حجت الاسلام والمسلمین سيد احمد ميرعمادي  شنبه  4 مهر در حاشيه بازسازي عمليات کربلاي چهار در گفتگو با خبرنگار مهر در خرم آباد اظهار داشت: هشت سال دفاع مقدس دوران خلق و آفرينش ارزشها محسوب مي شود.

وي با بيان اينکه ارزشهاي دوران دفاع مقدس هويت ملت ايران را به اثبات رسانده است، خاطرنشان کرد: هشت سال دفاع مقدس ايثار، شجاعت، مردانگي و مقاومت را براي ما معنا کرده است.

نماينده ولي فقيه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکيد بر اينکه هشت سال دفاع مقدس دوران حاکميت فضليتها بوده است، عنوان کرد: دفاع مقدس دوران پر افتخار و درخشاني براي ملت ايران محسوب مي شود.

حجت الاسلام ميرعمادي به بازسازي عمليات کربلاي چهار در استان و آثار اين برنامه اشاره کرد و بيان داشت: من با ديدن بازسازي اين عمليات به واقع آن صفا و صميميت و الهي شدن رزمندگان را احساس کردم.

وي با تاکيد بر اينکه رسالت امروز ما در مقابل فداکاري رزمندگان اسلام در هشت سال دفاع مقدس حفظ و ترويج ارزشها است، يادآور شد: اين تنها کافي نيست که آن رشادتها و شجاعتها را قدرداني کنيم بلکه بايد ارزشهاي دفاع مقدس را بازسازي کرده و آنها را در جان مردم تزريق کنيم.

نماينده ولي فقيه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بيان اينکه امروز در جبهه جنگ نرم قرار گرفته ايم، خاطرنشان کرد: ما بايد رسالت خود را با فعاليت موثر در جبهه فرهنگ انجام دهيم و ما امروز در جبهه فرهنگي و جنگ نرم نياز به رزمنده و فرمانده فرهنگي داريم.

وي با بيان اينکه امروز دشمنان ايران دشمنان فرهنگي هستند، بيان داشت: بر اين اساس است که رهبر معظم انقلاب بر روي بصيرت و هوشياري در جنگ نرم و جبهه فرهنگي همواره تاکيد مي کنند.

حجت الاسلام ميرعمادي همچنين بر ضرورت همدلي و وحدت ميان آحاد ملت تاکيد کرد و يادآور شد: براي حفظ افتخارات هشت سال دفاع مقدس لازم است که همچنان متحد و يکدل باشيم.

نگاهي اجمالي به عمليات کربلاي چهار

براساس راهبرد نظامي ارائه شده از سوي سپاه پاسداران به مسئولان کشور، براي نيل به پيروزي در جنگ بايد در جبهه جنوب، جاده هاي شمالي و جنوبي بصره و نيز در جبهه شمالي، جاده هاي مواصلاتي کرکوک به بغداد قطع و يا تهديد شوند و در نتيجه، صدور نفت عراق به خارج کاملا قطع گردد و سپس حرکت اصلي به سمت بغداد آغاز شود.

بر همين اساس، محاصره و سپس تصرف شهر بصره به عنوان هدف عمليات اصلي سپاه پاسداران در سال 1365 مورد توجه قرار گرفت که براي تحقق آن به کارگيري حدود 500 گردان و آن هم از سه محور ضرورت يافت ليکن به دليل مشکلاتي همچون ضعف امکانات نظامي تنها يک محور به عنوان تنها راه باقي مانده جنگ در جبهه جنوب انتخاب شد.

به عبارت ديگر، پس از حذف دو محور احاطه اي هور و فاو، منطقه شلمچه و ابوالخصيب به منظور انجام عملياتي بزرگ و سرنوشت ساز برگزيده شد.

تصرف شهر بصره و تهديد جاده صفران - بصره هدف عمده عمليات کربلاي چهار محسوب مي شود.

چهار منطقه شلمچه، ابوالخصيب، مقابل ام الرصاص و جزيره مينو - به دليل اينکه به لحاظ مانور، آتش، عقبه و پشتيباني به هم وابسته اند براي انجام اين عمليات بزرگ انتخاب شد و بر همين اساس، هر يک از چهار منطقه فوق به عنوان خط حد يک قرارگاه عملياتي تعيين شد.

در پي اين عمليات مهم هشت هزار نفر از نيروهاي دشمن کشته و زخمي و حدود 60 نفر اسير شدند. همچنين در جريان اين عمليات حدود 70 دستگاه زرهي، مکانيزه و خودرو و تعداد زيادي سلاح سبک و نيمه سنگين منهدم شد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار