حجت الاسلام والمسلمین سید احمد میرعمادی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته خرم آباد در ادامه سلسله مباحث سبک زندگی ایرانی - اسلامی در جمع خبرنگاران تقوا را مایه زینت انسان دانست.

ایشان اظهار داشت: حضرت علی (ع ) به کمیل بن زیاد نخعی چهار سفارش کرده و فرمودند ای کمیل بهترین زینت مومن تواضع و فروتنی،بهترین زیبایی مومن عفت و پاکدامنی، ارزش و شرافت مومن به میزان تفقه و آگاهی او از دین و عزت و سربلندی مومن در پرهیز از جار و جنجال و بحث های بیهوده است.

وی تلاش برای کسب روزی حلال را از ویژگی های اهل تقوا برشمرد و اضافه کرد: امام علی (ع ) در وصف متقین می فرماید متقین بدنبال کسب روزی حلال و نشاط در هدایت هستند.

کسب روزی حلال از برترین عبادت ها است

خطیب جمعه خرم آباد به بیان مباحثی تحت عنوان فرهنگ و سبک زندگی از نظر اسلام پرداخت و عنوان کرد: یکی از اصول فرهنگ زندگی دنبال حلال رفتن، کسب روزی حلال و ازدواج حلال است که این امور در فرهنگ اسلام از اهمیت فوق العاده ای برخوردار هستند.

حجت الاسلام میرعمادی بیان داشت: فرق بین مسلمان و غیر مسلمان این است که فرد مسلمان بدنبال کسب حلال است به طوریکه هر چیزی را بر خود حلال نمی داند و مقید است از راهی که شرع برای او تعیین کرده است مالی را بدست آورد.

وی به سه تعبیر در مورد طلب حلال اشاره کرد و گفت: طلب حلال یعنی کسب روزی حلال که از برترین عبادت ها است بطوریکه پیامبر اکرم(ص) می فرمایند عبادت 10 جزء دارد که 9 جزء عبادت طلب حلال است و یک جزء دیگر شامل نماز، روزه، حج و ... است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد افزود: به دنبال کسب حلال بودن امری واجب است و همچنین کسب حلال ثواب جهاد در راه خدا را دارد و در روایات آمده است اگر کسی برای کسب حلال تلاش کند ثوابش بیشتر از مجاهدت در راه خدا است.
شیطان انسان را در کسب و کار و بازار بسیار وسوسه می کند

حجت الاسلام میرعمادی با بیان اینکه شیطان انسان را در کسب و کار و بازار بسیار وسوسه می کند اظهار داشت: اسلام معتقد است زندگی انسان باید حلال باشد و ربا خواری، قماربازی، احتکار، تکاثر، رانت خواری، مال مردم خوری، گران فروشی و کم فروشی حرام است.

وی بر ضرورت استفاده از مال حلال و تلاش برای کسب روزی حلال تاکید کرد و گفت: خدا برای همه ما روزی حلال قرار داده است اما ما انسان ها گاهی عجله کرده و روزی حلال را از راه حرام بدست می آوریم.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد عنوان کرد: پیامبر(ص) در حدیثی می فرماید جبرئیل نزد من نیامد مگر اینکه مرا به دو چیز سفارش کرد اول اینکه همیشه از خداوند بخواهم روزی پاکیزه و حلال به من عطا کند و دوم اینکه از خداوند بخواهم مرا در انجام عمل صالح موفق گرداند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار