حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، با تسلیت به‌مناسبت اربعین امام حسین(ع) از اربعین به‌عنوان روز تجدید عهد و میثاق با سید الشهدا(ع) یاد کرد و گفت: اربعین روز تجدید عهد و میثاق با سید الشهدا(ع) است و این روز، روز زنده نگه داشتن قیام امام حسین(ع) است.

وی با تاکید بر این‌که فلسفه و درس اربعین زنده نگه داشتن عاشوار است، افزود: ما باید در اربعین قیام امام حسین(ع) و مکتب عاشورا را زنده نگه داریم چرا که تداوم عهد با امام حسین(ع) تداوم ایستادگی در برابر ظلم و ستم و همچنین احیای عزت، عظمت، دین و مکتب اسلام است.

حجت‌الاسلام میرعمادی در رابطه با اهمیت اربعین خاطرنشان کرد: یکی از دلایل اهمیت اربعین مربوط به قرائت زیارت اربعین است، بسیاری از بزرگان زیارت اربعین را مستحب و بلکه حتی برخی نیز آن را واجب  دانسته‌اند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با اشاره به روایتی از امام حسن عسگری(ع) بیان داشت: ایشان زیارت اربعین را یکی از نشانه‌های پنج‌گانه مؤمن شمردند که این زیارت در مفاتیح آمده و نباید خواندن این زیارت را در روز اربعین فراموش کرد چرا که روایات فراوانی در مورد ثواب خواندن این زیارت وجود دارد.

حجت‌الاسلام میرعمادی تداوم واقعه کربلا را یکی دیگر از دلایل اهمیت اربعین دانست و با تاکید بر این‌که در اربعین باید گفتمان سید الشهدا(ع) را زنده کنیم، تصریح کرد: گفتمان سید الشهدا(ع) «هیهات من ذله» و زیر بار ذلت و ننگ نرفتن است و این هم چیزی جز اسلام ناب نیست.

وی در ادامه به پیاده‌روی در روز اربعین اشاره کرد و گفت: از زمان گذشته علما و بزرگان «از نجف تا کربلا» را پیاده‌روی می‌کردند که طی چند سال اخیر پیاده‌روی از نجف تا کربلا فقط صرف پیاده‌روی نبوده و به یک همایش بزرگی از حضور شیعیان تبدیل شده است.
وحدت گره‌گشای مشکلات جهان اسلام/ پیاده‌روی اربعین یک رویداد فرهنگی تأثیرگذار

وی با تاکید بر این‌که این پیاده‌روی به یک رویداد فرهنگی تاثیرگذار در دنیا تبدیل شده است، اضافه کرد: طی سال گذشته ۲۰ میلیون نفر در این روز پیاده‌روی کردند و امسال نیز بر اساس آن‌چه پیش‌بینی کرده‌اند بیش از ۲۵ میلیون نفر در این اجتماع عظیم حسینی حاضر شده‌اند.

حجت‌الاسلام میرعمادی به حضور بیش از پنج میلیون غیر عراقی از تمام کشورهای اروپایی، آمریکا، آفریقایی و ... در این پیاده روی اشاره کرد و گفت: پیام این راهپیمایی بزرگ این است که وحدت گره‌گشای مشکلات جهان اسلام بوده و نمایش وحدت، عظمت و قدرت مسلمانان است.

نماینده ولی‎فقیه در لرستان ضمن بی‌نظیر خواندن راهپیمایی عظیم اربعین حسینی ادامه داد: پیاده‌روی اربعین حسینی پایه‌های حکومت استبداد و استکبار جهانی را به لرزه در آورده و قدرت استکباری آمریکا را متزلزل کرده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار