حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در لرستان در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از لرستان، با اشاره به مسئله اقتصاد، گفت: یکی از مباحث مهم و اصولی در اقتصاد مسئله اخلاق است؛ از نظر اسلام فعالیت‌های اقتصادی باید توأم با اخلاق و معنویت باشد تا راه ایجاد شده، سالم و مشروع باشد.

صداقت؛ از الزامات فعالیت‌های اقتصادی

وی صداقت و راستی را از الزامات کسب و کار، تجارت و فعالیت اقتصادی دانست و افزود: یکی از اصول و فضیلت‌های مهم اخلاقی، مسئله صداقت است، اهمیت صداقت و راستی در گفتار و رفتار نزد خداوند متعال به قدری است که خداوند از همه پیامبران به صداقت و راستی پیمان گرفت و آنان را قبل از بعثت به این صفت امتحان کرد.

حجت‌الاسلام میرعمادی ادامه داد: صداقت، راستی و دوری از حقه و نیرنگ، تقلب، دروغ، فریب‌کاری و... در تمام زمینه‌ها امری لازم و ضروری است؛ نبی مکرم اسلام(ص) فرمود: ای گروه تاجران! همه شما به‌دلیل رعایت نکردن مسائل اخلاقی فاجر هستید، مگر کسانی که در معاملات از خدا بترسند و نیکی کنند و صداقت و راستی در معامله داشته باشند.

صداقت خریدار و فروشنده مایه برکت معامله است

حجت‌الاسلام میرعمادی اضافه کرد:: در روایت وارد شده که یکی از اصحاب به‌ نام «عبداالرحمان انصاری» از پیامبر(ص) سؤال کرد: چرا تاجران فاجرند؟ حضرت(ص) فرمود: برای این‌که در معامله دروغ می‌گویند، قسم می‌خورند و تقلب و نیرنگ به‌کار می‌برند و نیز فرمود: اگر خریدار و فروشنده در معامله صداقت داشته باشند، خداوند به معامله آن‌ها برکت می‌دهد، اما اگر عیب را کتمان کنند و دروغ بگویند، برکت از آن‌ها برداشته می‌شود.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان بیان کرد: در حدیثی از پیامبر(ص) نقل شده که فرمودند: از دروغ بپرهیزید؛ همانا دروغ انسان را به بدی و فجور سوق می‌دهد و بدی و فجور هم انسان را به آتش جهنم می‌برد و همچنین احمدبن‌محمدیحیی می‌گوید: یکی از یاران امام صادق(ع) می‌خواست به‌ کار تجارت و معاملات بپردازد، گفت: قبل از آن، باید خدمت امام صادق برسم و با آن حضرت مشورت کنم و آن حضرت در حق من دعا کند. می‌گوید: نزد امام رفتم و جریان را گفتم، امام صادق(ع) فرمود: بر تو باد به صداقت و درستی در معامله، مبادا عیبی را کتمان کنی و به مشتری ضرر برسانی.

جلب اعتماد عمومی و سود بیشتر؛ از برکات صداقت در معامله

حجت‌الاسلام میرعمادی با اشاره به آثار مثبت صداقت و راستی در معامله، تصریح کرد: هرآن‌چه را که دین اسلام به آن توصیه و تأکید کرده است، یقیناً دارای آثار مثبت و مفیدی برای شخص و اجتماع است؛ صداقت و راستی در معامله نیز اثرات مثبت فراوانی دارد، از جمله صداقت و راستی سبب جلب اعتماد عمومی، برکت معامله و سود بیشتر خواهد شد، پایه و اساس هرگونه پیشرفت و رشد اقتصادی در جامعه است، به انسان آبرو و شخصیت می‌دهد و در مقابل، دروغ و تقلب، مایه رسوایی و بی‌آبرویی است، همچنین صداقت و راستی موجب نجات، رستگاری، صفا و صمیمیت است.

رواج دروغ، سوگند دروغ و تقلب در عرصه اقتصاد

وی با بیان این‌که رعایت صداقت در عرصه کار و تجارت، همیشه حاکی از این امر است که انسان به موفقیت بیشتری دست پیدا خواهد کرد و محبت اجتماعی افزایش پیدا می‌کند، اظهار کرد: متأسفانه امروزه دروغ، سوگند دروغ، تقلب در عرصه اقتصاد رواج پیدا کرده که نتیجه آن شیوع معضلاتی نظیر غش در معامله، کم‌فروشی، عدم ثبات نرخ‌ها و ... است که همه این‌‎ها از گناهان کبیره است.

حجت‌الاسلام میرعمادی با بیان این‌که غش در معامله حرام است، بیان کرد: مرحوم شیخ انصاری در جلد یک کتاب مکاسب‌ محرمه می‌گوید: اخباری که در حرمت غش در معامله رسیده متواتر است، از جمله فرمود: کسی که با مسلمانی در خرید و فروش غش کند از ما نیست و در روز قیامت با طائفه یهود محشور می‌شود این جمله را «من غش مسلماً منا» را سه بار تکرار کرد؛ آنگاه فرمود: کسی‌که با برادرش غش کند، هرگونه برکت را از روزیش برمی‌دارد و معیشت و زندگی او را خراب فرموده و به خودش واگذارش می‌فرماید.

نماینده ولی‎فقیه در لرستان اظهار کرد: از حضرت امام محمدباقر(ع) روایت شده که پیامبراکرم(ص) در بازار مدینه به گندم‌فروشی عبور کرد و فرمود: خوب گندمی داری، سپس دست خود را وسط گندم نمود و مقداری گندم را بیرون آورد، دید وسط گندم خراب است، آن‌گاه به صاحب گندم فرمود: خیانت کردی و با مسلمانان غش نمودی، «من غش فلیس منا».

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار