آیت الله سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌ فقیه در استان و امام‌جمعه خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن ایکنا از لرستان، با تأکید بر لزوم الگوگیری نسل جوان از ازدواج امام علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س)، گفت: در دنیای پر فراز و نشیب که حادثه‌ها هر آن در کمین انسان نشسته است و نیز در مواجهه با خُلق و خوهای گوناگون، تنها کمک‌کار انسان «صبر» است چنان‌که گفته‌اند «شکیبایی بهترین یاور در برابر روزگار است.

وی افزود: در زندگی مشترک هم، صبر و بردباری عامل استحکام و دوام آن است اگر زن و مرد بخواهند فارغ از شکیبایی، راه زندگی مشترک را طی کنند به مشکلات بسیار دچار می‌شوند و پیوسته در تنش و کشاکش فرو می‌روند از این‌رو لازم است زن و مرد در زندگی خانوادگی نسبت به هم و در رویارویی با مسائلی که پیش می‌آید شکیبا و بردبار باشند.

نماینده ولی فقیه در استان اضافه کرد: خداوند متعال در آیات متعددی از قرآن به صراحت و تاکید، مؤمنان را به صبر و دعوت می‌کند.

آیت الله میرعمادی در رابطه با تأثیر شکیبایی بر سعادت و نیک‌بختی گفت: تأثیر شکیبایی بر سعادت و نیک‌بختی انسان، فقط محدود به این دنیا نیست بلکه آخرت آدمی را هم شامل می‌شود چنان‌که رسول خدا(ص) فرموده است «هر مردی که در برابر بداخلاقی همسرش شکیبایی ورزد، خدای متعال برای هر مرتبه‌ای که او شکیبایی می‌ورزد، همان ثوابی را به وی می‌دهد که به ایوب(ع) در قبال گرفتاری‌اش عطا کرد.

نماینده ولی‌ فقیه در لرستان ادامه داد: در نقل دیگری از نبی مکرم اسلام آمده است «هرکس بداخلاقی همسرش را هر چند به اندازه یک کلمه تحمل کند و شکیبایی ورزد خداوند، گردن او را از آتش آزاد سازد و بهشت را بر او واجب گرداند».

وی افزود: دقت در این حدیث نکته‌هایی را به دست می‌دهد؛ از جمله این‌که صبر بر بدخلقی، حتی به اندازه یک کلمه هم که باشد، پاداش اخروی دارد.

ایشان گفت: روزی حضرت علی(ع) از پیامبر اکرم(ص) پرسید صبر و شکیبایی فرد عیال‌وار چیست؟ حضرت فرمود «به سبب نفقه دادن و خرج کردن برای خانواده‌اش بر سرشان منت نگذارد».

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار