آیت الله سید احمد میرعمادی 9 فروردین ماه در خطبه‌های این هفته نماز جمعه در مصلای الغدیر خرم آباد ضمن سفارش همگان به تقوای الهی اظهار داشت: تقوا موجب برتری و فضیلت انسان است.

وی افزود: پیامبر گرامی اسلام به امام علی (ع) سفارش کردند «سه گروه از انسان‌ها برترین مردم هستند. اول عاقل‌ترین مردم در واجبات الهی، دوم پرهیزکارترین مردم از حرام خدا و سوم قوی‌ترین مردم در قناعت ورزی»

امام موسی کاظم (ع) اسوه صبر و مقاومت

خطیب جمعه خرم آباد با اشاره به روز دوشنبه بیست و پنجم ماه رجب سالروز شهادت حضرت امام موسی کاظم (ع) گفت: این امام بزرگوار در دوران دو تن از حاکمان ظالم یعنی منصور دوانیقی و هارون الرشید زندگی می‌کردند، این دو چقدر بر این امام سخت گرفتند و ظلم کردند، از این زندان به آن زندان، از این سختی به سختی دیگر انداختند؛ اما امام همواره در مبارزات سیاسی بوده است.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه امام هفتم از قیام‌های مردمی همیشه حمایت کرده است، امام هفتم همیشه به دنبال ترویج معارف شیعه از طریق فعالیت‌های علمی، تربیت شاگردان و فرصت‌های تبلیغی بودند، تصریح کرد: امام موسی کاظم (ع) با اینکه در زندان بود و مدت مدیدی را در زندان سپری کرد اما از مبارزه دست نکشید. امام هفتم تجلی اسماً الهی و اخلاق و معنویت بود. اسوه صبر و مقاومت بود. باید از زندگی امامان درس بگیریم، اینان مظهر اسماً و صفات الهی بودند.

بعثت پیامبر اکرم (ص) مبدا تحول بشری

وی با بیان اینکه بیست و پنجم ماه رجب سالروز بعثت پیامبر گرامی اسلام است؛ روز مبعث یکی از اعیاد بزرگ اسلامی است و در این روز روزه گرفتن خیلی ثواب دارد، تصریح کرد: مبعث سرآغاز هدایت و سعادت بشری است.

امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه پیامبران مبعوث شدند تا با طاغوت مبارزه کنند و پرستش خدای یگانه را ترویج دهند، پیامبران علف‌های هرز و موانع هدایت را از سر راه مردم برداشتند تا مردم به اقامه قسط و عدل بپردازند، افزود: تعلیم و تربیت مردم، تزکیه مردم برای رسیدن به سعادت و کمال فلسلفه بعثت پیامبران بوده است.

آیت الله میرعمادی یادآور شد: از بعثت پیامبر اکرم (ص) به عنوان مبدا تحول بشری یاد می‌شود؛ بعثت پیامبر را تبریک می گویم و امیدوارم به اهداف بعثت نائل شویم.

نباید بین جمهوریت و اسلامیت نظام تفکیک قائل شد

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ۱۲ فروردین روز همه پرسی مردم برای تعیین نوع حکومت بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اظهار داشت: مردم پای صندوق آمدند و به جمهوری اسلامی رأی دادند، روز ۱۲ فروردین روز جمهوری اسلامی نامیده شده است؛ به تعبیر امام راحل ۱۲ فروردین عید انقلاب است.

خطیب جمعه خرم آباد با بیان اینکه مردم در ۱۲ فروردین به جمهوری اسلامی نه یک کلمه کم نه یک کلمه زیاد رأی دادند. جمهوریت یعنی مردمی بودن و اسلام به معنای اجرای قوانین اسلام، جمهوریت از اسلامیت جدا نیست، خاطرنشان کرد: عده‌ای دائماً بر طبل جمهوریت می‌کوبند و عده‌ای هم نقش مردم را نادیده می‌گیرند، انقلاب با حضور مردم شکل گرفته و مردم خواهان اسلام هستند؛ نباید بین جمهوریت و اسلامیت تفکیک قائل شد.

آیت الله میرعمادی یادآور شد: الان ۴۰ سال از عمر جمهوری اسلامی می‌گذرد و مردم بر عهد و پیمانی که بسته‌اند استوار هستند.

حفظ طبیعت به یک فرهنگ تبدیل شود

وی به ۱۳ فروردین روز طبیعت اشاره کرد و گفت: طبیعت نشانه‌ای از نشانه‌های خداست، آیتی از آیات الهی است. طبیعت امانت الهی است؛ باید این نعمت و امانت الهی را حفظ کنیم.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه باید خدای متعال را برای این نعمت طبیعت شکر کنیم، شکر نعمت زبانی، قلبی و عملی است؛ شکر عملی این است که از طبیعت به نحو صحیح استفاده کنیم و از بین نبریم، افزود: این طبیعت امانت الهی است و باید برای نسل‌های آینده باقی باشد. انتظار این است حفظ طبیعت به یک فرهنگ تبدیل شود. اگر می‌بینیم کسی شاخه درختی را می شکند فوراً امر به معروف کنیم.

یکی از عوامل اصلی سیل ویرانگر دست اندازی به طبیعت بوده است

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه یکی از عوامل اصلی سیل ویرانگر دست اندازی به طبیعت بوده است، تصریح کرد: ما در طبیعت تصرف نابه جا کردیم، جنگل‌ها و پوشش گیاهی را از بین بردیم و امروز این‌طور گرفتار میشویم؛ باید نسبت به حفظ منابع طبیعی کوشا باشیم.

خسارات سیل در لرستان بیش از حد تصور است

وی با اشاره به اینکه مسئله سیل بسیاری از استان‌های کشور را فراگرفته از جمله لرستان را، ادامه داد: در سیل گذشته واقعاً خسارات فراوانی داشتیم ولی در این سیل از تجربه گذشته به خوبی استفاده شد، اطلاع رسانی به موقع انجام شد و اقدامات پیش گیرانه صورت گرفت، به حمدلله در این ماجرا یک هماهنگی بسیار خوبی در میان مسئولان وجود داشت که جای تقدیر و تشکر دارد.

راه‌های روستایی قطع شده و تعدادی از مردم هنوز از امکانات برخوردار نیستند و در مضیقه و سختی هستند

خطیب جمعه خرم آباد با بیان اینکه در این سیل تلفات جانی نداشتیم اما خساراتی که وارد شده است واقعاً بیش از آن چیزی است که تصور می‌شود، بسیاری از منازل، اماکن تجاری، مزارع، پل‌های متعدد، جاده و … دچار خسارت جدی شد، گفت: راه‌های ارتباط روستایی قطع شد و با گذشت ۶ روز از سیل به دلیل اینکه راه‌های روستایی قطع شده تعدادی از مردم هنوز از امکانات برخوردار نیستند و در مضیقه و سختی هستند.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه واقعاً خسارات خیلی شدید بوده است، مخصوصاً در شهرستان پلدختر و معمولان و روستاهای آنها خیلی خسارت وارد شده، جا دارد دولت اعتبار لازم برای جبران خسارت سیل را در نظر بگیرد، مردم چشم انتظار هستند، افزود: مردم ما نوع دوستی، ایثار و گذشت خود را نشان دادند و خوب پای کار آمدند، همکاری و کمک کردند؛ نیروهای مسلح آمدند کمک و پشتیبانی کردند، مسئولان هم پی کار بودند اما خوب خسارت زیاد است.

وی با اشاره به اینکه باید با روحیه جهادی با این حوادث برخورد کنیم و آمادگی مسئولان برای حوادث مهم است، این همه حوادث سیل و زلزله را داریم باید آمادگی لازم داشته باشیم، نه اینکه بگوییم غافلگیر شدیم، چه غافلگیری!؟ ادامه داد: ان شاء الله شما مردم عزیز و بزرگوار که همیشه سخاوتمندانه عمل کردید در این ماجرا هم کمک‌های نقدی خود را به کمیته امداد، هلال احمر و سپاه و بسیج داشته باشید تا این کمک و ایثار شما بخشی از آلام مردم سیل زده را تسکین ببخشد.

امام جمعه خرم آباد یادآور شد: مردم رعایت اصول ایمنی را داشته باشند، عزیزان نیروی انتظامی هشدار می‌دهند جاده بسته است و مردم می‌روند، همکاری کنیم و هشدارها را جدی بگیریم تا شاهد بروز حوادث جبران ناپذیر نباشیم.

اقدام جنایتکارانه ترامپ در به رسمیت شناختن اشغالگری رژیم صهیونیستی در منطقه جولان

آیت الله میرعمادی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اقدام جنایتکارانه ترامپ در به رسمیت شناختن اشغالگری رژیم صهیونیستی در منطقه جولان سوریه اظهار داشت: منطقه جولان سرزمین مردم سوریه است، رژیم صهیونیستی آمد اشغال کرد حالا رئیس جمهور ابله و قانون شکن آمریکا این اشغالگری را به رسمیت شناخته است.

ترامپ عملاً نقض قوانین می‌کند و در نقض قوانین هم محدودیتی برای خودش قائل نیست

وی با بیان اینکه واقعاً جای تعجب است که دنیا دارد نظارت می‌کند، رئیس جمهور آمریکا با این اقدام به صورت آشکار قوانین بین المللی را نقض می‌کند، تصریح کرد: قوانین می‌گوید مرزهای کشورها باید مورد احترام باشد اما ترامپ عملاً نقض قوانین می‌کند و در نقض قوانین هم محدودیتی برای خودش قائل نیست. یک روز بیت المقدس را پایتخت رژیم اسرائیل شناخت و امروز هم این منطقه متعلق به سوریه را برای رژیم صهیونیستی به رسمیت شناخت.

خطیب جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه ترامپ پایبند به هیچ قانونی نیست، باید نهادهای بین المللی اقدام جدی کنند، قطعاً این به رسمیت شناختن در نزد جهانیان هیچ مشروعیتی ندارد، افزود: ما ضمن محکوم کردن این اقدام وقیحانه ترامپ به مجامع بین المللی اعلام می‌کنیم که باید در برابر زیاده خواهی آمریکا بایستید و اگر نایستید و این حرکت ادامه یابد و اسرائیل منطقه جولان را به سرزمین خود تبدیل کند، مقاومت اسلامی دست به کار خواهد شد و سرزمین‌های اشغالی را از دست اشغالگران آزاد خواهد کرد.

آیت الله میرعمادی یادآور شد: همانگونه که رهبری پیش بینی کردند ۲۵ سال آینده قطعاً چیزی به نام اسرائیل نخواهد بود و اسلام بر منطقه اشغالی حاکم خواهد شد.