در كتاب «اسوه حسنه» زندگی پيامبر اكرم(ص) به‌عنوان الگو و سرمشق جامع و كامل برای همه عصرها و نسل‎ها مورد پژوهش قرار گرفته و با استفاده آيات قرآن، روايات و متون تاريخی گوشه‎ای از سيره آن حضرت در ابعاد گوناگون به‌عنوان الگوگيری از سبك زندگی اسلامی معرفی شده است.


اين كتاب در هفت بخش و 448 صفحه تنظيم و توسط انتشارات باقيات در 3 هزار نسخه منتشر شد و 18 آبان‌ماه در همايش تجليل از پيامبر اعظم(ص) در خرم‌آباد رونمايی می‌شود.


اين اثر شامل هفت بخش بوده كه بخش اول آن شامل اخلاق شخصی و فردی پيامبر اعظم(ص) مانند خوردن و آشاميدن، لباس و پوشش، خواب و استراحت، بهداشت فردی، نظم و انضباط، سبك راه رفتن و سخن گفتن و بخش دوم شامل ازدواج و خانواده در سيره پيامبر(ص)، معيار انتخاب همسر، عوامل استحكام خانواده، حقوق اعضا خانواده، تربيت فرزند است.


همچنين، بخش سوم اين اثر درباره سيره عبادی پيامبر(ص) و جلوه‎های عبادت در سيره نبوی و بخش چهارم نيز شامل اخلاق اجتماعی پيامبر(ص) از جمله، مشورت، تعاون، صله‎رحم، صداقت، امانت، مدارا، خيرخواهی، گشاده‎رويی، ساده‎زيستی، تواضع، مهربانی، سخاوت، هديه، مهمان‎نوازی، همسايه‎داری و آداب حليات است.


بخش پنجم اين كتاب به سيره آموزشی پيامبر اعظم(ص)، روش‎های آموزشی و اخلاق آموزگاری پرداخته شده و در بخش ششم به تلاش‏‎های اقتصادی در سيره نبوی و در بخش هفتم نيز به روش حكومتی رسول خدا(ص) شامل عدالت‎محوری، قانون‎مداری، وفای به‌عهد، سعه‎صدر، شايسته‎سالاری، نظارت، مسئوليت‎خواهی، بيت‎المال، كرامت و عزت انسانی، مردم‎داری، عطوفت و قاطعيت و عزت انسانی پرداخته شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار