سال 1397

آیت الله سید احمد میرعمادی یکشنبه 26 اسفندماه در نشست ائمه جمعه لرستان در سخنانی با اشاره به نقش ائمه جمعه در جامعه، اظهار داشت: ائمه جمعه استوانه‌های معنوی دین در هر منطقه هستند.

نقش ائمه جمعه در جامعه، نقش گفتمان‌سازی است

وی با بیان اینکه ائمه جمعه پایگاه معنوی هستند و مردم نگاهشان به امام جمعه، نگاه معنوی است، عنوان کرد: مقام معظم رهبری فرمودند که نماز جمعه قرارگاه ایمان، تقوا و بصیرت است و در این راستا ائمه جمعه نیز فرمانده این قرارگاه هستند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با تاکید بر اینکه نماز جمعه قرارگاه فرهنگی، ایمان، تقوا، بصیرت و بوده و دارای جایگاه بسیار رفیع و بلندی است، ادامه داد: ائمه جمعه مسئولان پایگاه هدایت و ارشاد جامعه هستند.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه نماز جمعه پایگاه هدایت است، بیان داشت: این امر ما را وادار می‌کند به سمت مسائل اساسی جامعه که پایه و اساس هستند حرکت کنیم.

وی با اشاره به اینکه در نماز جمعه باید به سمت گفتمان سازی، جریان سازی و فرهنگسازی برویم، گفت: نقش ائمه جمعه در جامعه، نقش گفتمان سازی است.

نفوذ معنوی و منش مردمی دو سلاح ائمه جمعه هستند

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با بیان اینکه گفتمان سازی مسائل اقتصادی، جلوگیری از اسراف، الگوی مصرف، اقتصاد مقاومتی و بر عهده ائمه جمعه است، ادامه داد: در این راستا ائمه جمعه باید در دو جهت تلاش کنند تا موفق باشیم، یکی از این دو جهت، تقویت نفوذ معنوی است، ائمه جمعه نفوذ معنوی را باید در جامعه تقویت کنند به طوری که مردم نیازمند به ائمه جمعه باشند.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه در این راستا کلام امام جمعه آنچنان باید نافذ باشد که همه را تحت تأثیر قرار بدهد، تصریح کرد: همچنین منش مردمی وظیفه دیگر ائمه جمعه است، روحانیت پایگاه مردمی داشته و تکیه گاه مردم بوده است، رضایت، اعتماد و مشارکت مردم بسیار مهم است و مردم باید به روحانیت اعتماد کنند.

وی با بیان اینکه هر چه بتوانیم منش مردمی را تقویت کنیم قطعاً موفقیت ما بیشتر است، بیان داشت: نفوذ معنوی و منش مردمی دو سلاح ائمه جمعه هستند و اگر این دو دنبال شوند جایگاه نماز جمعه بسیار رفیع خواهد بود.

وظایف ائمه جمعه در تحقق مفاد بیانیه گام دوم انقلاب

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با تاکید بر اینکه امروز در شرایط اقتصادی قرار داریم که قطعاً بخش‌هایی از آن رفع و بخش‌هایی از آن نیز تقویت می‌شود، دو کار برای ما بسیار مهم است، اظهار داشت: یکی از دو اقدام ایجاد انگیزه در مردم و دوم ایجاد امید در مردم است.

آیت الله میرعمادی همچنین با تاکید بر ایجاد انگیزه برای مسئولان در راستای انجام کار، تلاش و کوشش آنها، بیان داشت: در این راستا بیانیه مقام معظم رهبری به عنوان «گام دوم انقلاب» منشور انقلاب اسلامی است، این بیانیه تصویری از مسیر طی شده و مسیر آینده ما است.

وی با اشاره به اینکه این بیانیه نقشه راه ۴۰ سال آینده ما است، گفت: ائمه جمعه در رابطه با این بیانیه چند وظیفه دارند، اولین وظیفه تبیین مستدل و منطقی مفاد بیانیه در زمینه‌های گوناگون است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با بیان اینکه وظیفه دوم ائمه جمعه در این رابطه، مطالبه گری از دستگاه‌های اجرایی و حکومتی برای تحقق مفاد بیانیه است، تصریح کرد: در خطبه‌های نماز جمعه این بیانیه را ائمه جمعه باید مطالبه کنند، دستگاه اجرایی در رابطه با عملکردشان در این رابطه گزارش بدهند، در سال آینده آغاز اجرایی کردن بیانیه «گام دوم انقلاب» است.

نقش پرچمداری و انسجام‌بخشی ائمه جمعه در تحقق مفاد بیانیه

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه وظیفه سوم ائمه جمعه در این راستا، تبیین موفقیت‌ها، افتخارات، خدمات انقلاب و نظام در ۴۰ سال گذشته است، تصریح کرد: سال آینده چهلمین سال اقامه نماز جمعه را داریم و انتظار این بوده که ائمه جمعه برنامه ریزی برای ۵ مرداد را در سرلوحه کار قرار دهند و خدمات نماز جمعه را بیان کنند.

وی با تاکید بر اینکه ائمه جمعه فرمانده قرارگاه هستند، گفت: در استان شورای راهبردی گام دوم انقلاب را تشکیل داده‌ایم و کمیته‌های مختلفی نیز در این رابطه ایجاد شده و کار را شروع کرده‌اند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد، بیان داشت: آنچه که ائمه جمعه می‌توانند در این راستا انجام دهند، پرچمداری و انسجام بخشی دستگاه‌های اجرایی برای تحقق مفاد بیانیه «گام دوم انقلاب» است.

 

آیت الله سید احمد میرعمادی 23 اسفندماه در شورای اداری لرستان که با حضور وزیر کار برگزار شد، با تبریک ایام ماه رجب اظهار داشت: آقای شریعتمداری قبل از وزارت بیشتر به لرستان عنایت داشتند، تعلق خاصی به لرستان داشته و دارند و انتظار ما این است همچنان مثل گذشته عنایت خاصی به لرستان داشته باشند.

«رجب» ماه استغفار و دعا

وی با بیان اینکه ماه رجب است، از این ماه استفاده کنید، ماهی است که به عنوان ماه استغفار و دعا، معنویت و توسل برای آمادگی ضیافت الهی معرفی می‌شود، تصریح کرد: هرچقدر عظمت و قدرت و معنویت داشته باشیم از این همین ماه است، ماه رجب ماه امام علی (ع) است، وقتی رهبری در آن جایگاه در بیانیه گام دوم می‌فرمایند ما خطاها و لغزش‌ها داشتیم پس ما چگونه باید به درگاه الهی روی بیاوریم؛ لذا این ماه را قدر بدانیم.

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه ماه رجب در پیشگاه خدای متعال حرمتی دارد، بزرگان ما برای ماه رجب حساب خاصی باز کرده‌اند، اهل سیر و سلوک ماه رجب را آغاز سال سیر و سلوک می‌دانند، افزود: رجب ماه خودسازی، بندگی و استغفار است، هرچه بتوانیم معنویت خود را تقویت کنیم توفیقات را خدا افزایش می‌دهد.

دشمنان ما چقدر برای ما گره و دردسر ایجاد می‌کنند اما به فضل الهی خدا گره‌ها را باز می‌کند

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه ببینید دشمنان ما چقدر برای ما گره و دردسر ایجاد می‌کنند اما به فضل الهی خدا گره‌ها را باز می‌کند، یادآور شد: اگر یکی از این توطئه‌ها بر سر کشور دیگری وارد می‌شد حتماً نابود می‌شد، اما در ایران بی ثمر است به خاطر یاری خداوند متعال.

وی با بیان اینکه مگر ترامپ نمی‌خواست با تحریم‌ها ایران را فلج کند اما دیدید نتوانست، تصریح کرد: قدرت جمهوری اسلامی ایران در چند چیز است که باید قدربدانیم، اگر امروز ایران قدرتمندانه حرکت می‌کند و اگر رئیس جمهور ما با عزت به عراق سفر می‌کند و مورد استقبال است، به خاطر چند مؤلفه قدرت است.

قدرت معنوی ایران اسلامی

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر قدرت معنوی ایران که بر خواسته از پیامبر اکرم (ص) و ائمه است، افزود: این قدرت معنوی را ارزش قائل شویم؛ قدرت دیگر ما قدرت پیشرفت ایران است، قدرت پیشرفت دفاعی، علمی و که این خیلی برای استکبار و دنیا مهم است که یک کشوری با تمام حصارهایی که اطرافش ایجاد شده دارد پیشرفت می‌کند.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه امروز قدرت دفاعی ایران بازدارنده است، ما نه تسلیم می شویم نه اهل جنگیم، ما از قدرت بازدارندگی فعالی برخورداریم، گفت: قدرت ایران در رضایتمندی مردم است، این انقلاب به مردم وابسته است و مردم هستند که به نظام و مسئولان قدرت می‌دهند.

وی با تاکید بر افزایش ۲۰ درصدی حضور مردم لرستان در راهپیمایی ۲۲ بهمن امسال افزود: اگر این سرمایه اجتماعی را قدر بدانیم و حفظ کنیم قطعاً رضایت و اعتماد عمومی را به دنبال دارد. از همه بالاتر امید و نشاط در جامعه ایجاد می‌شود.

مهم‌ترین اولویت برنامه مسئولان در لرستان ایجاد اشتغال باشد

نماینده ولی فقیه در لرستان با اشاره به اینکه رهبری در بیانیه گام دوم از نظام انقلابی یاد می‌کند که با روحیه انقلابی تحقق پیدا می‌کند، یادآور شد: مردم علی رغم همه مشکلاتی که می‌بینیم پای انقلاب ایستاده‌اند، در لرستان مهم‌ترین مشکل بیکاری است، قطعاً مهم‌ترین اولویت برنامه‌های مسئولان باید ایجاد اشتغال باشد.

دفاع واقعاً جانانه‌ای از لرستان در هیئت دولت داشته باشید

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه آقای شریعتمداری شناخت کافی از استان دارند و می‌دانند، جوانان لرستان مجبور می‌شوند بروند شهرهای دیگر در یک شرایط بسیار سخت کار کنند، تصریح کرد: باید در جهت ایجاد اشتغال فعالیت بیشتری شود، وقتی سفر شما (وزیر کار) رسانه‌ای شد، بیشتر تماس‌ها در مورد این بود که به آقای وزیر بگویید جوانان ما مشکل اشتغال دارند.

وی خطاب به وزیر کار با اشاره به اینکه شما یک دفاع واقعاً جانانه‌ای از لرستان در هیئت دولت داشته باشید، گفت: امیدواریم این سفر هم امید بخش باشد و مردم امیدوار شوند؛ مردم ما برای نظام سنگ تمام گذاشتند و مسئولان هم باید برای مردم ما سنگ تمام بگذارند.

آیت الله سید احمد میرعمادی 14 اسفندماه در سخنرانی در حرم مطهر رضوی با اشاره به اینکه یکی از ابعاد مهم زندگی امام رضا (ع) بُعد اخلاقی و تربیتی سیره ایشان است، اظهار داشت: مسئله تربیت یکی از کارهای بسیار مهم، حساس و ظریف است؛ به طوری که خدای متعال خود را به عنوان مربی و «رب العالمین» نامیده است.

وی تصریح کرد: خدا خالق است و مربی، خالقیت خدا اشاره به وجود خدا و هستی بخشی خدا است؛ اما مربی بودن خداوند جنبه تربیتی است، خدا مربی است، موجود را آفریده است و او را پرورش می‌دهد و استعدادهایش را شکوفا می‌کند.

تربیت و تهذیب نفوس انسان فلسفه بعثت پیامبران الهی بوده است

نماینده ولی فقیه در لرستان افزود: خداوند متعال هر موجودی را که آفریده تربیت کرده است؛ وقتی خدای متعال مربی است پیامبران الهی که مبعوث به رسالت کرده است نیز مهم‌ترین رسالتشان تعلیم و تربیت بوده است، پیامبران مبعوث به رسالت شدند تا انسان‌ها را تهذیب کنند و تربیت و تهذیب نفوس انسان فلسفه بعثت پیامبران الهی بوده است. شخص وجود مبارک پیامبر گرامی اسلام در حدیث مشهور فرمود «انَّما بُعِثتُ لِاُتمِمَّ مکارم الأخلاق».

بزرگترین نعمت و موهبت الهی فرزند است و تمام تلاش انسان بر این است که فرزند صالح، درستکار و مؤمن تربیت کند

آیت الله میرعمادی بیان داشت: بزرگترین نعمت الهی و موهبت الهی فرزند است، فرزند همه وجود انسان است، تمام تلاش انسان بر این است که فرزند صالح، درستکار و مؤمن تربیت کند و از خود نسلی به جای بگذارد که این نسل پاک، با ایمان، با تقوا و اهل خدا باشد.

وی گفت: امیر مؤمنان امام علی (ع) آن شخصیت بزرگ الهی که در همه عرصه‌ها نظیر ندارد راجع به تربیت جمله‌ای دارد و آن جمله در نامه حضرت به فرزندش امام حسن (ع) آمده است، بعد از ماجرای جنگ صفین زمانی که امام علی (ع) برگشت و در فضای غبارآلودی که حاکم بود فرزندش امام حسن (ع) را مورد خطاب قرار داد: «فرزندم تو تمام وجود من هستی، قبل از اینکه دیگران تو را مورد هجمه قرار دهند و بذر نفاق و سو خلق را در تو بیفشانند اقدام به تربیت تو کردم، تمام کارها را رها کردم و فقط به تربیت تو اقدام کردم؛ قلب فرزند، قلب جوان و نوجوان مثل زمین خالی است که هر بذری در آن پاشیده شود او را می‌پذیرد و پرورش می دهد».

نباید مسئله تربیت را سهل و آسان تصور کرد

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه فرزند عزیزترین افراد برای انسان است، پدر و مادر تلاششان این است که فرزند خوب تربیت کنند، افزود: تربیت فرزند خوب کار آسانی نیست، نباید مسئله تربیت را سهل و آسان تصور کرد، مبادا مسئولیت تربیت فرزند را سبک بشماریم، اگر مسئله تربیت فرزند کار آسانی بود خدا خودش متولی تربیت نمی‌شد.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه امروز استکبار برای فرزندانی که متولد می‌شوند ابزار ضد تربیتی و ضد اخلاقی درست کرده است و رواج می‌دهد، تا چه رسد به مهد کودک و مدرسه و دانشگاه و مراکز آموزشی و فرهنگی، اظهار داشت: حساسیت تربیت آنقدر فراوان است که قرآن کریم به عنوان کتاب تربیت و کتاب هدایت است، منبع تربیت قرآن است.

۵ اصل تربیتی از دیدگاه امام رضا (ع)

وی در ادامه سخنان خود به ۵ اصل تربیتی که امام رضا (ع) نسبت به آنها حساس بوده است اشاره کرد و گفت: اصل نخست، اصل تکریم و احترام به فرزند و خودداری از توهین به فرزند است؛ اگر شما به یک نهالی که کاشته‌اید بی اعتنایی کنید آن نهال رشد پیدا نمی‌کند. انسان وقتی به فرزندش تکریم نکند آن فرزند رشد عقلانی و رشد عاطفی و رشد دینی و جسمی خاص خود را پیدا نمی‌کند.

اگر فرزند را تکریم کنیم نتیجه تکریم اعتماد به نفس در جوانان و خودباوری است

نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه امام رضا (ع) وقتی فرزندش را خطاب می‌کرد با صفات و کنیه زیبا صدا می‌کرد؛ یکی از اصحاب امام رضا (ع) نقل می‌کند که ایشان فرزندش را همیشه با صفات نیکو و با احترام صدا می‌کرد، تصریح کرد: اگر فرزند را تکریم کنیم نتیجه تکریم اعتماد به نفس در جوانان و خودباوری است.

آیت الله میرعمادی خاطرنشان کرد: در حدیثی دیگر امام رضا (ع) سفارش می‌کند «وقتی معاشرت می‌کنید با کوچک و بزرگ با احترام معاشرت کن»؛ تکریم و تشویق کنید فرزند خود را تا نتیجه مطلوب از تربیت فرزندانتان بگیرید.

لزوم تعلیم عملی و گفتاری فرزندان

وی اصل دوم تربیتی مورد تاکید امام رضا (ع) را اصل تعلیم فضائل و مکارم اخلاقی دانست و اظهار داشت: باید مکارم اخلاقی را به فرزندان خود یاد دهید، اگر می‌خواهید فرزند خوب تربیت شود باید تعلیم را جدی گرفت، گاهی با گفتار گاهی با عمل، گاهی به فرزند می‌گوئید راست گو باش و گاهی خودتان هم راست گو خواهید بود؛ هم تعلیم عملی و هم گفتاری لازم است.

نماینده ولی فقیه در لرستان تصریح کرد: حلال و حرام را بیاموزانید تا فرزندانتان رعایت کنند، صدقه دهید تا فرزند شما یاد بگیرد صدقه بدهد، نه اینکه تصور کنیم خودمان عامل نباشیم و فرزندانمان خوب تربیت شوند، هرگز چنین تصوری نداشته باشید.

رهبر معظم انقلاب آینده کشور را به جوانان محول کردند

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه اصل سوم تربیتی، اصل تفویض امر به فرزند است، برخی کارها را به فرزندانتان واگذار کنید، برخی امور را با آنها مشورت کنید، افزود: امام رضا (ع) اداره امور خانه را به فرزند دلبندش امام جواد (ع) واگذار کرده است، در حدیثی آمده است که امام رضا (ع) امور منزل را به فرزندش واگذار کرد؛ ایشان بعد از سفر مدینه به خراسان نامه‌ای به امام جواد (ع) نوشتند که فرزندم امور خانواده را به تو واگذار کردم، در امور خانواده دقت کن.

وی با بیان اینکه به همین جهت رهبری در بیانیه‌ای که به عنوان گام دوم انقلاب تبیین فرمودند امور را به جوانان سپردند، آینده کشور را به جوانان محول کردند، جوانان را مورد خطاب قرار دادند، یادآور شد: به فرزندانتان و به جوانان اعتماد کنید، کاری که به جوان سپرده شود به نحو احسن انجام خواهد شد.

پنجمین اصل تربیتی، اصل محبت و مهربانی و اصل رئوف بودن است که از امام رضا (ع) باید درس بگیریم

نماینده ولی فقیه در لرستان اصل چهارم تربیتی فرزندان را اصل تغذیه حلال برشمرد و خاطرنشان کرد: اگر فرزند خوب می‌خواهید تربیت کنید در دو موضوع مواظبت شود، در انتخاب همسر و تغذیه، امام رضا (ع) می‌فرماید «ای مردم دقت کنید در تغذیه خود، همچنان که دقت می‌کنید در ازدواجتان»؛ برای اینکه شیر مادر در تربیت فرزند مؤثر است.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه اصل پنجم در تربیت فرزندان اصل محبت و مهربانی و اصل رئوف بودن است که از امام رضا (ع) باید درس بگیریم، گفت: امام رضا (ع) فرمودند «محبت کردن به مردم نیمی از عقل است» و انسان بر اساس عقلانیت زندگی می‌کند.

 

آیت‌الله سید احمد میرعمادی 19 اسفندماه در تشییع پیکر شهدای گمنام در مصلی الغدیر خرم‌آباد گفت: شهیدان پیام‌آوران عزت، استقلال و عظمت ایران هستند.

ایشان اظهار داشت: اگر امروز عظمت، استقلال و قدرتی داریم و شاهد اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران هستیم به برکت رشادت شهیدان والامقام است.

وی افزود: همچنان که شهدا زنده هستند جامعه را زنده می‌کنند و باوجودشان مایه حیات جامعه و عظمت جامعه می‌شوند و همچنین ملتی که به شهدای خود اقتدا و از آن‌ها الگو بگیرد قطعاً جاودانه می‌مانند.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان عنوان کرد: شهدا همه وجودشان را برای رضای خدادادند و خداوند نیز نام این شهدا را زنده نگه داشت بر همین اساس هر بار که جامعه دچار  کسالت و سستی می‌شود با حضور این شهیدان جامعه حرکت الهی پیدا می‌کند.

آیت الله سید احمد میرعمادی چهارشنبه 8 اسفندماه در حاشیه افتتاح نمایشگاه "رویش ماندگار" در جمع خبرنگاران گفت: این نمایشگاه دستاوردهای یک دهه فعالیت های مجمع مشورتی جوانان دفتر نماینده ولی فقیه در لرستان است.

وی با بیان اینکه مجمع مشورتی جوانان دفتر نماینده ولی فقیه در لرستان از سال ۸۷ شکل گرفت و تا امروز در عرصه های گوناگون فعالیت های متعددی داشته است، تصریح کرد: ۸ همایش علمی در طول این ۱۰ سال برگزار شد که در هر همایش ۲۰۰ تا ۴۰۰ مقاله علمی ارائه شد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان خاطرنشان کرد: این همایش ها بر اساس منویات مقام معظم رهبری و شعار سال برگزار شدند.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه بخش دیگر این نمایشگاه محصول تلاش های جوانان در عرصه کارآفرینی است، افزود: چهار طرح از سوی اعضای کارآفرین مجمع مشورتی جوانان دفتر نماینده ولی فقیه در لرستان اجرا شد.

وی همچنین به برگزاری گردهمایی فعالان مجازی لرستان با حضور بیش از هزار نفر شرکت کننده خبر داد و افزود: در راستای ایجاد انگیزه در میان جوانان،  ۳۱۳ جوان برتر و موفق استان معرفی و تجلیل شدند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با بیان اینکه فعالیت های مجمع مشورتی در سایت آن انعکاس یافته است و علاقمندان به حضور در مجمع می توانند بروند در سایت ثبت نام کنند، یادآور شد: ۷ هزار نفر در برنامه های مجمع مشورتی جوانان دفتر نماینده ولی فقیه در لرستان شرکت کردند.