حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌‌ فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، با اشاره به برگزاری ششمین همایش ملی سیره، گفت: با توجه به نام‌گذاری شعار سال به‌نام «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» ششمین همایش ملی سیره علوی قرار است دی‌ماه امسال به‌همت جهاددانشگاهی لرستان در سه بخش فرهنگ، اقتصاد و مدیریت و سیاست برگزار شود.

وی در رابطه با ابعاد شخصیتی امام علی(ع) افزود: امام علی(ع) یک شخصیت فوق‌العاده‌ است اما آنچه به شخصیت وی عظمت داده است پیام‌های امام علی(ع) است، چراکه شخصیت و جوهره انسان در آن رسالت و پیامی است که به دیگران می‌رساند.
عدالت، خدمت و وحدت؛ پیام‌های امام علی(ع) به مردم

امام جمعه خرم‌آباد اضافه کرد: امام علی(ع) شخصیتی جامع است و مهمترین پیام این امام همام عدالت، خدمت و وحدت بوده است و همواره تکیه وی بر این سه عنصر بود.

حجت‌الاسلام میرعمادی از امام علی(ع) به‌عنوان مظهر عدالت یاد کرد و گفت: پیام دیگر امام علی(ع) وحدت بود، 25 سال امام به حق در خانه می‌نشیند و سختی‌ها را تحمل می‌کند، مصیبت‌ها را به جان می‌خرد فقط برای حفظ وحدت و روزی هم که در مسند خلافت ظاهری قرار می‌گیرد باز هم جز وحدت سخنی نگفته است.

امام جمعه خرم‌آباد ادامه داد: پیام سوم امام علی(ع) خدمت بوده است وی در خدمت‌رسانی به مردم الگو و سرمشق بوده است و کارگزاران خود را همیشه سفارش به خدمت و توجه به مردم و رفع مشکلات آن‌ها می‌کرد.

امام علی(ع) انسانی کامل برای الگوگیری بشریت است

وی با بیان اینکه حضرت علی(ع) به‌عنوان یک انسان کامل برای همه انسان‌ها الگو است، اضافه کرد: عدالت و حفظ وحدت در جامعه مهمترین سیره اجتماعی امام علی(ع) است.

حجت‌الاسلام میرعمادی با اشاره به سیره اجتماعی حضرت علی(ع) با تأکید بر این‌که حضرت علی(ع) مظهر عدالت است، بر ضرورت ادامه مسیر اهل‌ بیت(ع) در جامعه تأکید کرد و افزود: ما همواره باید حرکت و مسیر اهل‌ بیت(ع) را بشناسیم و از آن آگاهی پیدا کنیم چراکه این امر وظیفه ما است.

ضرورت الگوگیری از سیره اهل‌ بیت(ع)

نماینده ولی‌‌فقیه در لرستان با تأکید بر الگوگیری و سرمشق گرفتن از زندگی و مسیر اهل بیت(ع) به‌ویژه امام علی(ع) بیان کرد: باید همواره در مقام عمل از راه و زندگی اهل‌‌بیت(ع) سرمشق بگیریم.

وی با اذعان به این‌که ابعاد شخصیتی این امام همام بسیار وسیع‌تر و گسترده‌تر از آن است که انسان قادر به شرح آن باشد، از حضرت امیر المومنین(ع) به‌عنوان دریایی از فضائل و اقیانوسی از خوبی‌ها یاد کرد و یادآور شد: امام علی(ع) پرورش یافته مکتب رسول خدا و اسلام ناب محمدی است.

تمسک به سیره علوی راه نجات امت اسلامی

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با بیان اینکه امروز راه نجات امت اسلامی تمسک به سیره علوی است، افزود: چراغ راه و روشنایی بخش مسیر حرکت جامعه اسلامی سیره و روش امام علی(ع) است.

حجت‌الاسلام میرعمادی با بیان اینکه حضرت علی(ع) در روش حکومت‌داری خود به عدالت معنا بخشید، افزود: این امام بزرگوار یک انسان کامل و مجموعه‌ای از همه خوبی‌ها اعم از تقوا، عدالت، اخلاص، زهد، شجاعت و عبادت بود.

دولتمردان حکومت‌داری حضرت علی(ع) را الگو قرار دهند

وی با تاکید بر اینکه حضرت علی(ع) کسی بود که عدالت را در همه ابعاد در جامعه اسلامی نهادینه کرد، افزود: دولتمردان باید در حکومت‌داری حضرت علی(ع) را الگوی خود قرار دهند چرا که روش درست حکومت داری در تبعیت از امام علی(ع) است.

نماینده ولی‌ فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم‌آباد به برخی شاخصه‌های حکومت علوی اشاره کرد و گفت: انجام امور بر پایه احکام اسلام، توجه به فقرا و رسیدگی به قشر محروم جامعه، مبارزه با مفاسد اقتصادی، توجه به کار و تولید، عدالت اقتصادی و خدمت‌گذاری بی‌منت از شیوه‌های حضرت علی(ع) در حکومت‌داری بوده است.

وی اضافه کرد: رویکرد سیاسی و اقتصادی امام علی(ع) در زمان خلافت، الگوی کاملی برای همه حاکمان و دولتمردان اسلامی است چراکه ایشان برهمین اساس زمینه خدمت صادقانه و خالصانه به مردم و نابودی ظلم و جور را در جامعه اسلامی فراهم کردند.
وی با بیان اینکه رشد جامعه در گرو رشد سیاسی و اقتصادی مردم است، اظهار کرد: دین اسلام توجه ویژه‌ای به رشد و تعالی جامعه و کرامت اسنان دارد که توجه به آموزه‌های اصیل اسلامی و دینی می‌تواند بستر مناسب برای تحقق این مهم در جامعه اسلامی را به‌خوبی فراهم کند.

حجت‌الاسلام میرعمادی با اشاره به اینکه حاکمان و دانشمندان اقتصادی نتوانسته‌اند الگوی مناسبی را در حوزه مدیریت برنامه‌های اقتصادی و سیاسی تدوین کنند، تصریح کرد: دراین میان، سیره و شیوه مدیریت و رهبری حضرت علی(ع) بهترین و مناسب‌ترین الگوی حاکمیتی است که نشان‌گر امتیاز و برتری سیره امیرالمؤمنین(ع) در تمامی اصول و مبانی سیاسی و اقتصادی است که می‌تواند به‌عنوان الگویی کامل در برنامه راهبردی سیاسی و اقتصادی کشور مورد توجه قرار گیرد.

نگاه امام علی(ع) به سیاست و اقتصاد نگاه دنیامدارانه و قدرت‌محور نبود

امام جمعه خرم‌آباد با اشاره به این‌که نگاه امام علی(ع) به سیاست و اقتصاد نگاه دنیامدارانه و قدرت‌محور نبوده است، افزود: نگاه ایشان به این حوزه، نگاهی توحیدی، الهی و عادلانه است که نشان می‌دهد تفکرات حاکمیتی امام علی(ع) بر پایه اصول مستحکم و شفاف اسلامی و مبتنی بر حفظ کرامت و ارزش‌های والای انسانی و الهی استوار بوده است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با تاکید بر ضرورت شناخت بیشتر و دقیق اصول مدیریتی و حاکمیتی حضرت علی(ع) در عرصه‌های سیاسی و اقتصادی، گفت: سیاست علی(ع) در امر حکومت‌داری مبتنی بر علم، دانش، تخصص، تقوی، پاکدامنی، پاکدستی، عدالت و دوری از تبعیض است و فرموده‌های ایشان گویای این مهم است که نباید افراد فاقد تعهد، تخصص و تقوی در راس هرم مدیریت قرار داشته باشند.

حجت‎الاسلام میرعمادی با اشاره به این‌که تقوی و پاکی امنیت جانی و مالی برای جامعه به‌دنبال دارد، تصریح کرد: مساله عدالت اساس حکومت علی(ع) بوده و مدارای با مردم از اصولی است که ایشان بر آن همواره تاکید داشته‌اند.
نماینده ولی فقیه در لرستان گفت: انحصارطلبی، خودکامگی، فساد و تبعیض بزرگ‌ترین آفت های حکومت و سیاست محسوب می‌شوند و عامل اصلی بروز همه مشکلات هستند.

وی افزود: براساس سیره حاکمیتی حضرت علی(ع)، عدالت اقتصادی و اجتماعی، فقرزدایی، رفاه، پیشرفت، مبارزه با مفسدان اقتصادی و غارت‌گران بیت‌المال لازمه موفقیت در عرصه مدیریتی و رشد و تعالی جامعه است.

همچنین، ششمین همایش ملی سیره علوی در سه بخش فرهنگ، اقتصاد و مدیریت و سیاست برگزار می‎شود که موضوعات بخش فرهنگ شامل فرهنگ عمومی، مفاهیم و کارکردهای آن در سیره علوی(ع)، اصول و مبانی روابط انسانی و مناسبات اجتماعی در سیره امام علی(ع)،  جایگاه سنت‌ها و آیین‌ها در سیره امام علی(ع)، فرهنگ جاهلی و جاهلیت فرهنگی در نگاه امام علی(ع)، منزلت و کرامت انسانی در سیره امام علی(ع)، امر به معروف و نهی از منکر در سیره امام علی(ع) است.

تببین فرهنگ نقد و انتقادپذیری از نگاه امام علی(ع)، ارزش و ضد ارزش از منظر امام علی(ع)، فرهنگ دانش‌پژوهی و توانمندسازی جامعه در سیره امام علی(ع)، سبک زندگی اسلامی در سیره امام علی(ع)، مبانی و مؤلفه‌های سرمایه اجتماعی در سیره امام علی(ع) از دیگر محورهای این بخش است.

بنابراین گزارش، آرمان و اهداف نظام اقتصادی در سیره علوی(ع)، برنامه و شیوه‌های اصلاح نظام اقتصادی (مالیات، درآمد، هزینه و....) در سیره امام علی(ع)، برنامه و راهبردهای استقرار و گسترش تأمین اجتماعی و عدالت اقتصادی در سیره امام علی(ع)، جایگاه و اهمیت بیت‌المال و سرمایه ملی در سیره علوی، بازسازی اعتماد عمومی در پرداخت تکالیف مالی، نفی و منع اشرافی گری اقتصادی در سیره امام علی(ع)،  فساد اقتصادی با تأکید بر شناخت مؤلفه‌ها و مدیریت فساد از دیدگاه امام علی(ع)، زمینه‌ها، مبانی و الزامات رشد اقتصادی در سیره علوی(ع) از موضوعات بخش اقتصاد است.

موضوعات بخش مدیریت و سیاست نیز شامل مبانی و شاخصه‌های نظام مدیریت اداری در سیره امام علی(ع)، مدیریت بحران در سیره امام علی(ع)، شاخصه‌های مدیران و کارگزاران شایسته از نظر امام علی(ع)، حقوق متقابل حاکمیت و مردم در سیره علوی(ع)، الگوهای تجلی مشارکت مردمی در حکومت امام علی(ع)، الگوسازی مدیریت جهادی برمبنای اندیشه در سیره امام علی(ع)، قانون‌گرایی و انضباط کاری در سیره حکومتی امام علی(ع)، تدبیرگرایی، اعتدال و خردورزی در نظام مدیریتی امام علی(ع) اعلام شده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار