آیت الله سید احمد میرعمادی چهارشنبه 10 مهرماه نشست شورای سیاست‌گذاری کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد لرستان در سخنانی با بیان اینکه امروز کانون های فرهنگی و هنری مساجد مرکز خلاقیت ها،  ابتکارات و مرکز تعلیم مسائل دینی نسل جوان شده است، اظهار داشت: اقبالی که جوانان از مسئله کانون های فرهنگی و هنری مساجد داشته اند نشان دهنده این است که این کانون ها جهت گیری خوب و صحیحی داشته اند.

کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد از سلامت معنوی و اخلاقی برخوردار هستند

وی با اشاره به گسترش کمی و کیفی کانون های فرهنگی و هنری مساجد گویای این مطلب است که در لرستان ۴۱۲ کانون مورد استقبال قرار گرفته است، عنوان کرد: این امر نقطه قوتی برای کانون های فرهنگی و هنری مساجد است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با تاکید بر اینکه برنامه های این کانون ها نیز بی تاثیر در جذب جوانان در کانون های فرهنگی و هنری مساجد نبوده است، افزود: کانون های فرهنگی و هنری مساجد امروز سالم ترین مرکز برای نسل جوان هستند.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه الان مراکز متعددی برای فعالیت های فرهنگی، دینی و ... وجود دارد اما هر کدام یک سری اشکالات و ضعف ها دارند، در میان این مراکز کانون های فرهنگی و هنری مساجد از سلامت معنوی و اخلاقی خوبی برخوردار هستند، افزود: روشی که کانون های فرهنگی و هنری مساجد برای فعالیت خود انتخاب کرده اند نیز نقطه قوت است چرا که مسجد محور هستند.

وی با اشاره به اینکه ما می خواهیم فرهنگ اسلام، قرآن و عترت را در جامعه گسترش بدهیم و در این رابطه نیز الگوی ما پیامبر(ص) هستند، بیان داشت: اسوه ما در امر تبلیغ، ترویج و گسترش فرهنگ اسلام ناب و اهل بیت پیامبر است، پیامبر هم از پایگاه مسجد استفاده کردند، مسجد پایگاه بسیار مهمی بوده است.

ضرورت توجه به ساختار کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با تاکید بر اینکه مسجد پایگاه عبادت، سیاست، بسیج عمومی، مشورت، تعلیم و تربیت، حل اختلافات و دعاوی و ... بوده است و ما باید از این پایگاه استفاده کنیم، افزود: هر مکتبی برای پیشبرد اهداف خود یک روشی دارد و روش اسلام نیز مسجد محوری است.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه امروز اگر تمام فعالیت های فرهنگی بر محور مسجد باشد می توانیم در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن مقابله کنیم، گفت: تنها راه مقابله با تهاجم فرهنگی دشمن بسیج تمام فعالیت های فرهنگی حول محور مسجد است.

وی در ادامه با بیان اینکه خوشبختانه کانون های فرهنگی و هنری با محوریت مسجد کار خود را آغاز کرده است، گفت: همچنین کسانی که در کانون های فرهنگی و هنری مساجد فعالیت دارند غالبا نسل جوان هستند که این امر یکی از نقاط قوت است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر اهتمام بیشتر به کانون های فرهنگی و هنری مساجد، افزود: این میزان توجه کم است و اگر قانع باشیم که تعدادی کانون داریم مطلوب نیست و نیاز به شورای برنامه ریزی قوی، برنامه های مدون گسترده و مجموعه افراد توانمند و پر انرژی داریم.

آیت الله میرعمادی، تصریح کرد: حال که اساسنامه کانون های فرهنگی و هنری مساجد تصویب و ابلاغ شده باید در راستای ساختار کانون ها نیز به صورت جدی توجه خاصی صورت گیرد.

در عرضه محتوا به نسل جوان ضعف داریم

وی همچنین با تاکید بر افزایش تعامل و همکاری بین کانون های فرهنگی و هنری مساجد با دیگر دست اندرکاران مساجد، افزود: ما ۱۲ مجموعه داریم که به نوعی با مساجد مرتبط هستند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با اشاره به اینکه در کنار مساجدی که داریم جایی برای کانون های فرهنگی و هنری دیده شود تا فعالیت گسترده ای داشته باشند، گفت: همچنین ما از نظر محتوای فرهنگی قوی هستیم، محتوای ما قرآن و عترت است، اما در روش ما ضعف داریم و باید بررسی کنیم که این محتوای قوی را در چه قالب و روشی قرار دهیم و در اختیار نسل جوان قرار بدهیم.

آیت الله میرعمادی، تصریح کرد: جوان سلیقه متفاوت دارد، زیباپسند است، خوش سلیقه، با نشاط و با استعداد است، یک برنامه را می توان با دهها روش برای نسل جوان عرضه کرد.

وی با بیان اینکه ما در عرضه محتوا به نسل جوان ضعف داریم و باید این ضعف را جبران کنیم و روش جذاب و ابزار جدابی در اختیار داشته باشیم، گفت: یکی از مشکلاتی که در کانون های فرهنگی و هنری مساجد وجود دارد این است که ابزار تبلیغ و لازم برای اجرای برنامه های فرهنگی ندارند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد، بر ضرورت استفاده از ابزار و روش های متنوع و گوناگون برای اجرای برنامه های فرهنگی تاکید کرد.

آرشیو اخبار