آیت الله سید احمد میرعمادی یکشنبه 29 مهرماه در گردهمایی ائمه جماعات دستگاههای اجرایی لرستان در سخنانی از ائمه جماعات به عنوان پرچمداران دین، هدایت و معنویت یاد کرد و اظهار داشت: وظیفه ائمه جماعات تبلیغ و ترویج دین و همچنین هدایت مردم است.

علم و ایمان دو سلاح ائمه جماعات

وی با بیان اینکه ائمه جماعات دو سلاح علم و ایمان در اختیار باید داشته باشند، عنوان کرد: اگر با این دو سلاح به میدان بروند اثر گذار خواهند بود.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تاثیر گذاری علم و ایمان ائمه جماعات نیازمند به عوامل مختلفی است، بیان داشت: امام صادق(ع) می فرماید که اگر کسی سه خصلت در وجودش نباشد ایمان و علمش سودمند نخواهد بود که آنها شامل بردباری، تحمل و سعه صدر در برابر برخورد نامناسب، پارسایی و همچنین مدارا کردن در برابر مشکلات است.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه ایمان و علم زمانی سودمند خواهد بود که همراه با حلم و بردباری باشد و امام جماعت نیز باید از این خصلت برخوردار باشد، گفت: همچنین پارسایی یکی دیگر از خصلت های ائمه جماعات باید باشد چرا که این امر موجب شان و منزلت او می شود.

وی با تاکید بر اینکه دوری از پارسایی جایگاه امام جماعت را به خطر می اندازد، تصریح کرد: اگر کسی پولی برای برپایی نماز، قرآن و یا تفسیر قرآن هزینه کند آن را به حساب روحانی و امام جماعت می گذارد و این در حالیست که مسئول این هزینه برای اداره و کارمندان خود کرده است.

تقویت معنویت و تبیین معارف الهی توسط ائمه جماعات در ادارات

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه متاسفانه برخی از مسئولان ادارات در نماز جماعت حضور پیدا نمی کنند و امام جماعت یک سال در این اداره اقدام به اقامه نماز جماعت می کند و این در حالیست که مدیر اداره به نماز جماعت نمی آید، عنوان کرد: مدارا کردن در برابر مشکلات نیز یکی دیگر از خصلت های ائمه جماعات باید باشد.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه حضور ائمه جماعات در ادارات برای اقامه نماز یکی از فرصت های تبلیغی روحانیت محسوب می شود، گفت: امام جماعت وظیفه تبلیغ را بر عهده دارد و باید از این فرصت برای تقویت معنویت و تبیین معارف الهی استفاده کنند.

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه خیلی از کارمندان ادارات خواهان اقامه نماز هستند، گفت: در این راستا باید مطالبی که از سوی ائمه جماعات در ادارات مطرح می شود از قبل آماده باشد، مطالب خود را دسته بندی کنند، مطالب با مطالعه و تحقیق ارائه شوند.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر لزوم استفاده از احادیث کوتاه، روایات و مطالب آموزشی و دینی از سوی ائمه جماعات در ادارات، بیان داشت: همچنین ائمه جماعات باید به امام جماعت بودن خود به عنوان یک شغل نگاه کنند و برای آن ارزش قائل باشند.

آیت الله میرعمادی تاکید کرد: هر چقدر امام جماعت برای نماز منزلت قائل باشد به همان اندازه نماز معنویت دارد.

انتقاد از بی توجهی برخی از مسئولان به مسئله نماز

وی در ادامه سخنان خود با تاکید بر لزوم ارتباط گیری ائمه جماعات با مجموعه کارمندان ادارات، یادآور شد: متاسفانه برخی مسئولان اهتمام جدی برای نماز جماعت در ادارات ندارند و این امر همواره مورد گلایه ما بوده و آن را بارها در خطبه های نماز جمعه، شورای اداری و ... مطرح کرده ایم.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه اگر رئیس اداره در نماز جماعت حضور پیدا کند کارمند اداره نیز در نماز حاضر خواهد شد، ادامه داد: مسئولان ادارات استان برای مسئله نماز اهمیت قائل شوند، مسئولان به برکت جمهوری اسلامی ایران مسئول شده اند و این در حالیست که برخی از آنها برای دین و نماز ارزش قائل نمی شوند.

آیت الله میرعمادی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت پیگیری مشکلات ائمه جماعات ادارات استان از طریق ستاد اقامه نماز استان، افزود: همچنین شورایی با حضور ستاد اقامه نماز، اوقاف و امور خیریه و همچنین تبلیغات اسلامی و امور مساجد در استان تشکیل شده که انتظار می رود ائمه جماعات مسائل و مشکلات خود را از طریق این شورا پیگیری کنند.

آرشیو اخبار