آیت الله سید احمد میرعمادی چهارشنبه ۱۸ مرداد در دیدار با پرسنل نهاد کتابخانه های عمومی لرستان در سخنانی با بیان اینکه کتاب، کتابخوانی و کتابخانه در اسلام امری مقدس بوده و دارای حرمت و احترام است اظهار داشت: کتاب گنجینه ای گران سنگ برای تاریخ بشریت بوده و به عنوان سند ماندگار فکر و اندیشه مطرح است.

بزرگترین سرمایه معنوی هر کشوری کتاب است

وی با تاکید بر اینکه کتاب عامل اصلی فرهنگ و تمدن یک جامعه به شمار می آید و بزرگترین سرمایه معنوی هر کشوری کتاب است عنوان کرد: فرهنگ و تمدن هر جامعه ای را با کتاب می شناسند.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه کتاب مورد سوگند خدای متعال است و معجزه پیامبر به شمار می آید ادامه داد: کتاب امری مقدس است و ثمر بخش برای زندگی انسان است.

آیت الله میرعمادی با تاکید بر اینکه به موازات کتاب، کتابخانه هم مهم است عنوان کرد: کتاب و کتابخانه گنجینه های معنوی رشد فکر و خرد هستند.

وی با تاکید بر اینکه کتابخانه ها از اهمیت فوق العاده ای برخوردار هستند بیان داشت: در گذشته برای اینکه تمدن کشوری را بشناسند به سراغ کتابخانه های آن می رفته اند و کتابخانه ها قدیمی ترین اثر تاریخی و فرهنگی دنیا به حساب می آیند.

طولانی شدن پروژه کتابخانه مرکزی مایه خجالت است

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه هر اندازه که کتاب و کتابخوانی در جامعه رواج داشته باشد نشانه پویایی و سربلندی مردم به است ادامه داد: اما جای تاسف است که سرانه کتابخانه ای ما پایین است.

آیت الله میرعمادی با اشاره به آمار پایین کتاب های، کتابخانه های لرستان بیان داشت: وجود تنها ۴۸۰ هزار کتاب در کتابخانه ها یک مصیبت است، وضعیت کتابخانه ها در استان مایه تاسف است.

وی با اشاره به پروژه کتابخانه مرکزی خرم آباد نیز گفت: ساخت یک کتابخانه در مرکز استان بیش از ۱۶ سال طول کشیده و این امر مایه تاسف و خجالت است.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد با طرح این سوال که مسئولان چگونه می خواهند اینگونه فرهنگ کتابخوانی را ارتقا بدهند؟ آیا این توجه به فرهنگ جامعه و مقوله کتاب و کتابخوانی است؟ گفت: اینکه ساخت یک کتابخانه بیش از ۱۶ سال طول بکشد مایه تاسف است.

از مسئولان گلایه شدید داریم

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه استان هایی وجود دارد که سالی ۴۸۰ هزار تولید کتاب دارند و این در حالیست که میزان جمع آوری کتاب ما این عدد است ادامه داد: این امر جای بسی تاسف است.

وی با تاکید بر اینکه ما به خاطر طولانی شدن ساخت کتابخانه مرکزی خرم آباد گلایه شدید داریم تصریح کرد: نباید ساخت یک کتابخانه ۱۶ سال طول بکشد.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه نیاز به مطالعه برای انسان مانند نیاز به هوا است گفت: حیات انسان به کتاب و مطالعه است و باید فرهنگ مطالعه در جامعه ترویج شود.

آیت الله میرعمادی همچنین بر ضرورت ترویج فرهنگ اهدای کتاب در استان تاکید کرد و گفت: یکی از نیازهای مهم لرستان راه اندازی کتابخانه های تخصصی است.

خدمت به شهر فقط در آسفالت و احداث جدول نیست

وی با تاکید بر اینکه ایجاد کتابخانه تخصصی یک اصل است و باید با ایجاد این کتابخانه ها نیاز متخصصان و پژوهشگران را برطرف کرد گفت: همچنین یکی دیگر از نیازهای اصلی جامعه ما داشتن کتاب های مرجع است.

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد همچنین بر ضرورت جمع آوری آثار مکتوب علما و دانشمندان استان تاکید کرد و افزود: همچنین باید کار احیای خانه های بزرگان به عنوان کتابخانه در استان در دستور کار قرار گیرد.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه یکی از تاکیدات مقام معظم رهبری توجه به فرهنگ مطالعه است گفت: همچنین باید زمینه برای پرداخت سهم نیم درصد کتابخانه های استان از محل درآمدهای شهرداری ها فراهم شود.

وی با تاکید بر اینکه خدمت به شهر فقط در آسفالت و احداث جدول نیست ادامه داد: بالاترین خدمت به شهر، خدمت به فرهنگ شهر است.

کتابدار باید خودش اهل مطالعه باشد

نماینده ولی فقیه در لرستان و امام جمعه خرم آباد همچنین بر ضرورت استفاده از نیروهای متخصص در کتابخانه ها به عنوان کتابدار تاکید کرد و گفت: کتابداران باید چینش کتاب، ارزش کتاب، ارزش مولف و ... را بدانند و خودشان اهل مطالعه باشند.

آیت الله میرعمادی همچنین بیان داشت: کتابداران باید از بین انسان هایی باهوش و با حافظه انتخاب شوند.