حجت‌الاسلام‌ والمسلمین سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‌فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد شامگاه سه‌شنبه، دهم تیر در برنامه تفسیر سوره ابراهیم(ع) گفت: خداوند در آیه دوم سوره ابراهیم(ع) می‌فرماید: «اللّهِ الَّذِی لَهُ مَا فِی السَّمَاوَاتِ وَمَا فِی الأَرْضِ وَوَیْلٌ لِّلْکَافِرِینَ مِنْ عَذَابٍ شَدِیدٍ» و این به به این معناست که «خدایى که آنچه در آسمانها و آن‌چه در زمین است از آن اوست و واى بر کافران از عذابى سخت».

دلبستگی به دنیا؛ یکی از بزرگ‌ترین خطاها

وی اضافه کرد: بنا بر این آیه دلبستگی به دنیا از بزرگترین خطاها به‌شمار می‌رود؛ چراکه دلبستگی به دنیا زمینه کفر و شرک و نفاق را فراهم می‌آورد.

این مفسر قرآن‌ با بیان این‌که دلبستگی به دنیا مانع عبادت است، گفت: دلبستگی به دنیا اخلاق انسان را فاسد می‌کند و بخل، حرص، طمع، ظلم و ستم ریشه‌اش در دلبستگی به دنیاست، دنیاگرایی و دلبستگی و وابستگی به دنیا باعث طغیان می‌شود.
دلبستگی به دنیا سبب روی آوردن به لهو و لعب می‌شود

حجت‌الاسلام میرعمادی ادامه داد: دلبستگی به دنیا سبب روی آوردن انسان به لهو و لعب است، انسان وقتی تصور کند زندگی ابدی دارد طغیان می‌کند که نمونه بارز آن طاغوتیان و مستکبران هستند که به‌دلیل‌ این‌که تصور می‌کنند زندگی ابدی دارند طغیان و سرکشی کرده و به مردم ظلم می‌کنند.

وی در ادامه با اشاره به آیه سوم سوره ابراهیم(ع) که می‌فرماید: «الَّذِینَ یَسْتَحِبُّونَ الْحَیَاةَ الدُّنْیَا عَلَى الآخِرَةِ وَیَصُدُّونَ عَن سَبِیلِ اللّهِ وَیَبْغُونَهَا عِوَجًا أُوْلَئِکَ فِی ضَلاَلٍ بَعِیدٍ؛ همانان که زندگى دنیا را بر آخرت ترجیح مى‌‏دهند و مانع راه خدا مى‌‏شوند و آن را کج می‌‏شمارند آنانند که در گمراهى دور و درازى هستند»، اضافه کرد: دنیاگرایی زمینه کفر و شرک و نفاق است و مانعی بر سر راه عبادت است، اخلاق انسان را فاسد می‌کند و زمینه‌ای برای طغیان، ظلم و ستم است.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان با یادآوری این‌که دنیاگرایی انسان را به لهو و لعب می‌کشاند، گفت: کسانی‌که دنیاگرا هستند در گمراهی آشکار به سر می‎برند و از حق فاصله می‌گیرند.

وی با بیان این‌که از این دو آیه نتیجه می‌گیریم پیامبران، ائمه‌ اطهار(ع)، کتاب آسمانی و خداوند متعال برای هدایت بشر آمده‌اند، گفت: در برابر پیامبران عده‌ای مانع هدایت می‌شوند حال این سؤال مطرح است که موانع هدایت چه چیزهایی هستند.

این مفسر قرآن‌ از شیطان، دلبستگی به دنیا، هواهای نفسانی، فسق و فجور، ظلم و استکبار، شرک و کفر، تقلید کورکورانه به‌عنوان موانع هدایت یاد کرد و افزود: مستکبران در طول تاریخ مانعی برای هدایت بشر بوده‌اند و امروز نیز شاهد هستیم استکبار جهانی مانعی بر سر راه هدایت بشر است.

دلبستگی به دنیا؛ از موانع هدایت

وی در رابطه با دلبستگی به دنیا به‌عنوان یکی از موانع هدایت نیز گفت: اگر انسان در زندگی اشرافی و طاغوتی باشد به کسی توجه نمی‌کند و در مسیر هدایت نیز قرار نخواهد گرفت.

حجت‌الاسلام میرعمادی با بیان اینکه همچنین کسانی‌که اصرار بر گناه داشته باشند از درگاه خداوند رانده می‌شوند، تصریح کرد: خداوند می‌فرماید ما پیامبران را فرستادیم تا مردم را هدایت کنند و موانع هدایت را از سر راه مردم بردارند و مردم را از عبادت طاغوت به عبادت «الله» هدایت کنند و این معنای جنگ بین حق و باطل است.

آرشیو اخبار