آیت الله سیداحمد میرعمادی شامگاه دوشنبه 15 تیرماه در جلسه تفسیر آیه ۲۷ سوره فاطر با بیان اینکه خدای متعال دو کتاب تشریع و تکوین دارد، اظهار داشت: کتاب تشریع همان قرآن و کتاب آسمانی و کتاب تکوین تنوع موجودات در عالم هستی است.

وی با اشاره به اینکه آیات کتاب های تشریع و تکوین هر دو نشانه قدرت و عظمت الهی هستند، عنوان کرد: موجوداتی که در کتاب تکوین وجود دارند هر کدام کلمه الله هستند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه بین کتب تشریع و تکوین هماهنگی وجود دارد، ادامه داد: هدف هر دو کتاب یکی است و همان آیات کتاب تشریع که زیبایی عجیبی دارند را ما در طبیعت می بینیم.

آیت الله میرعمادی تصریح کرد: همچنان که خدای متعال انسان ها را به تفکر و تدبر در آیات کتاب تشریع دعوت کرده آنها را به تفکر و تدبر در آیات کتاب تکوین و موجودات دعوت کرده است.

ایشان افزود: خداوند در این آیه این سوال را برای انسان ها مطرح می کند که "آیا ندیدید خداوند از آسمان آب فرستاد و زمین به وسیله آن بهره برد و میوه های گوناگون و رنگارنگ به وجود آمد؟ " که این سوال استفهام برای تحریک حس کنجکاوی انسان است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد به رویش درختان از آب باران و به وجود آمدن میوه های رنگارنگ از درخت ها اشاره کرد و ادامه داد: از هر رنگی میوه وجود دارد که نشانه قدرت و عظمت خداوند متعال است.

آیت الله میرعمادی با بیان اینکه از یک میوه چند نوع وجود دارد، بیان کرد: ۷۰ نوع خرما و ۵۰ نوع انگور وجود دارد که همه و همه نشانه عظمت خدای متعال است که این عظمت نیاز به تفکر دارد.

وی به تفاوت در طعم و خواص میوه ها اشاره کرد و یادآور شد: خلق میوه هایی با آثار و رنگ و طعم گوناگون از یک آب و زمین و هوا جای تفکر و تدبر فراوان دارد.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه در این آیه به وجود رنگ ها و راه های متفاوت در کوه ها اشاره شده، ادامه داد: کوه ها نیز رنگارنگ هستند و گاهی کل یک کوه قرمز، گاهی سفید و گاهی خاکستری است و در درون کوه رنگ های متفاوتی وجود دارد.

آیت الله میرعمادی به قاعده ای به نام وحدت در عین کثرت اشاره کرد و افزود: در اینجا خدای متعال بیان می کند که وحدت، مواد و کثرت رنگ و محصول یک کوه است.

وی با اشاره به اینکه تفاوت رنگ در کوه ها فوایدی دارد، افزود: زیبایی بخشیدن به طبیعت، علامت پیدا کردن راه ها، دلیل بر قدرت و عظمت خدا بودن از فواید تنوع رنگ کوه ها هستند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه تنوع رنگ ها در کوه موجب تنوع در محصول است، عنوان کرد: برای مثال در کوه های یمن عقیق، در کوه های نیشابور فیروزه و معادن دیگر در سایر کوه ها وجود دارد.

آیت الله میرعمادی تصریح کرد: در علم زمین شناسی به این نتیجه رسیده اند که از طریق رنگ کوه ها بدون اکتشاف به معادن درون کوه پی می برند.