حجت الاسلام والمسلمین سید احمد میرعمادی عصر یکشنبه در جلسه تفسیر قرآن در مسجد بعثت خرم آباد با تفسیر آیه 27 سوره مبارکه ابراهیم اظهار داشت: موضوع این آیه ثبات و استقامت در راه خداوند است.

وی با بیان اینکه یکی از صفات مومن در قرآن ثبات قدم است، افزود: ثبات قدم به معنی ایستادگی در راه صحیح و متزلزل نشدن و پایدار و استوار باقی ماندن است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه خداوند مردم را به دو دسته تقسیم کرده است افزود: کسانی که ایمان ثابت دارند و اصطلاحا دارای ایمان مستقر هستند و ثابت قدم اند و کسانی که ایمان سطحی دارند یا به تعبیر روایات ایمانشان عاریه ای است و سفت و محکم نیست.

حجت الاسلام میرعمادی تصریح کرد: ثبات قدم در زندگی انسان بسیار اثربخش است هم در زندگی دنیوی و هم در زندگی اخروی اثر دارد.

وی با اشاره به برخی آثار دنیوی ثبات قدم عنوان کرد: ثبات قدم باعث آرامش روحی و روانی انسان می شود چرا که آدم دو چهره و آدم دو رنگ هیچ وقت آرامش و قرار ندارد.
این مفسر قرآن افزود: پیروزی و موفقیت و سربلندی از دیگر آثار ثبات قدم است چرا که در مسیر خداوند شکست وجود ندارد.

حجت الاسلام میرعمادی ادامه داد: ثبات قدم نشانه داشتن شخصیت مورد اعتماد و امین است یعنی انسانی است که می‌توان به او تکیه کرد. همچنین ثبات قدم باعث وسعت رزق و روزی و بهره مندی از امدادهای غیبی می‌شود.

وی در ادامه به آثار معنوی و اخروی ثبات قدم اشاره کرد و وارد شدن در بهشت موعود با همه نعمت هایش و همنشینی با ملائکه را از جمله این آثار دانست و یادآور شد: بهره مندی از ضیافت و میزبانی خداوند از دیگر آثار ثبات قدم به طوریکه خداوند ابتدا به برکت ثبات قدم گناهانشان را می آمرزد و سپس میزبانشان می‌شود.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد در ادامه سخنان خود به راه های تحصیل ثبات قدم اشاره کرد و بیان داشت: مهم ترین راه در این زمینه الگوگیری از روش پیامبران و اولیای الهی است. مانند امام خمینی(ره) در عصر حاضر که مظهر ثبات قدم است و با وجود شکنجه ها و تبعید ها باز ثبات قدم داشتند.

وی سحرخیزی، نماز شب و... را از دیگر راه های تحصیل ثبات قدم دانست و گفت: انواع ثبات قدم شامل ثبات قدم در دین، در ولایت، در کارهای خیر و در دوری از گناه است.

حجت الاسلام میرعمادی ثبات‌قدم در عبادت مانند حاضر شدن دائمی و مرتب در نماز جمعه و نماز جماعت و ثبات قدم در جهاد و... را از دیگر انواع این ویژگی دانست.

وی با بیان اینکه انسان در مسیر الی الله برای رسیدن به تکامل و تقرب خداوند در دین و ولایتی که انتخاب کرده باید ثابت قدم باشد، یادآور شد: بهترین دعایی که خداوند در قرآن آموزش داده است است "ربنا افرغ علینا صبرا و ثبت اقدامنا وانصرنا علی القوم الکافرین".

حجت ااسلام میرعمادی با تاکید بر اینکه همیشه باید این دعا خوانده شود، تصریح کرد: مطابق بیانات علامه طباطبایی ثبات قدم یکی از مراحل سیر و سلوک است.

آرشیو اخبار