برنامه تفسير قرآن‌ كريم با محوريت سوره مباركه احزاب با حضور اعضای فعال كانون‌های فرهنگی ـ هنری مساجد استان لرستان، شنبه، 20 اسفند در دفتر امام جمعه خرم‌آباد برگزار شد.

در اين برنامه تفسير حجت‌الاسلام والمسلمين سيداحمد ميرعمادی، نماينده ولی‌فقيه در استان و امام جمعه خرم‌آ‌باد در تفسير آيه 9 سوره احزاب با اين مضمون كه «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اذْكُرُوا نِعْمَةَ اللَّهِ عَلَيْكُمْ إِذْ جَاءتْكُمْ جُنُودٌ فَأَرْسَلْنَا عَلَيْهِمْ رِيحًا وَجُنُودًا لَّمْ تَرَوْهَا وَكَانَ اللَّهُ بِمَا تَعْمَلُونَ بَصِيرًا؛ اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد نعمت‏خدا را بر خود به ياد آريد آنگاه كه لشكرهايى به سوى شما [در]آمدند پس بر سر آنان تندبادى و لشكرهايى كه آنها را نمى‏ديديد فرستاديم و خدا به آنچه مى‏كنيد همواره بيناست»، گفت: جنگ احزاب يك جنگ نابرابر از نظر نيرو، تجهيزات و امكانات بود و در يك كلام اين جنگ، جنگ بين كفر و ايمان بود.

وي با اشاره به اين‌كه در اين جنگ نابرابر كه نبرد بين دين و كفر بود، مسلمانان پيروز شدند، افزود: از عوامل پيروزی مسلمانان در اين جنگ می‌توان به مواردی از جمله امدادهای الهی، تدابير نظامی پيامبراكرم(ص)، قدرت‌نمايی امام علی(ع)، وحدت، اتحاد و انسجام مسلمانان اشاره كرد.

حجت‌الاسلام ميرعمادی با بيان اين‌كه فرستادن باد و طوفان از سوي خداوند يكی از عوامل پيروزی مسلمانان و شكست سپاه دشمن در جنگ خندق بود، ادامه داد: در حادثه طبس نيز كه در ايران به‌وقوع پيوست طوفان و شن به‌عنوان امدادهاي الهی، دشمن را سرنگون كرد.

نماينده ولی‌فقيه در لرستان در بيان پيام‌های اين آيات از سوره احزاب، گفت: يكی از مهم‌ترين پيام‌هايی كه اين آيات برای ما دارد اين است كه ايمان، اخلاص، تلاش و كوشش شرط دريافت امدادهای الهی و غيبی است.

وی خاطرنشان کرد: ياد نعمت‌های الهی ديگر پيام اين آيات است و اين آيه می‌رساند كه اگر انسان نعمت‌های خدا را فراموش كند خداوند متعال هم او را فراموش خواهد كرد چرا كه اراده الهی است كه سبب پيروزی می‌شود و ما نبايد يك لحظه از ياد خدا غافل شویم.

آرشیو اخبار