آیت الله سیداحمد میرعمادی، نماینده ولی‎فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد، شامگاه پنجشنبه، 25 تیرماه در برنامه تفسیر قرآن در مسجد بعثت خرم‌آباد در تفسیر آیه 44 سوره فاطر با این مضمون که «أَوَلَمْ یَسِیرُوا فِی الْأَرْضِ فَیَنظُرُوا کَیْفَ کَانَ عَاقِبَةُ الَّذِینَ مِن قَبْلِهِمْ وَکَانُوا أَشَدَّ مِنْهُمْ قُوَّةً وَمَا کَانَ اللَّهُ لِیُعْجِزَهُ مِن شَیْءٍ فِی السَّمَاوَاتِ وَلَا فِی الْأَرْضِ إِنَّهُ کَانَ عَلِیمًا قَدِیرًا »، گفت: موضوع این آیه مطالعه سرنوشت گذشتگان و پیشینیان و به‌نحوی مطالعه تاریخ و سیر و سفر در روی زمین برای عبرت گرفتن از تاریخ پیشینیان است.

وی افزود: یکی از موضوعاتی که در قرآن‌کریم مورد توجه قرار گرفته سیر و سیاحت در زمین است خداوند متعال در آیات متعددی دستور داده که شما سیر در زمین داشته باشید و آثار و حالات گذشتگان را مطالعه کنید و از آن‌ها عبرت بگیرید.

این مفسر قرآن کریم با بیان این‌که هدف قرآن این است که تاریخ گذشتگان را به آیندگان پیوند بزند، گفت: آثار فرهنگی، فکری، هنری، اجتماعی و اقتصادی گذشتگان می‌تواند برای آیندگان درس عبرت باشد.

وی افزود: خداوند متعال در این آیه فرموده است: «آیا در زمین نگردیده ‏اند تا فرجام [کار] کسانى را که پیش از ایشان [زیسته] و نیرومندتر از ایشان بودند بنگرند و هیچ چیز نه در آسمان‌ها و نه در زمین خدا را درمانده نکرده است چرا که او همواره داناى تواناست».

آیت الله میرعمادی ادامه داد: قرآن به این علت ما را دعوت به مطالعه و سیر در تاریخ پیشینیان کرده است تا بتوانیم خصوصیات اخلاقی گذشتگان را درک کنیم و پی ببریم چگونه برخی از آن‌ها سعادتمند و برخی هم بدبخت، برخی کامیاب و برخی هم ناکام و برخی پیشرفت و برخی هم پس‌رفت کرند.

درس عبرت؛ مهمترین مسأله در مطالعه تاریخ پیشینیان

نماینده ولی فقیه در استان لرستان با یادآوری این‌که مهمترین مساله در مطالعه تاریخ گذشتگان این است که از آن‌ها درس بگیریم و کسب تجربه کنیم، افزود: با مطالعه در تاریخ گذشتگان علل سقوط و پیشرفت پیشینیان را متوجه می‌شویم، به عظمت و قدرت خدا پی برده و پند و عبرت می‌گیریم.

این مفسر قرآن‌کریم در بیان معنای سیر گفت: سیر یعنی گردش، سفر و سیاحت و همچنین بررسی و مطالعه و تحقیق و پژوهش، خداوند متعال در این آیه یک تصوری را از ذهن افراد بیرون می‌آورد که شما مغرور نشوید که چه نیازی به مطالعه تاریخ گذشتگان داریم چه‌بسا نکات مثبتی در آن‌ها بوده که شما می‌توانید برای خودتان ایجاد کنید لذا آیندگان از گذشتگان بی‌نیاز نیستند.

اهمیت سیر و سفر در اسلام/هدف از سفر حفظ دین و تبلیغ و ترویج دین باشد

آیت الله میرعمادی با اذعان به این‌که اسلام راجع به سیر و سفر یک اهمیت فوق‌العاده‌ای قائل است، افزود: آیات و روایات فراوانی داریم که ما را تشویق به سیر و سفر می کند لیکن اسلام می‌گوید سیر و سفر باید جهت‌دار و هدفمند باشد.

وی اضافه کرد: هدف از سفر باید کسب علم و دانش،  تحقیق و پژوهش، کار، اشتغال و تجارت، حفظ دین، تبلیغ و ترویج دین، مشاهده فرهنگ و تمدن پیشینیان، پی بردن به عظمت و قدرت خدا برای کشف و اکتشاف، شناخت نقاط قوت و ضعف برای گشودن دریچه جدید در زندگی، تفریح و سیاحت و لذت حلال باشد چنان‌که امام صادق(ع) فرموده است از جمله سفارشات پیامبر اکرم(ص) به امام علی(ع) این بوده  که یا علی سزاوار نیست انسان خردمند سفر کند مگر برای سه چیز، تامین معاش و هزینه زندگی، توشه‌اندوزی برای آخرت و سفر برای تفریح و لذت حلال.

سفرها باید هدفمند و جهت‌دار و معنادار باشد

این مفسر قرآن‌کریم با تاکید براین‌که سفرهایمان باید هدفمند و جهت‌دار و معنادار باشد، و قبل از سفر باید هدف خود از سفر را بدانیم، گفت: بسیاری از اردوهایی که برگزار می‌شود هدف خاصی را دنبال نمی‌کند.

وی با بیان این‌که فرهنگ گردشگری و صنعت جهانگردی یکی از موضوعاتی است که از اهمیت خاصی برخوردار است، ادامه داد: متاسفانه صنعت گردشگری امروزه دچار یک انحراف شده و هوس‌باز جای توریست و گردشگری را گرفته و این در حالی است که صنعت گردشگری یک ماهیت مستقلی دارد که برای خودش شأن و جایگاه والایی دارد.

جاذبه‌های مذهبی و طبیعی تقویت شوند

نماینده ولی‎فقیه در استان و امام جمعه خرم‌آباد گفت: لازمه تقویت صنعت گردشگری این است که جاذبه‌هایی را که در کشور وجود دارد از جمله جاذبه‌های مذهبی و زیارتی، جاذبه‌های فرهنگی از جمله آداب و رسوم مردم، جاذبه های هنری و ادبی، علمی و شخصیت‌ها و کتب مذهبی و علمی و اثار باستانی و همچنین جاذبه‌های طبیعی را برجسته و تقویت کنیم.

وی با بیان این‌که بسیاری از آثار و منابع گردشگران به‌عنوان منبع دست اول همیشه مورد توجه محققان بوده و سیاحت‌نامه‌هایی وجود دارد که بسیاری از وقایع و حقایق تاریخ را در خود دارد، افزود: اگر گردشگری ما هدفمند و جهت‌دار باشد می‌تواند بسیار مؤثر باشد.

این مفسر قرآن‌کریم با تاکید براین‌که ما باید صنعت گردشگری را هدفمند و جهت‌دار کنیم و آن‌را به‌سمت چیزهای باارزش و ماندگار سوق دهیم، خاطرنشان کرد: ما باید تلاش کنیم از نتایج تحقیق پژوهشگران در سیر و سفر استفاده کنیم و از گردشگرانی استقبال کنیم که منشا آثار و برکات هستند.

هدف گردشگران و توریست‌ها کمک به پیشرفت باشد

وی ادامه داد: گردشگران هم باید با هدف مطالعه  نقاط قوت و ضعف بیایند و هدف آن‌ها کمک به پیشرفت باشد نه برای خوشگذرانی و هدر دادن پول و سرمایه، یک گردشگر باید با مطالعه نقاط قوت و ضعف آن‌ها را به ما یادآوری کند.

نماینده ولی‌فقیه در لرستان افزود: با تدبر در این آیه متوجه می‌شویم که هدف از سیر و سفر باید کسب تجربه و عبرت گرفتن، تفریح و لذت حلال، فراگیری دانش و پژوهش و کار و تجارت باشد.

آخرین اخبار