حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌ فقیه در لرستان در گفتگو با خبرنگاران استان به‌مناسبت هفته کار و کارگر گفت: کار و تلاش در زندگی انسان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و توجه به این مهم در تعالیم اسلام و متون دینی کاملاً مشهود است.

وی ادامه داد: خداوند در آیه 61 سوره هود می‌فرماید: «...هُوَ أَنشَأَکُم مِّنَ الأَرْضِ وَاسْتَعْمَرَکُمْ فِیهَا...؛ ...او شما را از زمین پدید آورد و در آن شما را استقرار داد»، یعنی شما با توان و کار و کوششتان زمین را آباد کنید و در آیه 47 سوره فرقان نیز فرمود: «وَهُوَ الَّذِی جَعَلَ لَکُمُ اللَّیْلَ لِبَاسًا وَالنَّوْمَ سُبَاتًا وَجَعَلَ النَّهَارَ نُشُورًا؛ او کسی است که شب را برای شما لباس، خواب را مایه راحتی و روز را مایه حرکت  جنب و جوش قرار داد».

کار یک نیاز  فطری و فرهنگ تکوینی

حجت‌الاسلام میرعمادی بیان کرد: تردیدی نیست که نظام آفرینش بر پایه کار و فعالیت است و در میان موجودات، انسان که شگفت‌ترین و پیچیده‌ترین موجودات است بیش از سایر مخلوقات به کار و فعالیت که ضامن بقای اوست احتیاج دارد؛ از طرفی کار، کلید گشایش استعدادهای درونی است که توانمندی انسان را به منصه ظهور می‌رساند.

نماینده ولی‌ فقیه در لرستان با استناد به فرمایشات امام رضا(ع) در رابطه با کار و تلاش با این مضمون که «ذی یطْلُبُ مِنْ فَضْلٍ یکُفُّ بِهِ عِیالَهُ اَعْظُمُ اَجْراً مِنَ الْمُجاهِدِ فی سَبیلِ اللهِ؛ کسی‌که دنبال روزی می‌رود تا آبروی خود و خانواده‌اش را حفظ کند، اجر و پاداشش از رزمنده‌ای که در راه خدا جنگ می‌کند بیشتر است»، پاداش کار را از جهاد در راه خدا بالاتر دانست و افزود: پاداش و اجر کسی که برای مخارج زندگی خود وعائله‌اش تلاش و کوشش می‌کند و روزی خود را به فضل خداوند در پرتوی کار و کوشش به دست می‌آورد، از پاداش کسی که در راه خدا جهاد می‌کند بیشتر است.

حجت‌الاسلام میرعمادی با بیان این‌که کار امری مقدس و باارزش است، اظهار کرد: قرآن کریم در بیش از 80 آیه شرط سعات و دست یافت به بهشت را ایمان و عمل صالح می‌داند، از طرفی تلاش برای رفع نیازهای شخصی و اجتماعی در نظر شارع مقدس یک امر حیاتی و باارزش است که از جهات متعدد مورد تشویق و ترغیب  قرار گرفته است.

وی اظهار کرد: در روایتی از پیامبر اکرم(ص) نقل شده که فرمود: اولین سخن خداوند به آدم بعد از هبوط از بهشت به زمین، کار بوده و خداوند فرمود: ای آدم، زمین را با دست خویش کشت کن و از دست‌رنج خود بهره ببر، و در حدیث دیگری از نبی مکرم اسلام(ص) نقل شده است: هرکسی از دست‌رنج خود استفاده کند، دوست خداست.

کار تکلیف الهی و وظیفه شرعی

حجت‌الاسلام میرعمادی عنوان کرد: عموم کارهای فکری، تولیدی، توزیعی و خدماتی در صورتی‌که با شرایط صحیح و طبق دستور شرع انجام گیرد، گاهی واجب و گاه مستحب است و ثواب زیادی به همراه خواهد داشت.

نماینده ولی‌ فقیه در لرستان ادامه داد: بر اساس روایات اسلامی هر کسب و کاری که قوام و شئون مختلف زندگی به آن بستگی داشته باشد، یا حفظ جان و بقا و ادامه حیات انسان متوقف بر آن باشد، بر انسان واجب است که آن را انجام دهد.

حجت‌الاسلام میرعمادی اضافه کرد: در روایات متعددی از کار و به‌دنبال روزی حلال رفتن به‌عنوان «فریضه» یاد شده است؛ کمااینکه پیامبراعظم(ص) فرمود: طلب کردن روزی حلال بر هر مرد و زن واجب است و امام صادق(ع) نیز فرمود: عبادت هفتاد جز دارد که برترین آن‌ها کسب روزی حلال است.

وی در پایان گفت: کسی که توانایی کار دارد، کار کردن و به‌دنبال روزی حلال رفتن برای تأمین زندگی خود و خانواده و یا برای رفع نیازهای جامعه، واجب و لازم است، البته در بعضی از موارد واجب عینی  و در برخی موارد واجب کفایی است، هم‌چنین در همه حالات، برای کسب درآمد، سود و آن‌چه مصلحت جامعه باشد، امری پسندیده و مستحب است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار