آیت‌الله سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی ‎فقیه در استان و امام‌جمعه خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، در رابطه با ورع، گفت: ورع در لغت به‌معنای پارسایی، پرهیزگاری و خودداری آمده است اما در اصطلاح به‌معنای پرهیز از امور شبهه‌ناک و تنفر از گناه است؛ به تعبیر دیگر، ورع ترک همه گناهان اعم از محرمات، مکروهات و امور شبهه‌ناک است.

وی با بیان این‌که ورع به‌معنای پارسایی و دوری از گناهان است، قدرتی که نفس را از ارتکاب به گناه و معصیت بازدارد؛ به‌طوری‌که انسان در سایه این قدرت به‌سوی کمالات و قرب الهی حرکت کند و به سر منزل مقصود برسد.

ایشان با بیان این‌که ورع از فضیلت‌های اخلاقی ارزشمندی است که ضامن سعادت و سلامت نفسانی انسان در دنیا و آخرت است، ادامه داد: به گفته اهل سیر و سلوک، ورع مرحله‌ای بالاتر از تقوا است و آن مرحله‌ای است که نفس علاوه ب راجتناب از محرمات از موارد شبهه نیز دوری می‌کند.

وی افزود: در برخی از منابع، تقوا به انجام واجبات و مستحبات و اجتناب از محرمات و مکروهات معنا شده است کمااینکه در کتاب غررالحکم از امام صادق(ع) نقل شده که فرمود: ورع آن است که انسان در برابر شبهات توقف کند.

این مفسر قرآن و نهج‌البلاغه گفت: درباره اهمیت ورع و نقش اساسی آن در سیر و سلوک انسان به‌سوی خداوند، احادیث فراوانی وارد شده لیکن محور همه ان‌ها خودداری و تنفر از گناه است؛ یعنی مهمترین اثر ورع ترک گناه است.

ایشان با بیان این‌که تقوا و ورع با هم تفاوت دارند، افزود: تقوا یعنی کنترل نفس و انجام دادن واجبات و ترک محرمات، اما ورع، درجه بالاتری از تقواست؛ یعنی علاوه بر انجام واجبات و محرمات، از مکروهات و از بعضی مباحات و مشتبهات هم پرهیز می‌کند.

امام جمعه خرم آباد با اشاره به این فرموده نبی مکرم اسلام که می‌فرماید: کسی‌که از آن‌چه خدا حرام کرده(محارم‌الله» بپرهیزد از پرهیزگارترین مردم است، گفت: در این فراز از سخن پیامبر(ص) ایشان تعبیر به «ورع» را آورده‌اند نه «تقوا» از سوی دیگر تعبیر به «محارم‌الله» کرده‌اند و فرموده‌اند «کسی‌که از محارم‌الله بپرهیزد از پرهیزگارترین مردم است».

وی اضافه کرد: محارم‌الله در این عبارت، گویای نکته خاصی است، ورع عن محارم‌الله؛ یعنی پرهیز از آن‌چه خدا آن‎را ناخوشایند می‌دارد اعم از محرمات و مکروهات به‌عبارت دیگر، محارم‌الله یعنی پاسداشت نهی‌های الهی.پس ورع، عرصه گسترده‌ای را در برمی‌گیرد و غیر از محرمات، شامل امور مکروه و شبهه‌ناک نیز می‌شود؛ از همین‌رو، ورود به منزل ورع، کار دشواری می‌نماید لذا امام باقر(ع) فرمود: «به‌راستی که سخت‌ترین عبادت، ورع است».

نماینده ولی ‎فقیه در لرستان گفت: وظیفه هر مسلمانی است که با محاسبه نفس و عمل به دستورهای دینی، خود را به وادی ورع برساند تا بتواند از دین خدا پاسداری نماید.

وی افزود: امام صادق(ع) در این رابطه فرموده است: از خدا بترسید و دین خود را با ورع پاسداری کنید و نیز در حدیث دیگری فرموده است: باورع‌ترین و پارساترین مردم کسی است که در هنگام شبهه، توفق کند.

این مفسر قرآن و نهج‌البلاغه با بیان این‌که البته ورع، مراتبی دارد، اضافه کرد: امام خمینی(ره) در کتاب چهل حدیث در این رابطه می‌فرمایند: ورع عامه، اجتناب از کبائر است و ورع خاصه، اجتناب از مشتبهات است برای خوف وقوع در محرمات، ورع اهل زهد، اجتناب از مباحات است برای احتراز از وزر آن، و ورع اهل سلوک، ترک نظر به دنیاست برای وصول به مقامات، و ورع مجذوبین، ترک مقامات است برای وصول به باب‌الله و شهود جمال و ورع اولیا، اجتناب از توجه به غایت است».

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید