آیت الله سید احمد میرعمادی 14 اردیبهشت ماه در شورای زکات لرستان در سخنانی با اشاره به اینکه زکات به عنوان یک فریضه الهی در جامعه تبیین و روشنگری شد، اظهار داشت: در استان نیز تلاش‌های بسیار خوبی صورت گرفت که موجب شد شاهد رشد پرداخت زکات در لرستان باشیم.

عوامل رشد پرداخت زکات در لرستان

وی با تاکید بر اینکه این رشد زکات محصول چند عامل بوده است، عنوان کرد: اول مسئله اطلاع رسانی و آگاهی بخشی از سوی علما، روحانیت، ائمه جمعه و ائمه جماعات و بوده و عامل دوم نیز فعالیت اعضای ستاد زکات استان بود، سال گذشته اعضای ستاد همت و تلاش کردند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد، ادامه داد: همچنین نظم و هماهنگی در گرفتن زکات، مصرف و شفاف سازی امر زکات یکی دیگر از عوامل رشد زکات در استان بوده است، این اقدام کار ارزشمندی است، به طور حتم استانداری نیز این گزارش زکات را به فرمانداران، بخشداران و اطلاع رسانی کنند تا مردم بدانند که در بحث زکات چه خدماتی انجام شده است.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه اعلام شود که چقدر از زکات استان برای اجرای پروژه‌های عمرانی و رفع محرومیت نیازمندان استفاده شده است، عنوان کرد: در حال حاضر کمیته جمع آوری زکات و دیگری کمیته اطلاع رسانی باید فعالیت‌های خود را جدی تر دنبال کنند.

اولویت مصرف زکات برای سیل‌زدگان است

وی با بیان اینکه متأسفانه بخشی از کشاورزان ما زمین‌هایشان دچار آسیب سیل شده است و برای آنها مشکلاتی به وجود آمده است، تصریح کرد: در این راستا اولویت مصرف زکات برای سیل زدگان استان است، کسانی که زکات بدهکار هستند می‌تواند زکات مال خود را برای سیل زدگان اختصاص دهند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با اشاره به اینکه ستاد زکات استان به صورت متمرکز اقدامات لازم را در این رابطه در مناطق سیل زده انجام دهد، ادامه داد: اولویت مصرف زکات برای سیل زدگان است و اگر هم به صورت متمرکز عمل شد ستاد زکات استان برنامه ریزی را در مناطق سیل زده انجام دهد تا کمکی به کشاورزان آسیب دیده از سیل داشته باشیم.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه اولویت متوجه کشاورزانی باشد که در این حادثه سیل آسیب دیدند و اگر مردم خواستند کمکی کنند آن را به بخش کشاورزی اختصاص دهند، گفت: همچنین در مسئله زکات مشوق‌ها دنبال شود، شورای زکات و استانداری نیز از اعتباراتی که اختصاص پیدا کرده را در قالب تفاهم نامه‌ای به صورت مشارکتی مسئله کمک به کشاورزان سیل زده را در دستور کار قرار دهند.

جمع آوری زکات فطره به صورت متمرکز صورت می‌گیرد

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مسئله زکات فطره، بیان داشت: خوشبختانه چند سالی بوده که جمع آوری زکات فطره به صورت متمرکز صورت می‌گیرد و متناسب با نیازمندان و محدوده مورد حمایت تقسیم می‌شود، این کار ساماندهی بسیار خوبی در امر زکات فطره بوده و اثر بخشی بسیار خوبی داشت، امسال نیز به همین روال بوده و جمع آوری زکات فطره به صورت متمرکز صورت می‌گیرد.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با اشاره به اینکه مؤسسه و نهادهایی که از مرکز مجوز دارند و مؤسساتی که در استان مجوز می‌گیرند مجوز جمع آوری را نداشته باشند، ادامه داد: این موسسه‌ها به کمیته امداد مراجعه کنند و افراد تحت پوشش خود را معرفی کنند، چرا که برخی از نیازمندان موسسه‌ها و نهادها با نیازمندان تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی مشترک هستند.

نابسامانی توزیع اقلام در مناطق سیل‌زده

آیت الله میرعمادی همچنین در ادامه با اشاره به نابسامانی‌های موجود در مناطق سیل زده در امر توزیع اقلام امدادی، غذایی و گفت: یک نفر از چند جا کمک می‌گیرد و یک نفر از یک جا هم نمی‌تواند کمک بگیرد.

وی با بیان اینکه با وجود اینکه حدود یک ماه از قضیه سیل می‌گذرد هنوز نابسامانی را شاهد هستیم، ادامه داد: افراد بدون در نظر گرفتن شرایط منطقه اقلام را تقسیم می‌کنند، باید این امر ساماندهی شود چرا که این امر مشکلات و تبعات اجتماعی و سیاسی را به دنبال دارد و یاس و ناامیدی مردم را به دنبال خواهد داشت.

آرشیو اخبار