آیت الله سید احمد میرعمادی 12 اردیبهشت ماه در دیدار معلمان به مناسبت هفته بزرگداشت مقام معلم با اشاره به اینکه همه ما مدیون معلم هستیم، اگر حیات و رشدی داریم مدیون معلم است، اظهار داشت: به طور کلی کمال در معلمی و حیات در علم است.

وی با بیان اینکه برای اهمیت و جایگاه مقام معلم همین بس که پیامبر اکرم با آن عظمت و آن انسان کامل و معصوم، فرمود «مأموریت اصلی من معلمی است»، تصریح کرد: در دیدارهای گذشته هم اشاره کردم، افتخار بنده این است که معلمم و در حکمی که مقام معظم رهبری برای ما صادر کردند به عنوان معلم دلسوز یاد کردند. من به همین جمله افتخار می‌کنم.

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه بقیه مناسب ظاهری است و ارزشی ندارد؛ ولی معلمی ارزش است چون علم ارزش است، افزود: هر شغلی دچار چالش و فراز و نشیب می‌شود جز شغل معلمی. شغل معلمی شغل ثابت، ارزشمند و واقعی است.

معلم رشد دهنده عقل و خرد انسان‌ها است

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه واقعاً باید افتخار کنیم که خداوند به ما این توفیق را داد که به دنبال رشد عقلانی، جسمی، عاطفی، تربیتی و معنوی نسل جوان باشیم. معلم یعنی رشد دهنده عقل، خرد و انسان‌ها، این یک جایگاه بسیار رفیع است و هیچ شغلی را نمی‌توانیم با شغل معلمی مقایسه کنیم، اظهار داشت: معلم با روح، روان و جان انسان‌ها سر و کار دارد و این بالاترین مقامی است که خدای متعال به شما عنایت کرده است.

وی با بیان اینکه در هر دوره‌ای اسوه‌هایی از معلمین داشته‌ایم که در عصر حاضر این اسوه‌ها با شهادت الگویی ارزشمند شدند، شهیدان رجایی، باهنر و استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری تصریح کرد: شهید مطهری را دوباره باید بشناسیم. شهید مطهری عمر خود را صرف علم و عبادت کرد، صرف دانش و بندگی خدای متعال کرد. علم و دانش را آمیخته به تقوا و اخلاص کرد.

نماینده ولی فقیه در لرستان یادآور شد: کم پیدا می‌شود شخصیت‌هایی که در عمرشان گناه نکرده باشند، مثل امام بزرگوار که می‌گوید من ۷۰ سال اجازه ندادم کسی پیش من غیبت کند. یکی از این شخصیت‌ها استاد مطهری است. همه اتفاق نظر دارند که ایشان انسانی وارسته، پاک و دانشمند واقعی بود.

محصول کار معلم

آیت الله میرعمادی در بخش دیگری از سخنان خود با طرح این مطلب که محصول کار یک معلم چیست؟ هرکسی ارزش و مقدارش به مقدار محصولی است که دارد، محصول یک معلم چیست؟ ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در این رابطه نکات ارزشمندی فرمودند از جمله اینکه محصول کار معلم پایه ریزی تمدن نوین است. محصول کار معلم سازندگی هویت و فرهنگ یک ملت است. آیا چیزی بالاتر از این داریم که یک گروهی بیایند هویت ساز و انسان ساز باشند، ملت ساز باشند، پادشاهان و حاکمان که این همه امکانات در اختیار دارند تمام تلاششان بر این می‌شود که یک ساختمانی و یا نمادی از تمدن بسازند. اما معلم تمدن ساز و هویت ساز است.

وی با بیان اینکه هویت یک جامعه به معلم بستگی دارد، تصریح کرد: محصول کار معلم تربیت انسانی است با ۱۰ خصوصیت، اول انسان دانا، اهل علم و اهل دانش پرورش دهد. درباره شیخ عبدالرحیم حائری نقل می‌کنند که پای درس ایشان ۱۰۰ تا مجتهد نشسته بود، این را می‌گویند معلم نمونه که انسان‌هایی مثل خود تربیت می‌کند اما آنچنان قوی است که کسی که خودش تربیت کرده در برابرش عرض اندام نمی‌کند.

معلمان نیروی خردمند و متفکر تربیت کنند

نماینده ولی فقیه در لرستان با تاکید بر اینکه دوم نیروی انسانی توانا و خلاق تربیت کنیم، اگر می‌خواهیم اقتصاد، سیاست و فرهنگ حل شود باید معلمین این کار را بکنند، افزود: نیروی خردمند و متفکر تربیت کند نه نیروی دیکته شده. باید نیروی پرهیزکار و باتقوا تربیت کند، چطور می‌تواند یک معلم ریاضی و فیزیک و شیمی بگوید من کاری ندارم و فقط فرمولی می گویم و می‌روم.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه پنجم اینکه انسان پاکدامن و عفیف تربیت کند، اظهار داشت: ششمین خصوصیت این است که دانش آموز کارآمد و فعال تربیت کند، وقتی دوره تحصیل دانش آموز سپری شد این فرد باید در جامعه مفید باشد. کار معلم مهارت آموزی است. معلم انسانی را پرورش می‌دهد که کارآمد و فعال است.

وی با بیان اینکه هفتم انسان‌هایی را تربیت کند که شجاعت و دلاورمردی و غیرت داشته باشند، تصریح کرد: محصول معلم باید پرورش انسان با بصیرت و هوشیار باشد، دشمن شناس و دوست شناس باشد. وقتی ما معلمین کارمان را منفک کردیم و نسبت به مسائل بی تفاوت شدیم در نتیجه دیگران هم نسبت به ما بی تفاوت می‌شوند.

امروز معلم باید نیروی انقلابی تربیت کند

نماینده ولی فقیه در لرستان خاطرنشان کرد: محصول کار معلم تربیت انسانی است که اهل اقدام به موقع، موضع گیری به موقع، حرکت به موقع و عمل به موقع باشد.

آیت الله میرعمادی افزود: نیروی انقلابی باید تربیت کنیم، امروز معلم در جامعه باید نیروی انقلابی تربیت کند، نه ضد انقلاب، معلم باید پاسخگو باشد و شبهات را جواب بدهد.

نقش معلمان در تحقق بیانیه گام دوم انقلاب

وی در بخش دیگری از سخنان خود به نقش معلمان در گام دوم انقلاب اشاره کرد و اظهار داشت: بیش از هر چیزی در گام دوم انقلاب روی دو نکته تاکید شده، یکی نسل جوان و دوم علم و دانش و پژوهش.

نماینده ولی فقیه در لرستان با بیان اینکه تاکید رهبری این است که ما در جمهوری اسلامی باید به قله رفیع علم و دانش برسیم. چون دانش در ایرانیان است و اسلام بر علم و دانش تاکید دارد، تصریح کرد: باید به دنبال انقلاب علمی باشیم و این را معلمان بر عهده دارند. سنگ بنای انقلاب علمی به دست معلمان است.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه اجرای سند تحول نظام آموزش و پرورش مورد تاکید رهبری است، افزود: تا تحول در آموزش و پرورش اتفاق نیفتد نظام تعلیم و تربیت نمی‌تواند نقش خود را کامل ایفا کند.

وی با تاکید بر اینکه باید آموزش ما همه جانبه باشد، فقط القای کلمات و فرمول نباشد، یادآور شد: برقراری رابطه عاطفی بین معلمین و دانش آموزان و اهتمام به تربیت مهم است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آرشیو اخبار