حجت الاسلام والمسلمين سيد احمد ميرعمادي در جلسه تفسير قرآن مسجد بعثت خرم آباد با تفسير آيه 23 سوره مبارکه ابراهيم اظهار داشت: در اين آيه سه ويژگي براي بهشتيان در نظر گرفته شده است.

وي اين سه ويژگي را نهرهاي آب، جاودانه بودن آنها و خوش آمد گويي به يکديگر عنوان کرد و بيان داشت: "تحيت" در اين آيه از ريشه حيات به معناي دعا است.

اين مفسر قرآن ادامه داد: هر گونه اظهار محبت و هر گونه اظهار لطفي که در آغاز ملاقات ها صورت مي گيرد به آن تحيت مي گويند اما سلام همان سلامتي است، وقتي ما به هم سلام مي کنيم يعني سلامتي را همديگر را مي خواهيم و اين واجب شرعي پاسخ سلام را دادن است.

حجت الاسلام ميرعماي با بيان اينکه "تحيت" هم خوش امدگويي بهشتيان به يکديگر با کلمه سلام است، افزود: سلام بهترين، پاکيزه ترين و مبارک ترين تحيات است. هيچ واژه اي براي خوش آمدگويي بهتر از سلام نيست.

وي بيان داشت: در قرآن کريم آمده که خداوند به بهشتيان سلام مي کند، همچنين فرشتگان به بهشتيان و گاهي خود بهشتيان به يکديگر سلام مي کنند.

نماينده ولي فقيه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بيان اينکه کلمه "سلام" در آيات مختلف آمده است، عنوان کرد: از جمله اين آيات آيه "سلام هي حتي مطلع الفجر" بوده که راجع به شب قدر آمده است.

حجت الاسلام ميرعمادي با طرح اين سوال که چرا شب قدر سراسر خير است؟ عنوان کرد: شب قدر شب سلام است و اين شب مبارک ويژگي هاي منحصر به فردي دارد.

وي با اشاره به ويژگيهاي شب قدر در قرآن، يادآور شد: نزول قرآن، مبارک و پربرکت بودن، قرارگيري در ماه مبارک رمضان، برتر بودن از هزار ماه، شب نزول ملائکه و روح، شب تعيين سرنوشت و شب سلام از ويژگيهاي شب قدر است.

اين مفسر قرآن با بيان اينکه نام بردن قرآن از شب قدر به عنوان شب "سلام" دو تعبير دارد، يادآور شد: بعضي از مفسران مي گويند اين تعبير براي بيان عظمت شب قدر است و بعضي ديگر مي گويند براي اين است که ملائکه و روح در شب قدر دائما سلام مي کنند.

آرشیو اخبار