آیت الله سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌ فقیه در استان لرستان سه‌شنبه پنجم خردادماه در حاشیه بازدید از هشتمین جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های غرب کشور در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به نام‌گذاری شعار سال به «دولت و ملت؛ هم‌دلی و هم‌زبانی» از سوی مقام معظم رهبری همه نهادها، احزاب، ارگان‌ها و تشکل‌ها باید تلاش کنند تا ضربه‌ای به وحدت مردم وارد نشود چراکه تجربه به ما ثابت کرده که بالندگی و پیشرفت استان در سایه وحدت و هم‌دلی است.

وی افزود: برگزاری جشنواره مطبوعات محلی و خبرگزاری‌های غرب کشور یک رویداد فرهنگی ارزشمند است که در جامعه و مطبوعات محلی تأثیر دارد.

امام جمعه خرم آباد با بیان این‌که تأثیرگذاری بر افکار مردم نیازمند میدان رقابت و مسابقه است، بیان کرد: برگزاری چنین جشنواره‌هایی این فرصت را برای نویسندگان، مطبوعات، نشریات و خبرگزاری‌ها فراهم می‌کند که در کنار یکدیگر قرار بگیرند و تجربیات خود را به یکدیگر منتقل کنند.

بهترین روش برای پی بردن به نقاط قوت و ضعف عملکرد مقایسه‌ای است

نماینده ولی‌ فقیه در استان لرستان با اشاره به این‌که بهترین روش برای پی بردن به نقاط قوت و ضعف عملکرد مقایسه‌ای است، عنوان کرد: حضور نشریات در جشنواره سبب می‌شود بین کارهای صورت گرفته مقایسه‌ای صورت بگیرد چراکه بهترین روش برای پی بردن به نقاط ضعف و قوت روش مقایسه‌ای است که این جشنواره فرصت خوبی برای این مقایسه است.

وی با بیان این‌که مقایسه و شناخت نقات قوت و ضعف باید در جهت ارتقاء سطح دانش رسانه‌ای انجام شود، تصریح کرد: دانش رسانه‌ای یکی ازرشته‌های مهم دانشگاه است که باید در رابطه با آن کار شود و برگزاری کارگاه‌های آموزشی نیز می‌تواند تأثیر فوق‌العادهای در ارتقاء سطح این دانش داشته باشد.

آیت الله میرعمادی در ادامه سخنان خود در این زمینه بیان کرد: گردآمدن مجموعه تأثیرگذاران بر افکار عمومی باعث می‌شود بر افکار خودشان نیز تأثیرگذار باشد.

نماینده ولی‌ فقیه در استان لرستان ادامه داد: هر کدام از انواع نشریات، رسانه‌های مکتوب وغیرمکتوب مخاطب و میدان کاری خاص خود را دارند و طبیعتاً با توجه به استقبال مردمی و با توجه به تکنولوژی که در اختیار مردم است خبرگزاری‌ها نقش بسیار بیشتری داشته‌اند و از جهت ماندگاری نشریات و مطبوعات مهم‌تر هستند که بیشتر دست به دست می‌شوند و بیشتر در اختیار هستند و در آن میدان می تواند توانمند‌تر باشد.

ایشان اذعان کرد: یکی از برنامه‌هایی که از ابتدای آمدن ما در استان مورد توجه قرار گرفت حمایت از نشریات محلی و نویسندگان و اهل قلم بود که شاهد رشد کمی و کیفی نشریات و مطبوعات محلی بودیم.

میرعمادی عنوان کرد: طبیعی است این رشد باید در یک موقعیتی خود را نشان دهد و این جشنواره‌ که به میزبانی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد یک فرصت مناسب را فراهم کرده که نشریات محلی به خود بیایند و در مقایسه با نشریات استان‌های همجوار بر نقاط قوت و ضعف خود واقف باشند.

وی افزود: این جشنواره یک رویداد فرهنگی با ارزش و تاثیرگذار است که جای تشکر دارد و حضور مجموعه افراد نیز حضور خوبی است و طبیعی است که میدان برای فعالیت  و برای کار بیشتر وجود دارد.

نماینده ولی‌ فقیه در استان لرستان با اشاره به حاشیه‌های برگزاری جشنواره گلونی که 26 اردیبهشت در باغ گلستان خرم‌آباد برگزار شد، گفت: بعد از برگزاری «جشن گُلونی» عده‌ای به‌دنبال توجیه مسائل پیش‌آمده هستند و مثلاً می‌گویند جشن مبعث بوده نه جشن گلونی، که این تحلیل اشتباه است.

ایشان با اشاره به این‌که میراث فرهنگی در برگزاری این جشن چندین خطا داشته است که خطای اول این بوده که یک‌ نهاد دولتی برگزار کننده مراسمی شده که هیچ‌کس دفاعی از آن نمی‌کند، بیان کرد: امروز عده‌ای یک توجیهی می‌کنند که این برنامه توسط سازمان میراث فرهنگی برگزار نشده درحالی‌‌‌که اگر این برنامه خوب درمی‌آمد می‌گفتند متولی آن میراث فرهنگی بوده و حالا که خوب برگزار نشده می‌گویند میراث فرهنگی آن‌را برگزار نکرده است.

آیت الله میرعمادی با اشاره به تخلفات سازمان میراث فرهنگی لرستان در برگزاری جشن گُلونی عنوان کرد: اگر بنا باشد روزی به نام روز گُلونی نام‌گذاری شود باید شورای فرهنگ عمومی این روز را تصویب کند و میراث فرهنگی خلاف قانون عمل کرده و حتی مکان را نیز خلاف قانون در اختیار قرار داده و نیاز به مجوز شورای فرهنگ عمومی داشته است.

نماینده ولی‌ فقیه در استان لرستان با اشاره به ضعف مسئولان برگزار کننده جشن گلونی و ضربه زدن به آبروی زنان لُر، تصریح کرد: کسی‌که برگزار کننده این مراسم است باید قدرت اداره این مراسم را داشته باشد و حیثیت افراد حفظ شود چراکه خیلی از افراد به‌اعتبار این‌که یک جشن است در مراسم شرکت کرده‌اند و امروز عکس و تصاویر آن‌ها را در دست افراد و سایت‌ها می‌بینند که خود بردن آبروی زنان و دختران لُر است.

امام جمعه خرم آباد تخلفات انجام‌ شده توسط میراث فرهنگی لرستان را موضوع اصلی دانست و بیان کرد: بحث ما تخلفاتی است که انجام‌ شده است و حرکات تعدادی از افراد که کارهایی کرده‌اند یک بحث جدا بوده و تخلفاتی که اداره کل میراث فرهنگی انجام داده، یک چیز دیگر است.

گلونی نشان غیرت، حجاب و عفت است

آیت الله میرعمادی شورای فرهنگ عمومی لرستان را شاکی میراث فرهنگی دانست و گفت: میراث فرهنگی کاری خلاف قانون انجام داده است و شورای فرهنگ عمومی فعلاً شاکی برگزار کنندگان جشنواره گلونی است چرا که اگر هرکس یک روز را نام‌گذاری کند و جشن بگیرد، امکان ندارد.

نماینده ولی‌ فقیه در استان لرستان با اشاره به هویت و پیشینه گُلونی و انحراف ایجاد شده در جشن گلونی، اذعان کرد: برگزار کنندگان این جشن نتوانستند آبرو و حیثیت زنان و دختران لر را حفظ کنند و من نیز بیش‌از شما نسبت به گلونی اطلاع و آگاهی دارم و مسئله گلونی نشان غیرت، حجاب و عفت است و الآن این جشن تنها انحراف ایجاد کرده است.

گزارش تصویری

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار