حجت‌الاسلام والمسلمین سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد دوشنبه 27 آبان ماه در گفت‌وگو با خبرنگاران استان در بیان نتایج قیام امام حسین(ع)، درهم شکستن ارکان حکومت بنی‌امیه، رهایی مردم از جهالت و ضلالت، احیا و نشراسلام، برطرف کردن مهجوریت اهل‌ بیت(ع)، هویت‌بخشی به زندگی را از نتایج قیام امام حسین(ع) بیان کرد و افزود: امام حسین(ع) اهداف نهضتش را از ابتدا و در مسیر راه کاملاً مشخص کرد لیکن نتایج قیام آن حضرت به‌تدریج و به مرور زمان مشخص شد.


وی با بیان اینکه اثربخشی قیام سیدالشهدا(ع) به گونه‌ای است که بعد از 1400 سال هنوز ادامه دارد، اضافه کرد: امام حسین(ع) مکتبی را به‌وجود آورد که این مکتب انسان را به اوج افتخار، عزت و کرامت می‌رساند این مکتب به‌گونه‌ای است که حاکم بر زندگی فردی و اجتماعی انسان‌ها گردید و همه به آن نیازمندند ازاین‌رو این قیام الگو واسوه است.


برطرف کردن مهجوریت اهل بیت(ع) از آثار قیام امام حسین(ع)


نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد همچنین برطرف کردن مهجوریت اهل بیت(ع) را یکی دیگر از آثار قیام امام حسین(ع) دانست و گفت: قیام امام حسین(ع) اهل بیت را محبوب دل‌ها کرد و حقانیت و مظلومیت آنان را ثابت کرد.


حجت‌الاسلام میرعمادی با بیان اینکه بنی امیه در حالیکه ائمه زنده بودند آنها را منزوی کرده و نقش هدایتگری و روشنگری اهل بیت را از جامعه حذف کردند و بلکه بالاتر با تبلیغات مسموم خود بغض و کینه اهل بیت را در دل مردم ایجاد می کردند اما قیام امام حسین(ع) مهجوریت اهل بیت(ع) را به محبوبیت تبدیل کرد.


حجت‌الاسلام میرعمادی ادامه داد: قیام امام حسین(ع) ارکان مخوف دین ساختگی امیه که امویان سلطه خود را برآن استوار کرده بودند درهم شکست، بنی‌امیه با سیاست تبلیغ و تزویر و تهدید این تفکر را درمیان مردم به‌وجود آورده که اطاعت از خلیفه عین دین است ازاین‌رو برای خود قداستی قائل بودند، نهضت امام حسین(ع)  قداست حکومت غاصبین را شکست و بنی‌امیه را رسوا کرد به‌طوری‌که بعد از اندک زمانی طومارحکومت بنی‌امیه برای همیشه درهم پیچیده شد.


نماینده ولی فقیه در لرستان رهایی مردم از جهالت و ضلالت را از دیگر نتایج قیام عاشورا بیان کرد و گفت: قیام امام حسین(ع) وجدان‌های خفته را بیدار و افراد جاهل را آگاه کرد.


امام حسین(ع) بینش و اندیشه مردم نسبت به زندگی را تغییر داد


وی با تصریح به اینکه قیام امام حسین(ع) اهل بیت(ع) را محبوب دل‌ها کرد و حقانیت و مظلومیت آنان را ثابت کرد، خاطرنشان کرد: قیام امام حسین(ع) توانست آنچه را که به نام اسلام مطرح بود را نفی کند و آن بخش از اسلام که فراموش شده یا مورد انکار قرارگرفته بود احیا کند.


امام جمعه خرم‌آباد در بیان نتایج هویت‌بخشی به زندگی ناشی از قیام امام حسین(ع) نیز گفت: امام حسین(ع) بینش و اندیشه مردم نسبت به زندگی را عوض کرد و روح جدیدی در کالبد زندگی دمید کاری که امام حسین(ع) انجام داد زنده کردن  روح انقلابی و قیام علیه ظالمان روح استقامت، پایداری و ایستادگی در راه خدا، روح حریت و آزادگی و آزادی‌خواهی روح شهامت، شجاعت و شهادت‌طلبی، عدالت‌خواهی و حق‌طلبی، کرامت و عزت نفس در برابر راحت‌طلبی و فرصت‌طلبی، نترسیدن از مرگ و امر به معروف و نهی ازمنکر را در جامعه احیا کرد.


حجت‌الاسلام میرعمادی همچنین رهایی مردم از جهالت و ضلالت را یکی دیگر از آثار قیام امام حسین(ع) برشمرد و افزود: قیام امام حسین(ع) وجدان‌های خفته را بیدار و افراد جاهل را آگاه کرد، در زیارت اربعین امام حسین(ع) می‌خوانیم «و بذل مهجته فیک لیستنقذ عبادک عن الجهاله و حیره‌الظلاله» در راه تو امام حسین(ع) خون پاکش را نثار کرد تا بندگانت را از نادانی و سرگردانی و گمراهی نجات دهد.


وی با بیان اینکه با نگاهی به تاریخ در می‌یابیم که مردم در زمان بنی امیه چند دسته بودند، عنوان کرد: عده‌ای فریب ظاهر سازی بنی امیه را خورده بودند، عده‌ای بر اثر تهدید مرعوب شده بودند، عده‌ای هم منافع دنیوی را بر امامت ترجیح دادند و عده ای هم سرگرم زندگی دنیا و در بی تفاوتی به سر می‌بردند.


نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم‌آباد تصریح کرد: امام حسین(ع) با قیام خود توانست به مردم بصیرت ببخشد و در این راستا عده‌ای توبه کرده و عده ای از مردم نیز علیه بنی امیه قیام کردند.


احیا و نشر اسلام ناب از آثار قیام امام حسین(ع)


حجت‌الاسلام میرعمادی احیا و نشر اسلام ناب را یکی دیگر از آثار قیام امام حسین(ع) عنوان کرد و گفت: قیام امام حسین(ع) توانست آنجه را که به نام اسلام مطرح بود نفی کند و آن بخش از اسلام را که فراموش و یا مورد انکار قرار گرفت را احیا کند.


وی با تاکید بر اینکه اگر این قیام نبود از اسلام هم خبری نبود، ادامه داد: شرایط آن روز  جامعه به گونه ای بود که امام حسین(ع) غیر از راه کشته شدن نمی توانست اسلام را از چنگال بنی امیه نجات دهد به همین جهت فرمود «ان کان دین محمد لم یستقم الا بقتلی فیاسیوف خذینی».


نماینده ولی فقیه در استان لرستان با بیان اینکه اسلام ناب ار طریق شهادت احیا و از طریق مجالس عزاداری آن حضرت نشر پیدا کرد به همین جهت گفته شد «الاسلام محمدی الحدوث، حسینه البقاء»، افزود: علاوه بر این امام حسین(ع) به مردم فهماند که باید برای اسلام فداکاری کرد تا اسلام بماند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار