حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌ فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، با اشاره به این‌که نامه امام علی(ع) به امام حسن(ع) نامه‌ای از پدری نمادین به پسری نمادین است، گفت: مخاطب این نامه تمام انسان‌ها هستند.

وی با اشاره به این‌که این نامه غیر از نهج‌البلاغه در منابع و مصادر دیگر و از بزرگان دین نقل شده است، اظهار کرد: مسائل زیادی وجود دارد که بر اهمیت این نامه دلالت دارد، که یکی از این مسائل این است که این نامه یک دائرةالمعارف تربیت است یعنی اگر کسی در زمینه امور تربیتی فعالیت دارد و دنبال یک دائرةالمعارف می‌گردد می‌تواند از این نامه استفاده کند.

حجت‌الاسلام میرعمادی با بیان این‌‎که هر آن‌چه که درباره تربیت لازم باشد در این نامه آمده است، تأکید کرد: به‌ تعبیری می‌توان گفت این نامه منشور تربیت است بین پدر و فرزند، مربی و متربی، امام و امت و هر کسی‌که این چنین حالتی داشته باشد.

نامه امام علی(ع) مجموعه‌ای از سبک زندگی است

نماینده ولی‌ فقیه در لرستان با اشاره به این‌که ما در سالی قرار داریم که مقام معظم رهبری آن‌را به نام «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نام‌گذاری کرده و به مسئله سبک زندگی تأکید فراوان دارد، تصریح کرد: سبک زندگی که مقام معظم رهبری به آن تأکید می‌کند باید یک الگو و مدلی داشته باشد، این در حالی‌ است که نامه امام علی(ع) مجموعه‌ای از سبک زندگی است که ما می‌توانیم از آن در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری استفاده کنیم.

وی‌ با بیان این‌که این نامه مبنای شخصیت علمی و عملی انسان را شکل می‌دهد، خاطرنشان کرد: امام علی(ع) در آغاز این نامه هفت ویژگی و خصوصیت برای خودش و 14 خصوصیت برای فرزندش که امام حسن(ع) و یا همه مردم که فرزندان امام علی(ع) هستند، بیان می‌کند.

حجت‌الاسلام میرعمادی با اشاره به این‌که شیوه ائمه اطهار(ع) این بوده است که کلیدی‌ترین سفارشات خود به فرزندان و امت را در ابتدای سخن بیان می‌کردند، عنوان کرد: کلیدی‌ترین سفارش، مسئله سفارش به تقوا و خداترسی است، همان‌طور که با نگاه به وصیت‌نامه معروف امام علی(ع) که خطاب به امام حسن(ع) و امام حسین(ع) نوشته شده است در می‌یابیم که ابتدا ایشان را به تقوا سفارش می‌کند.

نماینده ولی‌ فقیه در استان لرستان با اشاره به این‌که با تدبر در سیره ائمه اطهار(ع) می‌بینیم که تمام آن‌ها از امام علی(ع) گرفته تا امام عسکری(ع) به چهار چیز سفارش می‌کنند، بیان کرد: ائمه اطهار(ع) همواره انسان را به جدیت، تلاش و کوشش تشویق می‌کنند و می‌فرمایند: انسان در هرکاری که وارد می‌شود باید جدیت داشته باشد و تلاش و کوشش کند.

دعوت به تقوا، ورع و خداترسی از سفارشات ائمه اطهار(ع) است

وی‌ دعوت به تقوا، ورع و خداترسی را از دیگر سفارشات ائمه اطهار(ع) دانست و افزود: چه ریسمانی محکم‌تر از سفارش به تقوا وجود دارد، دومین چیزی که همه ائمه(ع) به آن سفارش کرده‌اند و امام علی(ع) نیز در نامه‌ای که به امام حسن(ع) نوشته به آن تأکید کرده است، سفارش به تقوا، ورع و خداترسی است به‌طوری‌که امام علی(ع) در نامه خود اورده است که «فرزندم تو را سفارش به تقوا می‌کنم».

حجت‌الاسلام میرعمادی‌ سومین سفارش ائمه(ع) را سفارش به راست‌گویی و دوری از دورغ دانست و ادامه داد: چهارمین چیزی که همه ائمه(ع) به سفارش کرده‌اند امانت‌داری است.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان‌ تصریح کرد: این چهار سفارش از سفارشات مشترک ائمه اطهار(ع) بوده است که به نظر می‌آید ریشه همه نصیحت‌ها و سفارش‌ها، همه اخلاق و مکارم اخلاق، در صفاتی مانند اجتهاد، جدیت، تلاش و کوشش، تقوا، ورع و خداترسی، صدق حدیث و امانت‌داری است که در روایات به آن اشاره شده است.

وی‌ تأکید کرد: امام علی(ع) می‌گوید: هرکس اهل تقوا و خداترس باشد، عزیز و قدرتمند است، سیر شده و سیراب می‌شود، و ادامه می‌دهد که اگر کسی تقوا داشته باشد از مردم زمانش برتر شده و فهمش بیشتر می‌شود، نه‌تنها عقلش برتر می‌شود بلکه عقل او چشم بینایی می‌شود که آخرت را به او نشان داده و با نشان دادن راه و مسیر به او، باعث می‌شود که انسان به آخرت خود توجه کند که این نتیجه عقل‌گرایی است.

حجت‌الاسلام میرعمادی‌ بیان کرد: امور دنیا به سه قسم حلال، حرام و شبهه‌ناک تقسیم می‌شوند که انسان باید به‌دنبال حلال باشد، از امور شبهه‌ناک فاصله بگیرد و به‌صورت جدی از امور حرام دوری و اجتناب کرده و فقط و فقط به مال حلال بسنده کند.

نماینده ولی‌فقیه در استان لرستان‌ اظهار کرد: امام علی(ع) در ادامه نامه می‎نویسد که؛ اگر انسان تقوا داشته باشد این تقوا نورانیتی در قلب او ایجاد می‌کند که از حُب به دنیا چشم‌پوشی کرده، حرام دنیا را رها و به‌دنبال حلال می‌رود و در آخر از چیزهایی که شبهه‌ناک هستند دوری می‌کند.

وی‌ تأکید کرد: عزت‌مندی، قدرت‌مندی، بصیرت، تشخیص حقایق و پیدا کردن راه صحیح در مسائل مادی از جمله آثار تقواست که در این نامه امام علی(ع) که خطاب به امام حسن(ع) نوشته شده است، آمده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار