حجت الاسلام والمسلمين سيد احمد ميرعمادي پنج شنبه در جلسه تفسير قرآن با تفسير آيه 22 سوره مبارکه ابراهيم اظهار داشت: يکي از موجوداتي که در قرآن نامش آمده شيطان است که دو مصداق دارد.

وي با بيان اينکه يک مصداق شيطان "عام" بوده و به هر موجود طغيان گر و سرکش گفته مي شود افزود: يک مصداق ديگر نيز خاص بوده و منظور "ابليس" همان ملائکه رانده شده از درگاه خداوند متعال است.

نماينده ولي فقيه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد عنوان کرد: در روز قيامت گناهکاران دست و پا مي زنند و دنبال اين هستند که گناه خود را توجيه کنند و به گردن دوستانشان و يا رهبران گمراهشان بيندازند و گاهي هم گناه را به گردن شيطان مي اندازند و مي گويند ما را فريب داد.

حجت الاسلام ميرعمادي افزود: خداوند مي فرمايد هيچ کدام از اين توجيه ها پذيرفته نيست و هرکس مسئول اعمال خودش است.

وي به نکات اين آيه اشاره کرد و گفت: وعده هاي الهي هميشه حق و مطابق واقعيت است و شيطان نيز به آن در قيامت اعتراف مي کند.

نماينده ولي فقيه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد افزود: شيطان در روز قيامت مي گويد که من بر شما سلطه اي نداشتم و من فقط شما را دعوت کردم و شما هم اجابت کرديد.

حجت الاسلام ميرعمادي به ديگر نکات تفسير آيه 22 سوره مبارکه ابراهيم اشاره و عنوان کرد: گاهي انسان غرق در گناه و معصيت مي شود و امکان بازگشت وجود ندارد و ديگر نمي تواند توبه کند.

وي با اشاره به پاسخ دندان شکن شيطان به پيروانش که گفت چرا اوامر خدا را اجرا نکرديد و شما قدرت اختيار داشتيد گفت: ملامت شيطان به اين دليل است که انسان صاحب اختيار است.

اين مفسر قران افزود: بالاترين مجازات روحي در قيامت براي دوزخيان سرزنش شيطان است و بالاترين حسرت در قيامت براي عالم بي عمل است.

نماينده ولي فقيه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد عنوان کرد: در قيامت تمام رابطه ها قطع مي شود و فقط يک رابطه مي ماند آن هم رابطه ولايي است. کساني که رابطه ولايي داشتند آنجا اهل بيت به دادشان مي رسند و شيطان مي گويد نه من به درد شما مي خورم و نه شما به درد من مي خوريد.

حجت الاسلام ميرعمادي افزود: در قيامت کار به جايي مي رسد که شيطان از عمل پيروان خودش بيزاري مي جويد و مي گويد من بيزارم از آنچه شما شريک خدا قرار داديد و شما ظالم هستيد.

وي با طرح اين سوال که چرا شيطان پيروانش را سرزنش مي کند؟ يادآور شد: چون اين افراد به حرف خداوند متعال عمل نکرده و در اختيار شيطان بودند و از خود اختيار نداشتند. پيروان شيطان توجه نداشتند که شيطان جز دروغ وعده نمي دهد و دچار شرک در اطاعت شدند.

آرشیو اخبار