آیت الله سید احمد میرعمادی یکشنبه 25 شهریورماه در جمع عزاداران حسینی در محل فرماندهی انتظامی استان گلستان ضمن تشریح ویژگی های مکتب امام حسین(ع) اظهار داشت: مکتب امام حسین(ع) مکتب نجات بخش، انسان ساز، تربیتی و رساننده انسان به سعادت ابدی است.

مکتب امام حسین(ع)، مکتب هدایت گری و روشنگری

وی با بیان اینکه مکتب امام حسین(ع) مکتب هدایت گری و روشنگری و مکتبی متعالی است؛ تصریح کرد: نخستین ویژگی مکتب امام حسین(ع)، عبودیت و بندگی و معنویت است.

امام حسین(ع) به دنبال این بود که مردم را از عبادت و طاعت شیطان نجات دهد و به عبادت و طاعت خدا برساند

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه مکتب امام حسین(ع) ریشه در معنویت دارد، افزود: سیدالشهدا(ع) به دنبال معنویت بوده و راه تعالی را در عبادت می دید. نماز، دعا، استغفار و تلاوت قرآن یکی از مهم ترین برنامه های امام حسین(ع) بوده است.

آیت الله میرعمادی یادآور شد: امام حسین علیه السلام به دنبال این بود که مردم را از عبادت و طاعت شیطان نجات دهد و به عبادت و طاعت خدا برساند.

وی خاطرنشان کرد: عصر تاسوعا دشمن می خواست حمله کند که امام حسین(ع) شب عاشورا را مهلت گرفت تا نماز بخواند؛ خیمه های امام حسین(ع)، خیمه قرآن و مناجات بوده است.

حریت و آزادگی ویژگی مکتب حسین(ع) است

نماینده ولی فقیه در لرستان حریت و آزادگی را دومین ویژگی مکتب امام حسین(ع) دانست و افزود: امام حسین(ع) امام آزادگان است و نهضت او پیام آور آزادگی است؛  به همین جهت وقتی که یزید امام حسین(ع) را بین بیعت کردن و کشته شدن مخیر کرد، امام حسین(ع) فرمود «هیهات من الذله»؛ ما آزاده هستیم و آزادگی را انتخاب می کنیم.

آیت الله میرعمادی تصریح کرد: مهم ترین پیام مکتب حسینی زیر بار ذلت نرفتن و حفط کرامت و عزت و آزادگی است.

وی خاطرنشان کرد: امام حسین(ع) می فرماید «ان لَم یَکُن لَکُم دینٌ و کُنتُم لاتَخافونَ المَعادَ فَکونوا اَحراراً فِی دُنیاکُم»؛ اگر دین ندارید لااقل آزادمرد باشید.

کربلا میدان عشق و یاران امام حسین(ع) عاشقان واقعی خداوند متعال بودند

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه مکتب امام حسین(ع) مکتب محبت و عشق است، به طوریکه این عامل سبب جانفشانی و جان نثاری یاران امام حسین(ع) شد، افزود: کربلا میدان عشق و یاران امام حسین(ع) عاشقان واقعی خداوند متعال بودند که محبت الهی در دلشان موج می زد.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه کسانی که ایمان به خدا داشته باشند، نسبت به خدا محبت شدید دارند، ادامه داد: امام حسین(ع) و یاران ایشان هر چه به لحظه شهادت نزدیک تر می شدند،  محبت و عشق آنها شعله ور می شد.

وی یادآور شد: نمونه این عشق به خدا، قاسم بن حسن است که عشق به شهادت در وجودش بود.

بالاترین مقام در کربلا رسیدن به مقام تسلیم و رضا بود

نماینده ولی فقیه در لرستان تسلیم و رضا در مقابل خداوند متعال را چهارمین ویژگی مکتب امام حسین(ع) دانست و گفت: بالاترین مقام در کربلا رسیدن به مقام تسلیم و رضا بود، «الهی رضا برضائک»؛ زینب کبری(س) هم وقتی امام حسین شهید شد فرمود «خدایا این قربانی را از من قبول کن».

آیت الله میرعمادی تصریح کرد: امام حسین(ع) مانند ابراهیم که تسلیم خداوند بود، فرزندانش را به قربانگاه برد و به شهادت رسیدند و این نشانه تسلیم و رضا است.

مکتب امام حسین(ع)، مکتب ولایتمداری و عمل به وظیفه است

وی با بیان اینکه مکتب امام حسین(ع)، مکتب ولایتمداری و عمل به وظیفه است، افزود: یاران امام حسین(ع) نه از امامشان پیشی می گرفتند و نه عقب می افتادند؛ حتی وقتی به میدان می رفتند از امام اذن می گرفتند و کربلا بر محور ولایت امام حسین(ع) ادامه پیدا کرد.

یاران امام حسین(ع) خود را حافظان ولایت می دانستد و تا پای جان در دفاع از حریم ولایت ایستادگی کردند

نماینده ولی فقیه در لرستان خاطرنشان کرد: یاران امام حسین(ع) خود را حافظان ولایت می دانستد و تا پای جان در دفاع از حریم ولایت ایستادگی کردند.

آیت الله میرعمادی با اشاره به نوع نگاه هایی که به نهضت عاشورا وجود دارد، اظهار داشت: یک نگاه احساسی و یک نگاه سیاسی و قرآنی نسبت به نهضت عاشورا وجود دارد؛  اما نگاه قرآنی به نهضت عاشورا این است که مکتبی تربیتی، انسان ساز و الهی است. این مکتب افراد را به قله رفیع کمال می رساند.