آیت‌الله سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‏‌فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد  قیام ۱۵ خرداد را بعد از نهضت تنباکو، نهشت مشروطه و نهضت ملی شدن صنعت نفت، چهارمین نهضتی عنوان کرد که به رهبری روحانیت در ایران شکل گرفت که این قیام منجر به انقلاب اسلامی شد.

وی از این قیام به‌عنوان نقطه عطفی در تاریخ مبارزات ملت ایران یاد کرد و افزود: قیام ۱۵ خرداد نقطه آغاز یک حرکت بزرگ دینی و اسلامی در تاریخ ایران بوده است لذا ضرورت دارد این قیام مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرار گیرد.

آیت‌الله میرعمادی با بیان این‌که قیام‌هایی که طی یک قرن اخیر به رهبری روحانیت در ایران به‌وجود آمد وجه اشتراک و تفاوت‌هایی با هم دارند، اضافه کرد: در صد سال اخیر چهار نهضت بزرگ به رهبری روحانیت در ایران به‌وقوع پیوسته که هر کدام درس عبرت و مایه الگوگیری است.

امام جمعه خرم‌آباد با بیان این‌که قیام ۱۵ خرداد برجستگی‌ها و ویژگی‌هایی داشت که این برجستگی‌ها را باید حفظ کنیم، ادامه داد: جنبه مذهبی و دینی و اسلامی بودن مهم‌ترین ویژگی قیام ۱۵ خرداد بود، برای اولین‌بار امام بحث اسلام را مطرح کرد.

وی گفت: حضور قدرتمندانه امام راحل(ره) و مرجعیت شیعه به‌عنوان رهبری نهضت و این‌که شخص امام شاه را مورد حمله قرار داد و نظام شاهنشاهی را باطل اعلام کرد از دیگر ویژگی‌ها و برجستگی‌های این نهضت بود.

آیت‌الله میرعمادی مردمی بودن و حمایت مردم از علما و روحانیت را دیگر برجستگی قیام ۱۵ خرداد بیان کرد و افزود: با قیام ۱۵ خرداد جرقه تغییر ماهیت حکومت ستم‌شاهی زده شد، قدرت مذهب، دین، علما و روحانیت معرفی شد و همچنین این قیام نتیجه‌اش این شد که یک الگویی از حکومت به دنیا معرفی و آن نظام اسلامی مبتنی بر اصل ولایت‌فقیه بود.

وی شکل‌گیری تشکل‌های دینی و انجمن‌های اسلامی را دیگر برجستگی و ویژگی قیام ۱۵ خرداد بیان کرد و گفت: توطئه‌هایی که بر علیه دیگر نهضت‌ها صورت گرفت از جمله اسلام‌ستیزی، دین‌ستیزی، هجمه به علما و مراجع تقلید در خصوص قیام ۱۵ خرداد نیز اعمال شد اما هیچ یک نتوانست خللی در این نهضت ایجاد کند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با یادآوری این‌که قیام ۱۵ خرداد باید به‌عنوان یک درس همیشگی مدنظر ما قرار گیرد، گفت: آنچه امروز ما داریم به برکت شهدای قیام ۱۵ خرداد است لذا باید قدر آن‌را بدانیم و همواره متوجه جریان ضد دینی که امام راحل(ره) با جمله «مواظب باشید انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان نیفتد» در خصوص آن به ما هشدار دادند باشیم و علاوه‌بر این توجه داشته باشیم که انقلاب بدون ولایت و دیانت مثل اسکلت بدون روح است لذا باید همواره مدافع ولی‌فقیه باشیم.

آیت‌الله میرعمادی با بیان این‌که قیام ۱۵ خرداد مبدأ و آغاز تاریخ انقلاب اسلامی ایران است که آثار و نتایج ارزشمندی را از خود به جای گذاشته است، افزایش آگاهی مردم، حضور بیشتر مردم در صحنه‌ها، تثبیت رهبری امام راحل و همچنین قرار دادن انقلاب در مسیر درست را از دیگر دستاوردهای قیام ۱۵ خرداد دانست.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید