنیا، ایثار جان خود و گذشتن از همه چیز برای بشریت الگویی نمونه محسوب می شوند.

آیت الله میرعمادی از شهدا به عنوان الگوی شاهد، زنده، حاضر و ناظر بر اعمال انسانها یاد کرد و افزود: شهدا نماد اقتدار، ایثار، استقامت، اخلاص، گذشت و خدمت هستند و از این رو بهترین الگو برای بشریت محسوب می شوند.

وی با بیان اینکه شهدا برای نجات بشریت از ظلم و جهل و فساد، فداکاری و ایثار کردند، یادآور شد: هدف شهدا یک هدف مقدس و الهی بوده است.

تشریح وظایف ما در قبال ایثارگری شهدا

نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به وظایف ما در برابر شهدا گفت: تقویت ایمان و باور به خدا، حفظ دین و باورهای دینی، ولایتمداری و تبعیت از ولایت و بصیرت و هوشیاری از وظایفی است که ما در برابر جهاد شهدا داریم.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه همراه بودن با شهدا بر ما لازم است، افزود: برای با شهدا بودن در درجه اول باید بینش خود را درست و در درجه دوم عمل و رفتار خود را خدایی کنیم.

وی با بیان اینکه ایمان و تقوا دارای درجاتی است، عنوان کرد: اجر و پاداش مومن به مقدار درجه آنها است و اهل ایمان و تقوا هر کدام صاحب درجاتی هستند.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد بیان داشت: پاداش و اجر افراد به میزان درجه ایمان آنها است.

دل انسان در ظلمات است و وقتی ایمان آورد روشن می شود و البته بین تقوا و بصیرت رابطه وجود دارد

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه خداوند به مومنان چهار چیز داده است، گفت: این چهار چیز شامل حسنه در دنیا، حسنه در آخرت، نور در زندگی و آمرزش گناهان است و اینها به دلیل ایمان به خداوند و رسول خدا است.

وی با تاکید بر اینکه ایمان و تقوا باعث نورانیت دل می شود، گفت: دل انسان در ظلمات است و وقتی ایمان آورد روشن می شود و البته بین تقوا و بصیرت رابطه وجود دارد.

آیت الله میرعمادی ایمان و باور را موجب سعادت انسان دانست و اضافه کرد: بی ایمانی، فساد و بی بندوباری باعث بدبختی است لذا تمام شئون فساد از جمله فساد اداری، فساد اخلاقی، فساد اقتصادی و ... عامل بدبختی جامعه خواهند شد.

سرنوشت ما به انقلاب و ولایت بستگی دارد

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد اظهار داشت: سرنوشت ما به انقلاب و ولایت بستگی دارد؛ ولایت ستیزان به وسیله ولایتمداران باید سرجای خود بنشینند؛ کسانی که اعتقادی به ولایت ندارند و ظاهرا اسم ولایت را می برند و در باطن ریشه ولایت را می زنند باید به وسیله امر به معروف و نهی از منکر سر جای خود بنشینند؛ همه ما در این رابطه وظیفه داریم.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه ما پشت ولایت را خالی نمی کنیم و بر میثاق خود استواریم، تصریح کرد: همچنین بصیرت و هوشیاری از ضرورت های امروز است؛ مبادا فریب نیرنگ دشمن را بخوریم.

مردم با بصیرت و آگاه ایران اسلامی نعمت بزرگی هستند

وی با اشاره به اینکه خداوند متعال دو نعمت بزرگ به ایران داده است، گفت: یکی نعمت رهبر فرزانه انقلاب که دل ها را به سوی خود می کشد و دیگری ملت با بصیرت و آگاه است.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد یادآور شد: مردم با بصیرت و آگاه ایران اسلامی نعمت بزرگی هستند.

رهبری بر هم زننده تمام توطئه های دشمنان است

آیت الله میرعمادی در ادامه سخنان خود با اشاره به عوامل بهره مندی از نصرت الهی بیان داشت: یکی از این عوامل اطاعت از رهبری آگاه، هوشیار، با تقوا است و امروز خدا را شاکریم که فرمانده کل قوا کشور انسانی مومن، با بصیرت، دشمن شناس، هوشیار، مدیر، مدبر و بی نظیر است که اطاعت از رهبری موجب نصرت الهی می شود.

وی با تاکید بر اینکه رهبری ذخیره خدا برای ایران اسلامی است و ایشان بر هم زننده تمام توطئه های دشمنان است، افزود: خداوند ولی خوبی را برای ما قرار داده و ایشان بر ما ولایت دارند و اطاعت از رهبری موجب می شود که نصرت الهی شامل حال ما شود