حجت الاسلام والمسلمين سيد احمد ميرعمادي در حاشيه خطبه هاي نماز جمعه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: حضرت علي در خطبه 215 نهج البلاغه بعد از اينکه مردم را به تقوا سفارش مي کند، مي فرمايد: بدترين گناه دو چيز است که آن دو چيز ظلم به مردم و مال مردم خوري هستند و بخدا قسم اگر تمام شب را بر روي خار مغيلان بيدار باشم و دست و پايم را بر گردنم غل و زنجير کنند نزد من بهتر است تا اينکه در روز قيامت خدا و رسولش را ملاقات کنم در حاليکه ظلمي بر بندگان روا داشته باشم يا از مال مردم چيزي را غصب کرده باشم.

وي همچنين به شرح دعاي ابوحمزه ثمالي پرداخت و بيان داشت: يکي از اعمال ماه رمضان دعا و نيايش است به طوريکه بين ماه رمضان و دعا پيوند ناگسستني وجود دارد و بهترين دعا در اين ماه دعاي ابوحمزه ثمالي بوده و بهترين زمان براي خواندن اين دعا سحرهاي ماه مبارک است.

نماينده ولي فقيه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بيان اينکه بخشي از دعاي ابوحمزه ثمالي راجع به عواملي است که باعث دوري و فاصله گرفتن انسان از خدا مي شود در اينباره ادامه داد: امام زين العابدين(ع) در اين دعا 10 چيز را باعث فاصله گرفتن خدا از انسان مي داند.

حجت الاسلام ميرعمادي افزود: اولين چيز که باعث دوري و فاصله گرفتن انسان از خدا مي شود سبک شمردن حقوق الهي و کوچک شمردن گناهان و ترک واجبات است.

وي اعراض و روي گرداني از ياد خدا را از ديگر عوامل فاصله گرفتن انسان از خدا دانست و عنوان کرد: اعراض از خدا عواقب و آثار شومي به دنبال دارد و سبب تسلط شيطان بر انسان شده و طرد انسان از درگاه الهي را به همراه دارد به طوريکه خداوند در قرآن مي فرمايد هر کس از ما روي گرداني کند زندگي سخت و دشواري در دنيا خواهد داشت و در آخرت نيز کور محشور خواهد شد.

نماينده ولي فقيه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بيان اينکه دروغگويي باعث هلاکت و نابودي انسان مي شود اضافه کرد: دروغ سرچشمه همه گناهان بوده و زمينه ساز قهر، نفاق و جدايي مي شود و شخص دروغگو از رحمت الهي به دور است و دروغ سبب فاصله گرفتن او از خداوند خواهد شد.

وي کفران نعمت، دوري از همنشيني با علما و غفلت و بي خبري را از ديگر عوامل دوري انسان و فاصله گرفتن او از خداوند برشمرد و بيان داشت: حضرت علي هم نشيني با علما را باعث افزايش علم و آگاهي، نيکو شدن تربيت و ادب و خروج از هواهاي نفساني دانسته وبزرگترين مصيبت براي انسان را نيز غفلت از ياد خدا مي داند.

حجت الاسلام ميرعمادي همچنين هم نشيني با اهل گناه و حضور در مجالس لهو و لعب را باعث فاصله گرفتن انسان از خداوند دانست و گفت: نداشتن شرم و حيا نيز باعث زيادي اين فاصله شده چرا که شرم و حيا نشانه تواضع و شخصيت انسان است.

نماينده ولي فقيه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد افزود: شرم و حيا همچنين نوري است که در دل اهل ايمان و معرفت به وجود مي آيد بنابراين انسان بايستي حيا داشته باشد و از گناه شرم کند و هميشه خدا را حاضر و ناظر ببيند و در انجام گناه بي پروا نباشد.

وي تصريح کرد: يکي از عواملي که باعث مي شود فرد از خداوند فاصله بگيرد اين است که آن فرد گمان کند خدا از او خوشش نمي آيد و مي گويد من بنده خوبي براي خدا نبوده ام.

حجت الاسلام ميرعمادي با بيان اينکه کيفر جرم و گناه وجب فاصله گرفتن انسان از خداوند مي شود، تصريح کرد: بايد تلاش کنيم در اين ماه مبارک به خدا نزديک شده و جزء کساني نباشيم که خداوند ما را از درگاهش طرد کرده باشد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار