آیت الله نماینده ولی‌فقیه در و امام جمعه خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرگزاری ایکنا لرستان در رابطه با ابعاد شخصیتی امام علی(ع) گفت: امام علی(ع) محور وحدت امت اسلامی بوده است و نیز شخصیتی بود که در حساس‌ترین شرایط شکل‌گیری تاریخ اسلام بر وحدت امت اسلامی می‌اندیشید و از عناصر تشکیل ‌دهنده وحدت امت اسلامی بود.

وی عنوان کرد: زمانی‌که مردم سرگرم اختلاف، تفرقه و درگیری میان خود بودند امام علی(ع) پرچم اتحاد را به دست گرفت و همیشه تلاش کرد تا پایه‌های جامعه اسلامی را بر محور وحدت بنا کند، شیعه و سنی قبول دارند که علی(ع) عامل وحدت اسلامی بوده است. ایشان با اشاره به این‌که امروز جامعه اسلامی ما نیازمند به پیروی از سیره علوی(ع) است، تصریح کرد: امروز وضع جهان اسلام بسیار اسفناک است و در این دوره بیش از هر دوره‌ای مسلمانان دچار تفرقه شده‌اند. نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان با بیان این‌که امروز مسأله اختلاف شیعه، سنی و اختلافات مذهبی سم مهلکی شده است و جامعه اسلامی را نابود می‌کند، خاطرنشان کرد: امروز نیازمند وحدت هستیم، آن سنی که بر اختلاف و کینه‌ورزی دامن می‌زند اهل سنت نیست امروز شیعه و سنی باید در کنار هم باشند و در جنگ عراق و افغانستان تجربه‌ شده که آمریکا به‌دنبال به جان هم انداختن مسلمانان است. وی گفت: مواظب و هوشیار باشید و از امام علی(ع) درس بگیرید چراکه  امام علی(ع) فرزندان و امت خود را به تقوا سفارش کرد و می‌فرماید برای آن‌چه از دنیا از دست‌ داده‌اید نگران نباشید و همیشه حق را بگویید.

امام جمعه خرم آباد با بیان این‌که تفسیر آیه 103 سوره آل‌عمران به امام علی(ع) نسبت داده ‌شده است، افزود: در این آیه خداوند شما را به اتحاد و وحدت دعوت کرده است. نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان با بیان این‌که دو کلمه «حبل‌الله» و نعمتی که در این آیه آمده است تفسیرهای گوناگونی دارد، عنوان کرد: برخی مفسران بر این باورند که منظور از حبل‌الله قرآن و منظور از نعمت‌ها، نعمت همدلی و همبستگی است اما در روایات دیگر منظور از حبل‌الله را علی ابن ابی‌طالب(ع) و منظور از نعمت‌ها، نعمت بزرگ  ولایت است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار