آیت الله سید احمد میرعمادی 22 اردیبهشت ماه در دیدار با کارکنان، داوطلبان و جوانان عضو جمعیت هلال احمر لرستان در سخنانی با بیان اینکه بعد از حادثه سیل این جلسه یک جلوه‌ای از بیان ایثار و فداکاری مجموعه عزیزان در هلال احمر استان است، اظهار داشت: من به دنبال فرصتی بودم که از نزدیک از کارهای ارزشمند و الهی اعضای هلال احمر به عنوان یک وظیفه تقدیر و تشکر داشته باشم.

ضرورت ارائه آموزش‌های عمومی و تخصصی به مردم توسط هلال احمر

وی در ادامه با تاکید بر برپایی نمایشگاهی از فعالیت اعضای هلال احمر در مصلای الغدیر خرم آباد، عنوان کرد: هلال احمر استان لرستان طولانی‌ترین و سخت‌ترین امداد و نجات را در حادثه سیل انجام داده است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با اشاره به اینکه هلال احمر ۴۰ روز بوده که در این زمینه درگیر است، بیان داشت: جمعیت هلال احمر لرستان همچنان پای کار است.

آیت الله میرعمادی با اشاره به نجات اموال مردم، روح و روان انسان‌ها و برای حاکم شدن آرامش در مناطق سیل زده لرستان از سوی هلال احمر، تصریح کرد: خوشبختانه با مدیریتی که در حادثه سیل انجام شده است کمترین اعتراض و کمترین ناراحتی را در میان مردم داشتیم چرا که مردم شاهد خدمات بی نظیر جامعه نسبت به سیل زدگان بودند.

وی با تاکید بر اینکه نیروهای هلال احمر از زمان اعلام باران و سیلاب در صحنه حاضر بودند و امروز نیز حاضر هستند، ادامه داد: نتیجه آموزش عمومی هلال احمر در حوادث مشخص می‌شود، نتیجه آموزش هلال احمر این بوده که همه مردم عضو این جمعیت شدند و کار امداد و نجات را انجام می‌دادند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با بیان اینکه این امر کار بسیار ارزشمندی است و این آموزش همگانی و عمومی باید ادامه پیدا کنند، افزود: مردم در حال حاضر از آموزش عمومی باید به سمت آموزش تخصصی شوق داده شوند.

غفلت از جوانان باعث می‌شود که آسیب جدی بر ما وارد شود

آیت الله میرعمادی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه جوانان هلال احمر یک ظرفیت بسیار مهمی هستند و ما از این ظرفیت باید استفاده کنیم، عنوان کرد: با یک فراخوان هزاران نفر جوان اعلام آمادگی می‌کنند، داوطلبانه خدمت می‌کنند، این ظرفیت، ظرفیت بسیار بزرگی است و اگر این سیل که در لرستان رخ داد در یک کشور اروپایی و غربی اتفاق افتاده بود تا یک سال هم نمی‌توانستند آن را جمع کنند چرا که از این ظرفیت برخوردار نبودند.

وی، بیان داشت: اینکه امروز با یک فراخوان جوانان لباس هلال احمر را با افتخار به تن می‌پوشند و دست به کار می‌شوند یک ظرفیت بسیار مهم است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با تاکید بر اینکه باید جوانان جمعیت هلال احمر را از نظر اعتقادی، علمی، مهارت‌ها و فناوری قوی کنیم، ادامه داد: در عرصه علم، فناوری و مهارت‌های گوناگون باید این جوانان را آماده کنیم و در فرصت مناسب از آنها بهره برداری کنیم.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه غفلت از جوانان باعث می‌شود که آسیب جدی بر ما وارد شود، ادامه داد: مقام معظم رهبری نیز فرمودند که در گام دوم انقلاب مسئولیت اصلی به دوش جوانان است و این یک مسئولیت بسیار سنگین است.

سکوت مجامع بین الملل نسبت به مانع تراشی آمریکا برای کمک به سیل زدگان

وی با بیان اینکه جمعیت هلال احمر یا صلیب سرخ یک جمعیت جهانی بوده که در راستای خدمات بشر دوستانه خدمت می‌کنند، و هیچکس در دنیا نباید مانع خدمات بشر دوستانه صلیب سرخ جهانی و یا هلال احمر شود، عنوان کرد: اما در این حادثه سیل ما می‌بینیم در دنیا یک لکه ننگ دیگری به دامن آمریکایی‌ها بسته شد، آن این است که آمریکایی‌ها در حادثه سیل مانع خدمات بشر دوستانه صلیب سرخ جهانی شدند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با تاکید بر اینکه مجامع بین المللی باید فکری در این راستا کنند، افزود: اگر جلوی زور گویی، تعدی و تجاوز آمریکا گرفته نشود آینده بشریت در خطر است، امروز آمریکا جلوی خدمات بشر دوستانه صلیب سرخ را نسبت به ایران گرفت، فردا ممکن است در کشور دیگر این کار را انجام دهد، پس حقوق بین الملل و قوانین بین الملل چه می‌شود؟

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه امروز بدتر از جنایت آمریکا شاهد سکوت مجامع بین المللی در مقابل مانع تراشی آمریکا برای کمک‌های بشر دوستانه به هموطنان سیل زده هستیم، عنوان کرد: سازمان بین الملل و مجامع بین الملل باید در این رابطه فکری کنند، حادثه‌ای در کشوری رخ داده، عده‌ای خانه و زندگی خود را از دست داده‌اند و حق حیاتشان به خطر افتاده، انسان‌های نوع دوست در دنیا می‌خواهند به آنها کمک کنند، آمریکا باید جلوی کمک‌ها را بگیرد؟ این امر مایه رسوایی و ننگ است، سازمان ملل چطور می‌تواند در این رابطه سکوت کند؟ چگونه مجامع حقوقی بین الملل می‌توانند سکوت کنند؟ مگر جمعیت هلال احمر یک جمعیت جهانی نیست؟ محدودیتی برای خدمت رسانی بشر دوستانه ندارد، هیچکس نمی‌تواند مانع شود.

تجربه و درس‌های حادثه سیل برای هلال احمر

وی با بیان اینکه این امر نشان می‌دهد آمریکا با انسان‌های آگاه و بیدار مخالف است، عنوان کرد: معلوم است که آمریکایی‌ها هر گونه اقدامی که در راستای مبارزه با ظلم و استکبار صورت گیرد در مقابل آن موضع گیری می‌کنند، در این راستا باید مجامع بین المللی و قطعاً جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران پیگیری کند و برای ظلمی که آمریکا در حق ملت ایران انجام داده را در دادگاه‌های بین المللی شکواییه ای داشته باشد تا بررسی کنند و اجازه ندهند چنین چیزی تکرار شود.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه این حوادث برای جمعیت هلال احمر یک عبرت و درس بزرگی است، گفت: این حوادث درس بزرگی برای سازماندهی بزرگ برای حوادث بزرگ‌تر است، تجربه بسیار ارزشمندی برای پیشگیری است، انصافاً در این حادثه سیل پیشگیری خوبی اتفاق افتاده و جان و مال انسان‌ها حفظ شد، برخی کوتاهی کردند و جدی نگرفتند اما اقدامات پیشگیرانه بسیار ارزشمندی در این حادثه سیل اتفاق افتاده است.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه درس دیگر این بوده که روی کمک‌های مردم باید حساب ویژه ای باز شود، بیان داشت: اگر هلال احمر بر آنچه که در انبارها داشت بسنده کرده بود امروز نمی‌توانست پاسخگو باشد، امروز در انبارهای هلال احمر ذخیره سازی کالاها برای پیشگیری از حوادث بیش از گذشته بوده و این به خاطر کمک‌های مردم است.

زوایای گوناگون سیل توسط هلال احمر بررسی شود

وی با بیان اینکه به تعبیر مقام معظم رهبری بسیج مردمی برای کمک مالی، امداد و را داشتیم، بیان داشت: این امر به خاطر فراخوان از سوی جمعیت هلال احمر بود.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان و امام جمعه خرم‌آباد با بیان اینکه بر اساس اعلام مسئولان هلال احمر در جریان سیلاب ۲۱۸ میلیارد تومان کمک مردمی جمع آوری شد، عنوان کرد: ما باید قدر این را بدانیم و مردم ما همچنان پای کار هستند، و هنوز نیروهای جهادی و کمک‌های مردمی را در مناطق سیل زده داریم و این امر برای ما بسیار ارزشمند است و باید قدر این نعمت بزرگ را بدانیم.

آیت الله میرعمادی، گفت: هر چه استقبال مردم، کمک‌ها و بسیج مردم بیشتر شود مسئولیت هلال احمر سنگین‌تر است، امروز هلال احمر نباید برای چند هزار نفر عضو برنامه ریزی کند بلکه باید برای ۸۰ میلیون ایرانی برنامه ریزی داشته باشد، جا دارد که هلال احمر گروهی تشکیل دهد و زوایای گوناگون حادثه سیل را مورد بررسی قرار دهد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار