آیت الله سید احمد میرعمادی جمعه 15 خردادماه در حاشیه خطبه های این هفته نماز جمعه خرم آباد در جمع خبرنگاران به ویژگی ها و شاخص های مکتب امام راحل اشاره کرد و اظهار داشت: در میان علما و اندیشمندان شخصیتی مانند امام خمینی (ره) کم نظیر است.

وی با اشاره به اینکه امام راحل صاحب مکتب و مرام خاصی بود و بر اساس اصول مکتب خود نهضتش را شروع کرد بیان داشت: امام یک مجتهد و فقیه بی بدیل بود که با تکیه بر اجتهاد و مرجعیت و با استفاده از قدرت روحانیت نهضتی را بر اساس مکتب و مرام خود آغاز کرد و این نهضت را در سال ۵۷ به نتیجه رساند.

عینیت دین و سیاست اولین شاخص مکتب

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد تاکید امام خمینی(ره) را بر عینیت دین و سیاست اولین شاخص مکتب ایشان خواند و عنوان کرد: سال ها دشمنان این موضوع را تبلیغ کرده بودند که قلمرو دین با سیاست متفاوت است و می گفتند قلمرو دین زندگی معنوی و اخروی است اما قلمرو سیاست زندگی دنیوی است.

آیت الله میرعمادی افزود: علی رغم اینکه علما و مراجع ما تلاش کردند که ثابت کنند در اسلام دیانت عین سیاست بوده و سیاست نیز عین دیانت است اما متاسفانه آنچنان تبلیغات ناروا علیه مسلمانان و اسلام شده است که امروز با گذشت ۳۷ سال از پیروزی انقلاب برخی هنوز معتقدند سیاست از دین جداست و روحانیت نباید در سیاست دخالت کنند.

وی با اشاره به اینکه ترویج این تفکر غلط تنها منحصر به اسلام نبوده بلکه در همه ادیان الهی وجود دارد اظهار داشت: امام راحل با قاطعیت تمام این تفکر غلط را رد کرد و معتقد بود سیاست و دیانت یکی است لذا در برابر حرکات و اقدامات ضد دینی شاهنشاه ایستادگی کرد.
اصل ولایت فقیه شاخص دوم مکتب رهبر کبیر انقلاب اسلامی

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه جمهوری اسلامی بزرگترین میراث فکری امام برای همه نسل هاست اضافه کرد: جمهوری اسلامی بزرگترین دستاورد مبارزات امام و بزرگترین عنایت خدا به ما بوده که بر اساس مکتب امام راحل شکل گرفته است.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی از یک سو با رای مردم و نظر آنها و از سوی دیگر بر اساس قوانین الهی شکل گرفته است یادآور شد: امام خمینی(ره) حفظ نظام جمهوری اسلامی را از اوجب واجبات دانسته و می فرماید که حفظ نظام از واجبات شرعیه و عقلیه است.

وی اصل ولایت فقیه را شاخص دوم مکتب رهبر کبیر انقلاب اسلامی دانست و عنوان کرد: امام اصل ولایت فقیه را زنده کرد و در قانون اساسی ایران گنجاند همچنین اختیاراتی که امام برای ولی فقیه در مسئله زمامداری جامعه قائل بود همانند اختیاراتی است که پیامبر اکرم(ص) و امام علی(ع) در حق حکومت داشتند.

حفظ وحدت از دیگر شاخصه های مکتب امام

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه حفظ وحدت از دیگر شاخصه های مکتب امام راحل بود بیان داشت: امام تفرقه و اختلاف را از ناحیه شیطان دانسته ولی اختلاف سلیقه را مضر نمی دانست بلکه آن را برای جامعه نافع می دانست.

آیت الله میرعمادی افزود: امام راحل تفرقه، اختلاف، تشنج و دودستگی را سمی مهلک برای جامعه می دانست و نسبت به آن هشدار می داد به طوریکه روز جهانی قدس و هفته وحدت را به عنوان نماد وحدت اسلامی پایه گذاری کرد و این همان کاری بود که نبی مکرم اسلام  در آغاز حکومت خود در مدینه انجام داد.

وی تکیه بر مردم و ارزش قائل شدن برای آن ها را از ویژگی های برجسته مکتب امام راحل برشمرد و گفت: واژه مردم از بنیانی ترین مفاهیمی بود که امام بر آن پافشاری می کرد و دائم تکیه ایشان بر مردم بود و به هیچ قدرتی جز قدرت خدا و مردم اعتقاد نداشت.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه امام همواره مسئولان را به خدمت مردم سفارش می کرد و برای رای مردم در سرنوشت خود ارزش قائل بود اضافه کرد: اگر امروز حکومت های غربی و اروپایی دم از دموکراسی و حقوق مردم می زنند مدیون امام هستند و البته دموکراسی غربی ها دروغ است.

امام خمینی (ره) هیچ گونه اعتمادی به استکبار جهانی نداشت

آیت الله میرعمادی استکبار ستیزی و دفاع از ملت های مظلوم را از دیگر ویژگی های مکتب امام خواند و اظهار داشت: امام خمینی (ره) هیچ گونه اعتمادی به استکبار جهانی نداشت و استکبار ستیزی از برجسته ترین ویژگی مکتب امام بود.

وی به سخنرانی مقام معظم رهبری در سالروز ارتحال امام خمینی (رض) مبنی بر بیان هفت اصلی که امام روی آن پافشاری می کرد اشاره کرد و گفت: این اصول شامل اسلام ناب محمدی و نفی اسلام آمریکایی، اعتقاد به وعده های الهی، بی اعتمادی نسبت به قدرت های مستکبر و زورگوی جهان، اعتقاد به اراده و نیروی مردم، حمایت از محرومان و مخالفت با خوی کاج نشینی، مخالفت صریح با جبهه قلدران و مستکبران بین المللی، اعتماد به استقلال ملی و رد سلطه پذیری و تکیه بر وحدت مردم هستند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد ادامه داد: رهبر معظم انقلاب اسلامی در این مراسم فرمودند که اگر راه امام را گم کرده و مکتب ایشان را فراموش کنیم یا مکتب امام را کمرنگ کرده و کنار بگذاریم مردم ضربه می خورند.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه امروز مکتب امام زنده است و توسط جانشین صالح ایشان برای مردم بازگو می شود اظهار داشت: دیروز جمعیت چندصد هزار نفری در مراسم ارتحال امام دور نائب امام حلقه زدند و رهبری انقلاب می خواهد به آن ها بگوید راه امام ادامه دارد و خط امام روشن است لذا مواظب باشید مبادا عده ای خط امام را منحرف کنند و نسبت به شخصیت امام تحریفی صورت گیرد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار