آیت الله سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‎ فقیه در استان و امام‌جمعه خرم‌آباد در گفت‌وگو با در رابطه با اهمیت تربیت فرزندان، گفت: دشمن امروز سرمایه‌گذاری عظیمی را در جهت منحرف کردن نسل نوجوان و جوان انجام داده است لذا قبل از این‌که دشمن بر فرزندان ما هجمه وارد کند، ما خودمان باید سراغ فرزندانمان برویم و تربیت صحیح آن‌ها را مدنظر قرار دهیم.

وی افزود: با توجه به این‌که هرچه سن فرزند ما بالاتر می‌رود پذیرش وی نیز سخت‌تر می‌شود، لذا دوران کودکی بهترین دوره برای تربیت فرزند است چراکه در این دوران فرزندان ما زودتر مسائل را می‌پذیرند.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر این‌که باید در تربیت فرزندان شتاب کرد، اضافه کرد: یکی از سفارشات رهبر معظم انقلاب به مسئولان این بوده که به فکر تربیت فرزندانشان باشند و مبادا مسئولیت آن‌ها را از تربیت فرزندان غافل کند.

وی در ادامه با اشاره به خطبه 31 نهج‌البلاغه گفت: سرعت و شتاب در تربیت فرزند یکی از مهمترین اصول در تربیت است امام علی(ع) نیز در رابطه با تربیت فرزند فرموده است «اگر می‌خواهید فرزندانتان را تربیت کنید باید اصولی را رعایت کنید».

ایشان ارتباط سالم با فرزندان و هماهنگی بین پدر و مادر در تربیت فرزندان را متذکر شد و افزود: پدر و مادر در تربیت فرزندشان باید با هم هماهنگ باشند نباید پدر چیزی بگوید و مادر آن‌را رد کند و یا بالعکس، چراکه در این موارد فرزند دچار دوگانگی و تردید در پذیرش و یا رد می‌شود.

عمل قبل از گفتار؛ اصلی مهم در تربیت

نماینده ولی‌ فقیه در لرستان عمل قبل از گفتار را نیز بسیار مؤثر دانست و اضافه کرد: پدر و مادر قبل از این‌که چیزی را از فرزند خود بخواهند باید خود نسبت به آن مسئله عامل باشند مثلاً اگر از فرزندشان می‌خواهند در نماز جماعت و یا نمازجمعه شرکت کند باید خودشان نسبت به شرکت در این قبیل برنامه‌ها الگوی فرزند باشند.

وی افزود: پدر و مادری که خودشان ساعت‌ها پای برنامه‌های ماهواره و فیلم‌های مستهجن و شبکه‌های اجتماعی می‌نشینند نخواهند توانست فرزندان خود را از تماشای این برنامه‌ها برحذر دارند.

آیت الله میرعمادی استفاده از موقعیت‌های مناسب را در تربیت فرزند مهم دانست و افزود: تربیت زمان می‌خواهد، هر وقت دلمان بخواهد نمی‌توان تربیت کرد باید از فرصت‌ها و شرایط استفاده کنیم، زمانی خودمان حوصله نداریم و زمانی فرزندمان حوصله ندارد در چنین مواقعی تربیت نمی‌تواند موفق باشد.

ثبات قدم در تربیت فرزند/ به خواسته‌های معقول فرزند توجه شود

امام جمعه خرم‌آباد ادامه داد: باید در تربیت فرزند ثابت قدم بود اگر کسی در عملش متزلزل است درباره یک مسئله زمانی حساسیت نشان می‌دهد و زمان دیگر نسبت به آن حساس نیست، در این موارد تربیت نمی‌تواند تاثیرگذار باشد.

وی گفت: والدین باید نسبت به برآورده کردن خواسته‌های منطقی فرزندانشان جدیت به خرج دهند اگر والدین می‌خواهند در تربیت فرزندشان موفق باشند باید خواسته‌ها و نیازهای منطقی او را برآورده کنند تا او هم آرامش پیدا کند و پذیرا باشد.

میرعمادی اضافه کرد: والدین باید به تفاوت‌های تربیتی دختران و پسران توجه داشته باشند و نسبت به موفقیت‌ها و شکست‌ها و کارهای خوب و بد فرزندشان برخورد منطقی داشته باشند.

وی با یادآوری این‌که گاهی برخی کلمات در روحیه فرزند دختر مؤثر است اما در پسر مؤثر نیست لذا در تعلیم و تربیت باید توجه شود که تربیت دختر با پسر فرق دارد، عدالت در تربیت و محبت و احترام و حفظ شخصیت کودک را نیز در تربیت فرزند مؤثر دانست و ادامه داد: انسان اسیر محبت است، محبت کوچک و بزرگ نمی‌شناسد پدر و مادر اگر می‌خواهند کلامشان تاثیرگذار باشد باید کلام آن‌ها با محبت همراه باشد.

لزوم توجه ویژه به شرایط سنی در تربیت فرزندان

وی توجه به شرایط سنی فرزندان را نیز متذکر شد و گفت: تربیت باید تدریجی و به‌صورت مداوم باشد چراکه تربیت یک‌مرتبه حاصل نمی‌شود و مثل نهال و بذری است که کاشته می‌شود.

نماینده ولی‎فقیه در لرستان اصل وراثت و محیط را نیز در تربیت مؤثر دانست و در بیان ویژگی‌های جوانان و نوجوانان گفت: اثرپذیری، انرژی و توان بالا، فضیلت‌خواهی، نوآوری، پرسش‌گری، همت و عزم راسخ از جمله ویژگی‌های جوانان و نوجوانان است که در تربیت باید لحاظ شود.

جهل و نادانی ریشه بسیاری از چالش‌ها و لغزش‌ها

وی با بیان این‌که جوانی و سلامتی دو نعمت است که تا انسان آن‌را از دست ندهد قدر و ارزش آن‌ها را درک نخواهد کرد، ادامه داد: خانواده‌ها باید به تهذیب نفس و تشویق فرزندان به طاعت و عبادت توجه ویژه داشته باشند و علاوه بر این علم‌آموزی نیز مورد توجه قرار بگیرد چراکه بسیاری از چالش‌ها و لغزش‌ها به‌خاطر جهل و نادانی است.

ایشان با بیان این‌که جامعه سالم در سایه تربیت سالم فرزندان است، گفت: باید جوان را وادار به کار و تلاش کرد اگر فرزند ما به تنبلی عادت کند موفق نخواهد بود.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار