آیت‌الله سید احمد میرعمادی یکشنبه ۲۹ بهمن در نهمین دوره همایش بین‌المللی سیره علوی بابیان اینکه امام علی(ع) در ۱۸ ذی‌الحجه سال ۳۵ هجری قمری زمامداری مسلمانان را به عهده گرفت اظهار داشت: درمجموع دوران زمامداری ایشان چهار سال و ۹ ماه و سه روز بوده است.

سیاست صحیح اقتصادی رمز تداوم حکومت است

وی بابیان اینکه این مدت کوتاه مطالب و موضوعات فراوانی مطرح‌شده که به‌عنوان اسوه و الگو برای بشریت مطرح است عنوان کرد: آنچه در دوران حکومت امام علی(ع) اتفاق افتاده الگو برای بشریت است.

 نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد بابیان اینکه موضوعات مختلفی درزمینهٔ دوران حکومت امام علی(ع) مطرح است گفت: شناخت سیاست‌های اقتصادی امام علی(ع) اهمیت دارد. 

آیت‌الله میرعمادی با اشاره به اینکه کشورداری یعنی تدبیر نیکو و داشتن سیاست صحیح ازجمله سیاست‌های صحیح اقتصادی تصریح کرد: داشتن سیاست صحیح در امر کشورداری رمز تداوم حکومت است و سیاست صحیح اقتصادی رمز تداوم حکومت است.

وی بابیان اینکه بر اساس آموزه‌های امام علی(ع) سیاست‌های غلط در بخش اقتصاد نشانه سقوط دولت‌ها است گفت: بعد از رحلت پیامبر ۲۵ سال حکومت در دست اموی‌ها بود، در این سال‌ها سیاست بنی‌امیه نفع پرستی، خودبینی، دل‌بستگی به قدرت، تبعیض و تعصبات جاهلی بوده است.

مبارزه با فساد اقتصادی جدی دنبال نمی‌شود

 نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد با اشاره به اینکه روز اول سیاست اقتصادی امام علی(ع) اصلاح اقتصادی و مبارزه با فساد اداری و اقتصادی بوده است گفت: در روز دوم خلافت امام علی(ع) خطبه خواند و فرمود «بدانید هر زمینی که عثمان بخشید و هر ثروتی که از اموال خداوند هدیه کرد به بیت‌المال برمی‌گردانم و اگر آن‌ها را بیابم درحالی‌که مهریه زنان شده و در شهرها توزیع‌شده باشد به جایگاه اش بازمی‌گردانم چراکه در عدالت گشایشی است که در هیچ‌چیزی نیست».

آیت‌الله میرعمادی ادامه داد: امام علی(ع) در روز سوم حکومت خود طرح عدالت اقتصادی را اجرا کرد و حقوق افراد را از بیت‌المال پرداخت کرد.

وی با تأکید بر اینکه مبارزه با فساد اقتصادی هزینه دارد و متأسفانه در ایران اسلامی باوجود تأکید مقام معظم رهبری بر مبارزه با فساد اقتصادی، این امر کند صورت می‌گیرد و به‌صورت جدی دنبال نمی‌شود گفت: این امر نیز به این دلیل بوده که عده‌ای ذی‌نفع هستند، مخالفت‌ها و اشکال‌تراشی‌ها مانع مبارزه با فساد اقتصادی است.

 نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد با تأکید بر اینکه امام علی(ع) برای مبارزه با فساد اقتصادی سه جنگ را تحمل کرد و این سه جنگ تاوان مبارزه با فساد اقتصادی بوده است گفت: امام علی(ع) در سال ۳۸ هجری تقسیم عادلانه ثروت‌های عمومی را آغاز کرد و اجازه نداد عده خاصی از این ثروت‌های عمومی استفاده کنند.

تشریح سیاست‌های اقتصادی امام علی(ع)

آیت‌الله میرعمادی بابیان اینکه امروز معادن که ثروت عمومی است در اختیار عده خاصی است و یا اینکه نفت و فراورده‌های نفتی در انحصار عده خاصی است بیان داشت: امام علی(ع) این ثروت‌ها را عادلانه تقسیم کرده و از سیاست‌های اقتصادی ایشان تقسیم عادلانه ثروت‌های عمومی بوده است.

آیت‌الله میرعمادی بابیان اینکه چگونگی تقسیم درآمدهای عمومی از دیگر سیاست‌های اقتصادی امام علی(ع) بود گفت: امام علی(ع) در تقسیم درآمدها دو ویژگی را مورد تأکید قرار می‌داد و درآمدها را دو قسم می‌کرد که یک قسم مصارف خاص مثل تأمین حقوق کارکنان  و قسم دیگر مصارف عام بود.

وی بابیان اینکه از دیگر سیاست‌های اقتصادی امام علی(ع) جلوگیری از دست‌ودل‌بازی در اموال عمومی است، بیان داشت: امام بارها فرمود سخاوتمندی زمامداران در اموال عمومی ستم بر بندگان و عهدشکنی است.

 نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد پارسایی و احتیاط در هزینه کردن بودجه عمومی را از دیگر سیاست‌های امام علی(ع) برشمرد و افزود: از مهم‌ترین سیاست‌های اقتصادی امام(ع) در چگونه دریافت کردن مالیات و اصلاح سیستم مالیاتی بوده است.

آیت‌الله میرعمادی گفت: در این رابطه نامه‌های متعددی امام علی(ع) به مأموران مالیات نوشته و بر رعایت حسن خلق درگرفتن مالیات، در نظر گرفتن تناسب مالیات با درآمد، رعایت انصاف و ... تأکید کرده است.

مقالات همایش سیره علوی در اختیار مسئولان قرار گیرد

وی بابیان اینکه امام علی(ع) تأکید بر تلاش، کوشش و تشویق به کار و تولید داشتند ادامه داد: ازجمله سیاست‌های اقتصادی ایشان مسئله استقلال اقتصادی بود و امام علی(ع) به‌شدت با  وابستگی مالی کشور مخالفت می‌کرد.

 نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام‌جمعه خرم‌آباد گفت: امام علی(ع) در حدیثی می‌فرماید اگر ملتی کمک خواست و ملتی دیگر کمک داد، خواه‌ناخواه اولی برده و اسیر دومی است.

آیت‌الله میرعمادی همچنین به نهمین همایش سیره علوی در لرستان اشاره کرد و گفت: مقالات ویژه‌ای به دبیرخانه رسیده که یک دایره المعارف سیره علوی هستند و بیش از هزار و ۱۰۰ مقاله در این ۹ دوره ارسال‌شده است که باید به‌صورت کاربردی در اختیار مسئولان قرار داده شود تا از سیره علوی برای بهتر اداره کردن امور جامعه استفاده شود.