آیت الله سیداحمد میرعمادی در حاشیه برگزاری نماز جمعه در جمع خبرنگاران به سلسله مباحث معرفی شخصیت حضرت علی(ع) در قرآن اشاره کرد و ادامه داد: وزن و میزان از واژه هایی است که در قرآن فراوان به کار رفته و در روایات اسلامی ما میزان به امام علی(ع) تفسیر و تطبیق داده شده است.

آیت الله میرعمادی تصریح کرد: در سه آیه هفت و هشت و ۹ سوره الرحمن چهار بار کلمه میزان به کار رفته که امام رضا(ع) این وزن و میزان را به امام علی(ع) تطبیق داده است.

وی به آیه ۴۷ سوره انبیاء اشاره کرد و افزود: خدای متعال در این آیه می فرماید در روز قیامت ترازوی عدل را برپا می کنیم که امام صادق(ع) مقصود از میزان و ترازوی عدل در این آیه را پیامبران و اوصیای الهی دانسته است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد خاطرنشان کرد: علامه مجلسی در بحارالانوار از مرحوم شیخ مفید نقل می کند که در روایت آمده منظور از موازین در آیه۴۷ سوره انبیاء حضرت علی(ع) و فرزندان پاک و مطهرش هستند.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه امام علی(ع) میزان اعمال است، یادآور شد: میزان همان ترازو و از ریشه وزن و وسیله اندازه گیری است.

وی با بیان اینکه برای هر چیزی ترازو و میزان خاصی است، عنوان کرد: باتوجه به اینکه هرچیزی به تناسب خودش سنجیده می شود، در

مسائل معنوی نیز باید میزان وجود داشته باشد که اعمال را با او بسنجیم.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه اعمال انسان جسم نیست و میزان آن جسمانی نخواهد بود، ادامه داد: بدون تردید میزان سنجش اعمال همان اثر عمل است که اثر اعمال را باید آن کسی که تکلیف را بر ما مشخص کرده است بسنجد.

آیت الله میرعمادی تصریح کرد: عقاید و اخلاق و اعمال ما توسط انبیاء و اوصیاء آورده شده اند پس آنها میزان سنجش اعمال ما هستند.

امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه ما معتقدیم نامه اعمالمان باید به امضای امام زمان(عج) برسد، افزود: علی(ع) حق محض بوده و میزان چیزی است که حق را نشان می دهد.

نماینده ولی فقیه و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه میزان باید عدل باشد، خاطرنشان کرد: علی(ع) عدالت مجسم، میزان اعمال، شاخص سنجش اعمال انسان و سند و ملاک حقانیت است.

آیت الله میرعمادی به حدیثی از امام سجاد(ع) اشاره کرد و بیان داشت: ایشان می فرمایند که امام علی(ع) امیر ایمان و میزان اعمال است. همچنین امام صادق(ع) می فرمایند به خداقسم علی(ع) صراط مستقیم و میزان اعمال است.

وی عنوان کرد: پیامبر(ص) در حدیثی خود را میزان، علی(ع) را دو کفه میزان، حسنین(علیهم السلام) را دو ریسمان متصل کننده کفه ها و حضرت فاطمه(س) را وسیله ارتباط بین دو کفه معرفی کرده است.

آیت الله سیداحمد میرعمادی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ماه مبارک رمضان ماه تقوا، خودسازی، عبادت و اخلاق است.

ایشان به حدیثی از امام محمد باقر(ع) اشاره کرد و بیان داشت: ایشان می فرمایند روزه داران در ماه مبارک رمضان مهمان خداوند متعال و اهل کرامت هستند و هرکس در ماه مبارک رمضان روزه گرفته و بخشی از شب را به عبادت و نماز و قیام پرداخته و از حرام الهی دوری کند، بدون حساب وارد بهشت می شود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار