آیت الله سید احمد میرعمادی جمعه ۲۶ شهریور در حاشیه نماز جمعه خرم آباد در جمع خبرنگاران با اشاره به شرایط و موانع اقتصاد مقاومتی اظهار داشت: یکی از شرایط اقتصاد مقاومتی اصلاح نظام بانکی و مالی کشور است.

وی با تاکید بر اینکه بانکها در تحقق اقتصاد مقاومتی نقش اساسی دارند عنوان کرد: یکی از پایه ای اصلی اقتصاد مقاومتی مسئله سرمایه و پولی بوده که در اختیار بانک ها است.

 نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه نقش بانک ها و موسسات مالی و اعتباری در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی بسیار مهم و اساسی است گفت: در این راستا دو روش در نظام بانکداری دنیا وجود دارد، یکی بانکداری ربوی و دیگری بانکداری بدون ربا است.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه در بانکداری ربوی بانک ها اقدام به دریافت سود می کنند و ربا در آن وجود دارد بیان داشت: این در حالیست که در بانکداری بدون ربا گردش پول و سرمایه وجود دارد و در آن ربا وجود ندارد.

وی با اشاره به اینکه تاکید بانکداری اسلامی بر مسئله بانکداری بدون ربا است گفت: مهم ترین ویژگی بانکداری اسلامی پرهیز از ربا و تقسیم سود و زیان حاصل شده از معامله بین طرفین است.

 نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه ربا خواری جنگ با خدا است گفت: علما و دانشمندان در حوزه اقتصاد نیز معتقد هستند ربا خواری تعادل و توازن اقتصادی را در جامعه بر هم می زند.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه در بانکداری ربوی ثروت ها در یک جا جمع می شود و فاصله طبقاتی زیاد می شود تصریح کرد: ربا خورای یک نوع اقتصاد ناصحیح در جامعه بوده و بانکداری ربئوی، بانکداری سرمایه داری است.

اقتصاد مقاومتی با بانکداری بدون ربا تحقق می یابد

وی با بیان اینکه با ربا خواری دشمنی ها زیاد می شود و از این طریق پرونده های زیادی در دادگاهها تشکیل می شود عنوان کرد: ربا خواری موجب ایجاد کینه، عداوت و دشمنی بین انسانها می شود و محبت، صفا و صمیمت را از بین می برد.

 نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه تاکید اسلام انجام فعالیت های اقتصادی در قالب عقود اسلامی است گفت: از جمله عقود اسلامی، مضاربه بوده که می توان از آن استفاده کرد.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه سود و سرمایه باید در اختیار تولید قرار گیرد گفت: اقتصاد مقاومتی با بانکداری بدون ربا و عقود اسلامی تحقق پیدا می کند.

وی با تاکید بر ضرورت کاهش نرخ سود تسهیلات بانکی و اختصاص آنها به مسئله تولید گفت: متاسفانه شاهد هستیم که سرمایه های مملکت صرف فعالیت های غیر ضروری و غیر تولیدی می شود و در حالی که باید در امر تولید به کار گرفته شوند.

 نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد بیان داشت: تحقق اقتصاد مقاومتی در اصلاح سیستم بانکداری کشور است و نظام بانکی کشور باید اصلاح شود.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه همچنین در پرداخت تسهیلات با نرخ سود کم باید به استانهای کمتر برخوردار مانند لرستان توجه ویژه ای شود گفت: راه تحقق اقتصاد مقاومتی اصلاح نظام بانکی و مالی کشور است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید