حجت الاسلام والمسلمین سید احمد میرعمادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه یکی از مسائل بسیار مهمی که در سبک زندگی اسلامی نقش اساسی و حیاتی دارد مسئله معماری اسلامی است، اظهار داشت: وقتی گفته می شود معماری اسلامی به این مفهوم است که مسکن به عنوان نیاز اولیه هر انسانی به شکلی ساخته شود که مایه آرامش و معنویت صاحب منزل باشد.

وی با بیان اینکه اولین شاخصه معماری اسلامی، آرامش بخشی به خانواده است، تصریح کرد: مسکنی که بر اساس معماری اسلامی ساخته می شود باید مایه آرامش و آسایش خانواده باشد.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه آنچه که مدنظر اسلام بوده این است که در معماری اسلامی نفی هرگونه نماد شرک، معصیت و نافرمانی خدا باید انجام شود، افزود: بنابراین اگر وضعیت ساختمان به شکلی باشد که نمادی از نمادهای شرک و معصیت داشته باشد با معماری اسلامی منافات دارد.

ترکیب خانه ها در معماری اسلامی باید انسان را به یاد خدا بیندازد

حجت الاسلام میرعمادی با بیان اینکه معماری اسلامی این نیست که تنها در قسمت های درب و پنجره ساختمان ایجاد قوس کنیم، تصریح کرد: معماری اسلامی خانه باید به گونه ای طراحی شود که وقتی درب منزل باز می شود درون خانه پیدا نباشد، مزاحمتی برای دیگران به وجود نیاید، رفت و آمدهای مختلط صورت نگیرد و اسباب نیازهای معنوی ساکنین مانند مثل مسجد و مراکز دینی و فرهنگی فراهم باشد.

وی با تاکید بر اینکه اگر ما درب و پنجره خانه ها را قوس بدهیم ولی در آن مجتمع اثری از آثار نماز، روزه و مفاهیم اسلامی نباشد نمی توان گفت معماری اسلامی است، افزود: از همه بالاتر این است که در معماری اسلامی باید ترکیب منازل و خانه ها به شکلی باشد که انسان را به یاد خدا بیندازد.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه باید در خانه هایی به سبک معماری اسلامی آثار اسلامی مانند قبله مراعات شود، گفت: علاوه بر این ما امروز آپارتمان نشینی را داریم که باید قبل از آپارتمان نشینی آداب آن به افراد آموزش داده شود.

روایتی در رابطه با بستن درهای خانه های اصحاب به مسجد النبی

حجت الاسلام میرعمادی در ادامه به روایتی در رابطه با بستن درهای خانه های اصحاب به مسجد النبی توسط پیامبر اکرم اشاره کرد و گفت: در این روایت آمده است که پیامبر اکرم(ص) تمام درهایی که به سمت مسجد النبی بود را بستند به جز درهای خانه امام علی (ع) و پیامبر اکرم چون احساس می کردند حرمت مسجد و منازل که درهای آنها به سوی مسجد باز می شود رعایت نمی شود.

وی تصریح کرد: باید در آپارتمان نشینی درهای ورودی به شکلی باشد که مزاحمتی برای ساکنین فراهم نکند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه معمولا در معماری اسلامی مسئله اندرونی و بیرونی خانه لحاظ می شد، اظهار داشت: اندرونی برای افراد خانه بود که راحت باشند و بیرونی برای مهمانان بود.

حجت الاسلام میرعمادی یادآور شد: متاسفانه امروز با بی توجهی به برخی شاخصه های معماری اسلامی هیچ حریمی برای مهمان و غیر مهمان و محرم و غیر محرم رعایت نمی شود.

برای تحقق معماری اسلامی چند گروه نقش اساسی دارند

وی با بیان اینکه معماری اسلامی آن شکل زیبای ساختمان است که جذابیت معنوی دارد و انسان را به یاد خدا می اندازد، تصریح کرد: معماری اسلامی رعایت مسائل شرعی درونی ساختمان است که موجب آرامش و آسایش اهل منزل است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با اشاره به اینکه در تحقق معماری اسلامی چند گروه نقش اساسی دارند، گفت: یک گروه مهندسان، مشاوران و طراحان منازل هستند که باید در این ارتباط آموزش کامل ببینند.

حجت الاسلام میرعمادی با بیان اینکه کسانیکه مسئولیت نقشه کشی و طراحی دارند باید آموزش های لازم را ببینند و مجموعه آموزه های دینی که در کتاب های فقهی و اخلاقی آمده است را بخوانند، تصریح کرد: در کتب فقهی بابی به نام "باب السکنی" که اصول ساخت منزل و خانه در آن مورد بحث و بررسی قرار گرفته وجود دارد و طراحان با مطالعه این موارد باید بدانند که طراحی خانه از نظر اسلام چگونه باشد که بر روح و جان انسان اثر گذار باشد.

وی در ادامه سخنان خود با اشاره به اینکه خود شهر نیز باید به گونه ای باشد که گویای هنر اسلامی و معماری اسلامی باشد، اظهار داشت: گروه دیگری که در تحقق معماری اسلامی نقش دارند شهرداری ها و اداره راه و شهرسازی است.

تاکیدات رهبر معظم انقلاب در رابطه با ترویج معماری اسلامی

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه شهرسازی ما باید به شکلی باشد که همه جوانب شرعی رعایت شود، تصریح کرد: شهر نباید به گونه ای باشد که اشراف بر خانه دیگران داشته و سلطه ای بر آزادی داخلی منزل داشته باشد و آزادی افراد را سلب کند.

حجت الاسلام میرعمادی با تاکید بر اینکه اولین مسئله ای که برای شهرسازی مهم بوده این است که ساکنینی که در آن منطقه سکونت می کنند باید به شکلی باشد که نشان دهد همه در یک راستا تلاش می کنند، افزود: نحوه قرار گرفتن کوچه ها، خیابان بندی ها و رفت و آمدها در معماری اسلامی باید مورد بحث و توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در این رابطه بهترین چیزی که مدنظر است الگوهایی است که رهبرمعظم انقلاب در یکی از سخنرانی ها در رابطه با

شهرسازی و معماری اظهار کردند که اگر استخراج و بیان شود بسیار موثر است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در این رابطه اشاره کرد و بیان داشت: ایشان در سخنانی با اشاره به تأثیرگذاری معماری و نمای ساخت و سازها بر فضای سبک زندگی تاکید کردند که باید هرچه ممکن است محیط زندگی شهر، به گونه ای طراحی و ساخته شود که تحقق سبک زندگی اسلامی راحت تر، امکان پذیر باشد.

حجت الاسلام میرعمادی حفظ هویت و اصالت شهرها و روستاها، پایبندی به معماری اسلامی و ایرانی و رعایت زیبایی و استحکام بناها را از دیگر تاکیدات رهبر معظم انقلاب در این زمینه برشمرد و گفت: ساختمانهاى شهرى و روستايى كشور بايد به گونه اى طراحى و ساخته شوند كه استحكام، زيبايى، تناسب با محيط، صرفه جويى و رعايت شاخص هاى بومى و اسلامى در آنها لحاظ شود.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در دیداری که با شوراهاى شهر داشتند نسبت به طرح موضوع لزوم توجه به مختصات "شهر اسلامى" تاکید کردند، افزود: باید متولیان امر به معمارى و شهرسازى متناسب با حيات طيبه اسلامى به طور كامل توجه كنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار