حجت‌الاسلام والمسلمين سيداحمد ميرعمادي شنبه 13 ارديبهشت ماه در مصاحبه تفصيلي با خبرنگار فارس در خرم‌آباد ضمن گراميداشت ياد و خاطره آيت‌الله کمالوند در خصوص اين عالم رباني و زندگي‌نامه وي اظهار کرد: آيت‌الله روح‌الله کمالوند فرزند حاج آقارضا در سال 1319 ق و 1279 ش در خرم‌آباد به دنيا آمد.

وي افزود: زماني که آيت‌الله کمالوند در سن شش سالگي بود، فرمان مشروطيت به امضا رسيده بود و در اين دوران حاج‌آقا کمالوند در سن کودکي و نوجواني در شهر خرم‌آباد زندگي مي‌کرد.

فارس: آيت‌الله کمالوند از چه استادهاي کسب فيض مي‌کردند؟

امام جمعه خرم‌آباد اظهار کرد: آيت‌الله کمالوند روحي جستجوگر داشت، ايشان از هوش و ذکاوت بالاي برخوردار بود.
حجت‌الاسلام ميرعمادي عنوان داشت: زماني که آيت‌الله حسين بروجردي به شهر بروجرد بازگشت و به حوزه‌ علميه رونق تازه‌اي بخشيد، آيت‌الله کمالوند در سن 17 سالگي به محضر ايشان براي کسب فيض سفر کرد.

وي ادامه داد: با انتقال حوزه علميه اراک به قم شش سال را در محضر آيت‌الله حاج شيخ عبد‌الکريم حائري در قم شاگردي کرد و از محضر وي بهره‌مند شد.

نماينده ولي‌فقيه در لرستان گفت: آيت‌الله کمالوند پس از اين مدت از آيت‌الله حاج شيخ عبد‌الکريم حائري اجازه اجتهاد و از شيخ عباس قمي اجازه روايت گرفت و پس از يک دهه دوري از وطن به زادگاه خود شهر خرم‌آباد بازگشت.

امام جمعه خرم‌آباد ياد‌آور شد: وي از فضلا و شاگردان آيت‌الله حائري بوده که در زمان رضاخان به دليل تشديد فشار بر حوزه‌هاي علميه به خرم‌آباد آمد.

فارس: چگونه حوزه علميه خرم‌آباد به نام کماليه نام‌گذاري شده است؟

وي اضافه کرد: تاسيس حوزه علميه شهر خرم‌آباد از ماندگارترين آثار آيت‌الله کمالوند است و تاسيس آن يکي از بزرگ‌ترين نمودهاي عيني سازماندهي نيروهاي مذهبي بود.

نماينده ولي فقيه در لرستان اظهار کرد: هزينه کردن دارايي‌هاي که ايشان از اجداد خود به ارث برده بود، براي دوام و برپايي حوزه علميه خرم‌آباد يکي از اقدامات مهم  و موثر وي بوده است.

امام جمعه خرم‌آباد در خصوص ارتباط آيت‌الله کمالوند با حضرت امام خميني (ره)  تصريح کرد: ايشان با تاسيس حوزه علميه کماليه خرم‌آباد و حضور فعالي که در اين حوزه داشته‌اند، موجب گسترش سازماندهي نيروهاي مذهبي شد که در جريان انقلاب اسلامي به رهبري امام راحل نقش مهم و تاثيرگذاري ايفا کرده است.

حجت‌الاسلام ميرعمادي گفت: ايشان در اراک و کلاس‌هاي درس آيت‌الله حائري با امام خميني که هم‌سن و سال خود بود، آشنا شد و اين آشناي و دوستي تا پايان عمر آن‌ها ادامه داشت.

امام جمعه خرم‌آباد ياد‌آور شد: آيت‌الله کمالوند فيلسوف ماهري بود، به گونه‌اي که آقا ميرزا علي اکبر يزدي در خصوص وي مي‌فرمايد، در قم اگر کسي فلسفه بلد باشد، حاج‌آقا روح‌الله است.

وي در خصوص ارتباط ايشان با امام ادامه داد: ارتباط وي با امام به گونه‌اي بود که مشهور شده بود، حوزه دو حاج‌‌ آقا روح‌الله دارد که يکي روح‌الله خميني (ره) و ديگري روح‌الله کمالوند است.

فارس: از اقدامات مهم ايشان چه بوده است؟‍

نماينده ولي فقيه در لرستان متذکر شد: آيت‌الله کمالوند توانست با برگزاري جشني به مناسبت ولادت با سعادت حضرت زهرا (س) در مدرسه علميه خرم‌آباد در لغو مصوبه لايحه انجمن‌هاي ولايتي و ايالتي تاثيرگذار باشد و رژيم پهلوي شکست نهايي خود را بپذيرد.

فارس: آيت‌الله کمالوند در قيام 15 خرداد توانست چه نقشي ايفا کند؟

حجت‌الاسلام ميرعمادي گفت: ايشان توانست در موضع‌گيري شديد امام خميني (ره) و علما در مقابل برنامه‌هاي استعماري رژيم شاهنشاهي پهلوي تاثير زيادي داشت.

وي ادامه داد: سخنراني آيت‌الله کمالوند و ديگر روحانيون در مناطق مختلف لرستان که ساواک از آن به عنوان ارتباط حاج‌آقا روح‌الله کمالوند با طلاب ماجراجوي قم و تبليغات سو ياد مي‌کرد، توانست تاثيرگذار باشد، به گونه‌اي که ساواک فعاليت‌هاي ايشان را جانبداري از عوامل فساد نام برد.

نماينده ولي فقيه در لرستان بيان داشت: آيت‌الله کمالوند توانست با همراهي برخي از علماي خرم‌آباد در حمايت از امام خميني (ره) تحت پوشش مطالبات مردمي تاثيرگذار باشد که ساواک اين عمل وي را اعمال و خط مشي حاج آقا روح‌الله کمالوند گزارش مي‌کرد

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار