سلسله مباحث آثار پیاده‌روی و زیارت اربعین را در گفتگوهایی با نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان دنبال می‌کنیم، در بخش نخست این مصاحبه به ابعاد اخلاقی این آئین معنوی پرداخته شد و در این گفتگو به آثار معنوی زیارت اربعین می‌پردازیم.

آیت الله سید احمد میرعمادی سه‌شنبه ۹ آبان در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: پیاده روی اربعین آثار معنوی فراوانی دارد؛ یکی از آثار معنوی پیاده روی اربعین تقرب و نزدیکی به خداوند متعال است.

وی به بیان برخی روایات پیرامون آثار معنوی پیاده روی اربعین پرداخت و گفت: امام صادق(ع) درباره ثواب زیارت امام حسین(ع) با پای پیاده می‌فرماید «کسی که با پای پیاده به زیارت امام حسین(ع) برود، خداوند به هر قدمی که برمی دارد یک حسنه برایش نوشته و یک گناه از او محو می‌ فرماید و یک درجه مرتبه‌ اش را بالا می‌ برد».

نماینده ولی فقیه در استان لرستان با اشاره به روایتی از امام حسن عسکری(ع) تصریح کرد: در این روایت، زیارت اربعین در زمره نشانه‌های پنج‌گانه مؤمن معرفی شده است.

آیت الله میرعمادی ادامه داد: اقامه پنجاه رکعت نماز (مجموع واجبات و مستحبات)، خواندن زیارت اربعین، انگشتر در دست راست کردن، در سجده پیشانی بر خاک نهادن و بسم الله الرحمن الرحیم را در نماز بلند گفتن، ۵ نشانه مومن است.

وی تقرب و توسل به اهل بیت(ع) را از دیگر آثار معنوی پیاده روی اربعین برشمرد و افزود: توسل وسیله ای برای قرب الهی است؛ چون ائمه اطهار از مقام عصمت برخوردار بوده و واسطه فیض الهی هستند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان با تاکید بر اینکه اهل بیت(ع) و امام حسین(ع) باب الله هستند، ادامه داد: اهل بیت عصمت و طهارت راه ورود بندگان به بهشت، راه ورود بندگان به درگاه الهی و هدف از آفرینش هستند.

آیت الله میرعمادی هدف آفرینش را عبادت و قرب و نزدیکی به خداوند دانست و ادامه داد: به همین جهت ثواب زیارت اربعین گاهی تعبیر به بهشت و آمرزش گناهان شده و گاهی زیارت اربعین با عنوان منزلت پیدا کردن در نزد خداوند متعال روایت شده است.