آیت الله سید احمد میرعمادی در خطبه‌های این هفته نماز جمعه در مصلای الغدیر خرم آباد ضمن سفارش همگان به تقوای الهی اظهار داشت: تقوا مهم‌ترین عامل تقویت کننده عزم و اراده انسان است.

وی تصریح کرد: پیامبر گرامی اسلام در خطبه‌ای درباره ماه مبارک رمضان به مسلمانان چند چیز را سفارش کرد «ای مسلمانان در ماه مبارک رمضان زبان، گوش و چشمتان را از آنچه بر شما حلال نیست ببندید و بدانید که زبان، گوش و چشم دام نفوذ شیطان است؛ ای مردم با یتیمان و نیازمندان مهربانی کنید تا دیگران با یتیمان و نیازمندان شما مهربانی کنند، در ماه مبارک رمضان گناهانتان را با توبه و اشک چشم در دل شب شستشو دهید که خداوند توبه پذیر است؛ خدا را در ماه مبارک رمضان به اسماً حسنی قسم دهید و دعا کنید و در هنگام دعا دست‌های خود را بالا ببرید که خداوند اجابت کننده دعاها است».

در ماه مبارک رمضان چه دعاهایی بخوانیم

خطیب جمعه خرم آباد با بیان اینکه ماه مبارک رمضان ماه قرآن و دعا است، برخی سوال می‌کنند در ماه مبارک رمضان کدام ذکر و دعا را بخوانیم، ادامه داد: اگر در ماه رمضان می‌خواهید بهترین بهره را ببرید در میان دعاها دعای ابوحمزه ثمالی را بخوانید، بهترین مضامین در بهترین ساعات یعنی در سحر خوانده می‌شود، از این دعا غافل نشوید.

آیت الله میرعمادی خاطرنشان کرد: در ماه مبارک رمضان قرآن تلاوت کنید که قرآن کلام خداست، بدانید قرآن عامل هدایت، معنویت، نورانیت و تقویت انسان است. از کلام خدا در این ماه مبارک رمضان بهره مند شوید.

دو حادثه‌ای که قلب پیامبر اکرم (ص) را متأثر کرد

وی با اشاره به اینکه در ماه مبارک رمضان دو حادثه قلب پیامبر اسلام را متأثر کرد، یکی هفتم ماه رمضان وفات حضرت ابوطالب عموی پیامبر گرامی اسلام و دوم در دهم ماه رمضان وفات بزرگ بانوی اسلام حضرت خدیجه همسر پیامبر اکرم (ص)، گفت: در این ماه رمضان پیامبر اسلام دو رکن مهم زندگی خود را از دست داد، وقتی این دو از دست رفتند دیگر پیامبر در مکه نماند و هجرت کرد به سمت مدینه، این دو شخصیت بزرگترین حامی پیامبر بودند.

آیت الله میرعمادی افزود: ابوطالب و حضرت خدیجه الگوی ایمان، بصیرت و پاکدامنی بودند، این دو شخصیت تا زنده بودند از ولایت و پیامبر و رسالت دفاع کردند، کسی جرأت نمی‌کرد به پیامبر اکرم تعرضی داشته باشد، هم خدیجه و هم حضرت ابوطالب مدافع پیامبر در مقابل دشمنان بودند و یار و یاور دلسوز ایشان بودند.

گرانی افسارگسیخته عرصه را بر مردم تنگ کرده است

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه این روزها شاهد گرانی افسارگسیخته در جامعه هستیم، گرانی افسارگسیخته ای که عرصه را بر مردم تنگ کرده است، آنچه موجب اذیت و آزار مردم شده همین گرانی‌های سرسام آور است، اظهار داشت: حالا دیگر بحث گران شدن دلار و خودرو و اجاره مسکن نیست، اینها که دیگر روزانه افزایش می‌یابد؛ اما برخی کالاهای اساسی مردم افزایش قیمت یافته است، در همین ماه مبارک رمضان خرما و زولبیا هم از گرانی‌ها بی نصیب نشدند و تا توانستند افزایش دادند، این مردم را آزار می‌دهد.

دولت اقدام عملی جدی داشته باشد و جلوی گرانی‌های سرسام آور گرفته شود

امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه مردم از تحریم آمریکا و مشکلات اقتصادی که دشمنان به وجود می‌آورند ناراحت نیستند اما از این آشفته بازار ناراحت هستند، چگونه کسی می‌تواند امروز برود خانه اجاره کند؟ مخصوصاً در همین خرم آباد که دیگر بعید می دانم جوانی بتواند خانه اجاره کند، افزود: لازم است دولت اقدام عملی جدی داشته باشد و جلوی گرانی‌های سرسام آور گرفته شود. خیلی از موارد را با نظارت و کنترل می‌توان جلوگیری کرد.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه اگر این افزایش قیمت را داریم سوال این است چقدر درآمدها افزایش یافته است؟ کارگران و کسانی که حقوق کارمندی می‌گیرند آیا می‌توانند زندگی خود را اداره کنند؟ تصریح کرد: قطعاً مردم دنبال این هستند آرامشی در زندگی آنها حاکم باشد و جلوی گرانی‌ها و مشکلات معیشتی گرفته شود.

تا چه زمانی مردم باید این‌طور به سر ببرند و این‌طور تحمل کنند؟

وی یادآور شد: تا چه زمانی مردم باید این‌طور به سر ببرند و این‌طور تحمل کنند؟ امیدواریم اقداماتی انجام شود و جلوی این گرانی افسار گسیخته گرفته شود، آدم می‌ماند در ماه رمضان اگر کسی بخواهد مرغ یا خرما یا مختصر کالاهای اولیه تهیه کند در همان روز اول همه درآمدش تمام شده است. کالای حمایتی به چند نفر می‌رسد؟ مهم این است بازار ثباتی داشته باشد و مردم بتوانند زندگی خود را اداره کنند.

اقدام قاطع شورای عالی امنیت ملی

نماینده ولی فقیه در لرستان در بخش دیگری از سخنان خود به مسئله اقدام قاطع شورای عالی امنیت ملی و سخنان صریح رئیس جمهور با ۵ کشور باقیمانده در برجام اشاره کرد و اظهار داشت: یک سال از خروج برجام از آمریکا گذشت، در این مدت سیاست ایران بر این بوده که بتوانند با مدارا اینها را سر عقل بیاورد، با وعده‌هایی که کشورهای اروپایی دادند بتواند امور را پیش ببرد اما دیدید در این مدت یک سال هیچ اتفاقی نیفتاد، در سالگرد برجام یک اقدام قاطع از سوی ایران البته دیرهنگام صورت گرفت.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه اولاً این اقدام مطابق بند ۲۶ و ۳۶ توافق نامه هسته‌ای حق ایران است و کاملاً منطبق بر سند برجام است و ایران دارد از حق خود استفاده می‌کند، تصریح کرد: بنابراین بر اساس بندهای توافق نامه اگر طرف مقابل نقض عهد کند ایران حق دارد تعهداتش را به صورت کلی یا جزئی کاهش دهد. الان دو مورد کاهش یافته است که به اعتقاد ما چیزی نیست، باید اقدام قاطع‌تری صورت می‌گرفت.

تهدیدها و فشارها بر اراده قوی ملت ایران هیچ‌گونه تأثیری نخواهد داشت

وی ادامه داد: ثانیاً آمریکا با خروج از برجام هرگونه تهدید و تحریمی که می‌توانست انجام داد، خودشان اعلام کردند که تا کنون هزار نفر و یا مؤسسات ایرانی را تحریم کردیم، خوب چه غلطی کردید؟ این همه فشار آوردید جز ننگ و رسوایی چیز دیگری برای شما بوده است؟ اروپایی‌ها هم در مقام عمل کاری انجام ندادند و با آمریکایی‌ها همکاری کردند.

خطیب جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه الان هم این تهدیدها و فشارها بر اراده قوی ملت ایران هیچ‌گونه تأثیری نخواهد داشت، افزود: دولتمردان آمریکا با این فشارها و تحریم‌ها دو هدف را دنبال می‌کنند، اول هدف فروپاشی اقتصاد ایران است، رئیس جمهور آمریکا گفت ما اقتصاد ایران را نابود می‌کنیم.

چهار دهه چندین رئیس جمهور آمریکا در برابر ملت ایران کاری از پیش نبردند

آیت الله میرعمادی یادآور شد: هدف دوم این است که جلوی نفوذ منطقه‌ای و بین المللی ایران را بگیرند، تاکنون هر اقدامی انجام داده‌اند نتوانستند، در هرکجا که حاضر شدند خواستند تصمیمی بگیرند دیدند بدون ایران نمی‌توانند، لذا دنبال این هستند جلوی نفوذ معنوی ایران را بگیرند.

ترامپ یا در برابر ملت ایران تسلیم خواهد شد و یا اینکه تصور تسلیم شدن ملت ایران را به گور خواهد برد

وی با بیان اینکه رئیس جمهور آمریکا گفت آنقدر فشار اقتصادی وارد می‌کنیم که ایران تسلیم ما شود و مذاکره کند، تصریح کرد: ای ترامپ احمق و نادان کور خوانده‌ای، چهار دهه چندین رئیس جمهور آمریکا در برابر ملت ایران کاری از پیش نبردند، این چهار دهه ثابت کرده که رؤسای جمهور آمریکا در برابر ملت ایران سرانجام تسلیم می‌شوند. ترامپ یا در برابر ملت ایران تسلیم خواهد شد و یا اینکه تصور تسلیم شدن ملت ایران را به گور خواهد برد.

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه امروز آمریکا در این جنگ اقتصادی سیاست تهاجمی گرفته است، ما هم به تعبیر رهبر انقلاب باید آرایش جبهه‌ای بگیریم، آرایش جبهه‌ای ما در وحدت و اتحاد ماست، افزود: امام بزرگوار ما فرمود «ما از تهدید و تحریم نمی‌ترسیم ولی از اختلاف و تفرقه می ترسیم»، آرایش جبهه‌ای ما در وحدت و اقتدار ماست، باید قدرت و توان دفاعی را بالا ببریم، آرایش جبهه‌ای ما در داشتن روحیه انقلابی است.

روحیه انقلابی دشمن را به زانو درمی آورد

آیت الله میرعمادی خاطرنشان کرد: رهبری فرمودند «خداوند از کسانی که روحیه انقلابی مردم را تضعیف می‌کنند نخواهد گذشت»؛ خیلی جمله عمیق و تأثیرگذاری است. روحیه انقلابی کارساز است و دشمن را به زانو درمی آورد. چهل سال روحیه انقلابی باعث عزت ما و ذلت آمریکا شده است و امروز هم همین است.

وی ادامه داد: با اقتدار و اتحاد و روحیه انقلابی آرایش جبهه‌ای خود را در برابر آمریکا و استکبار جهانی نشان دهیم و بعد از نماز جمعه راهپیمایی دشمن شکن در جهت محکومیت اقدامات آمریکا و حمایت از اقدام قاطع شورای عالی امنیت ملی کشور انجام می‌دهیم.

آرشیو اخبار