حجت الاسلام والمسلمین سید احمد میرعمادی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در سفر به خراسان شمالی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب پیرامون سبک زندگی اسلامی ایرانی در کشور سخنرانی خود را ایراد کردند که البته این اولین بار نبود و پیش از این نیز تاکیدات خود را در این رابطه عنوان کرده بودند.

وی با بیان اینکه رهبر فرزانه انقلاب در سخنان خود بر این موضوع تاکید داشتند که پیشرفت کشور باید بر اساس سبک زندگی اسلامی ایرانی باشد، افزود: رهبر معظم انقلاب در سخنان خود تاکید کردند که ما باید به دنبال تمدن سازی نوین اسلامی باشیم.

ضرورت حرکت به سمت تمدن سازی نوین اسلامی

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه رهبر فرزانه انقلاب در سخنرانی خود ضرورت تبیین مسئله سبک زندگی و تمدن سازی نوین اسلامی را بیان کردند، عنوان کرد: شورای فرهنگ عمومی باید پیرامون تبیین سخنان رهبر معظم انقلاب فعالیت خود را شروع کند.

حجت الاسلام میرعمادی با تاکید بر اینکه پایه گذاری تمدن نوین اسلامی در سایه اصلاح سبک زندگی است، افزود: با نهادینه کردن سبک زندگی اسلامی ایرانی هدفمندی زندگی برای مردم تبیین می شود و جامعه از یاس و افسردگی نجات می یابد.

اصلاح سبک زندگی باعث حاکم شدن آرامش در جامعه می شود

وی با اشاره به اینکه با توجه به پیشرفتهایی که امروز در سراسر دنیا شاهد آن هستیم تبیین سبک زندگی یک ضرورت واضح و مبرهن است، یادآور شد: اصلاح سبک زندگی باعث حاکم شدن آرامش در جامعه می شود.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه یکی از بخش هایی که شورای فرهنگ عمومی استان باید به آن ورود و روی آن کار کند مسئله تبیین سبک زندگی اسلامی ایرانی است، ادامه داد: سبک پوشش و لباس، سبک تغذیه و خوراک، سبک مسکن و مبلمان شهری، سبک ازدواج و خانواده و ... در جامعه ایرانی - اسلامی باید تبیین شود.

حجت الاسلام میرعمادی افزود: تبیین سبک الگوی مصرف در زندگی، سبک تفریحات، ورزش و اوقات فراغت، سبک کار، سبک رفتار با دیگران، سبک حاکمیت امربه معروف و نهی از منکر برای حفظ ارزشها و سبک مطالعه و کتابخوانی از مسائلی است که شورای فرهنگ عمومی باید در رابطه با آن پژوهش کند.

تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی سبک زندگی اسلامی ایرانی

وی همچنین از تشکیل کارگروه ویژه برای بررسی سبک زندگی اسلامی ایرانی در شورای فرهنگ عمومی استان لرستان خبر داد و یادآور شد: این کارگروه متشکل از مسئولان، پژوهشگران و اساتید دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه لرستان، دانشگاه آزاد اسلامی و نخبگان استان است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد همچنین در ادامه سخنان خود به رسالت دانشگاهیان و نخبگان در این زمینه اشاره کرد و بیان داشت: انجام کارهای مطالعات و پژوهشی از سوی محققان و نخبگان حوزه و دانشگاه، تدوین منابع سبک زندگی صحیح و معرفی آنها به جامعه از جمله فعالیتهایی است که باید در دستور کار قرار گیرد.

حجت الاسلام میرعمادی در این زمینه به کتاب "مفاتیح الحیات" آیت الله جوادی آملی به عنوان یکی از نمونه های برجسته معرفی سبک زندگی اسلامی اشاره کرد و بیان دات: این کتاب می تواند در این مسیر راهگشای محققان و پژوهشگران باشد.

ضرورت احیای مبلمان شهری و معماری ساختمانها

وی در ادامه به ضرورت فعالیت دستگاهها و نهادهای اجرایی در این راستا اشاره کرد و بیان داشت: ترویج فرهنگ پوشش، عفاف، مد، لباس، آرایش و پیرایش زنان و مردان به سبک اسلامی ایرانی با آموزش تولیدکنندگان، وارد کنندگان و مصرف کنندگان از جمله مواردی است که باید در دستور کار متولیان امر قرار گیرد.

حجت الاسلام میرعمادی با تاکید بر ضرورت طراحی و پیاده سازی جنبه های اخلاقی، حقوقی و تشویقی حاکمیت امر به معروف و نهی از منکر گفت: این موضوع نیز با همکاری دستگاههای مختلف و ارائه آموزشهای لازم شدنی است.

وی همچنین بر ضرورت احیای مبلمان شهری و معماری ساختمانها با توجه به اصول عمرانی و معماری اسلامی ایرانی، افزود: در این راستا دستگاههای مرتبط با معماری و شهرسازی باید الگوی ایرانی اسلامی را مورد توجه قرار داده و در این راستا گام های جدی تری بردارند.
تقویت و ترویج فرهنگ ازدواج آسان

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد تقویت و ترویج فرهنگ ازدواج آسان برای ازدواج جوانان را یکی دیگر از الگوهای زندگی صحیح دانست و بیان داشت: ارائه آموزشهای لازم در این زمینه مسئولیتی است که بر عهده دستگاههای مختلف اعم از فرهنگی و اجرایی قرار دارد.

حجت الاسلام میرعمادی به تبعات بالارفتن سن ازدواج و سخت گیری های برخی خانواده ها در این زمینه اشاره و این موضوع را ناشی از هجمه فرهنگ غربی دانست و بیان داشت: باید با سرمایه گذاری و فرهنگ سازی در این زمینه ریشه فساد اخلاقی و فحشا در جامعه اسلامی خشکانده شود.

وی ارائه تسهیلات و فراهم کردن مسکن برای زوج های جوان را از الزامات حرکت در این مسیر دانست و گفت: علاوه بر دستگاههای متولی امر و بانکها، خیرین نیز باید به این حوزه ورود پیدا کرده و در این مسیر به یاری جوانان بیایند.

تقویت فرهنگ کتابخوانی از ضرورتهای جامعه ایرانی - اسلامی

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد تقویت فرهنگ مطالعه و کتابخوانی را از ضرورتهای جامعه ایرانی - اسلامی دانست و بیان داشت: برای توسعه فرهنگ مطالعه در جامعه اسلامی باید با توسعه کتابخانه های عمومی و دسترسی آسان به کتاب چاره اندیشی شود.

وی با تاکید بر اینکه ترویج کتابخوانی و ایجاد علاقمندی به کتاب و مطالعه زمینه پیشرفت و آگاهی جامعه اسلامی را فراهم خواهد آورد، از دستگاههای مختلف و همچنین جامعه علمی و دانشگاهی و نخبگان خواست برای تشویق و ترغیب مردم به کتابخوانی راهکارهای موثری را پیشنهاد و عملیاتی کنند.


ضرورت ارائه الگوی صحیح مصرف در زندگی

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد همچنین بر ضرورت توجه به مسئله اشتغال و بیکاری جوانان تاکید کرد و با استناد به اینکه "مغز آدم بیکار لانه شیطان است" گفت: در این راستا باید برای رفع مشکل از طریق مختلف اعم از اعطا تسهیلات، راه اندازی تعاونی ها، راه اندازی کارخانجات و تکمیل طرح های نیمه تمام چاره اندیشی شود.

حجت الاسلام میرعمادی از متولیان امر چه در قوه مجریه و چه در قوه مقننه خواست که برای توسعه مهارت های نسل جوان و همچنین ایجاد اشتغال و کاهش نرخ بیکاری در جامعه گام بردارند.

وی همچنین بر ضرورت ارائه الگوی مصرف در زندگی تاکید کرد و بیان داشت: الگوی غربی جامعه را به سمت مصرف گرایی سوق می دهد در حالیکه جامعه ایرانی - اسلامی باید به سمت الگوی تولید و مصرف بهینه حرکت کند.

حجت الاسلام میرعمادی به رسالت دستگاههای فرهنگی و رسانه ها در این زمینه اشاره کرد و بیان داشت: متولیان امر باید برای سوق دادن جامعه به سمت اعتدال در مصرف و قناعت برنامه ریزی و فرهنگ سازی کنند.

بازتعریف مفاهیم اساسی مرتبط با سبک زندگی

وی همچنین به ضرورت ایجاد تفریحات سالم و پرکردن اوقات فراغت اقشار مختلف مردم اشاره کرد و گفت: ارائه الگوی تفریحات سالم، توجه به ورزش همگانی و استفاده از ظرفیت جاذبه های گردشگری، تفریحی و زیارتی کشورمان مجموعه مواردی است که باید به آن توجه شود.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد همچنین با تاکید بر ضرورت تبیین رابطه دنیا و آخرت بیان داشت: در این راستا باید برای نهادینه سازی و بازتعریف مفاهیم صحیح و دقیق زهد، عدم دلبستگی به دنیا، ثروت، سرمایه، کار، عرفان، عبودیت و بندگی خدا در جامعه اسلامی ایرانی کار فرهنگی و تبلیغاتی صورت گیرد.

حجت الاسلام میرعمادی با اشاره به هجمه فرهنگ غربی و ارائه تعاریف و مفاهیم نادرست در زمینه های یاد شده، تصریح کرد: برای تصحیح این موضوع و مقابله با تهاجم فرهنگی رسالت مبلغان، هنرمندان، اصحاب قلم و رسانه و دستگاههای فرهنگی خطیر و سنگین است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار