آیت الله سید احمد میرعمادی شامگاه سه شنبه  15 تیرماه در آخرین جلسه تفسیر قرآن ماه رمضان موضوع آیات ۳۲ و ۳۳ سوره رعد را اثبات توحید و نفی شرک و بت پرستی دانست و اظهار داشت: مشرکین و کفار برای اینکه پیامبر اکرم (ص) را از صحنه خارج کنند به شیوه های گوناگون متوسل می شدند امروز هم در اجتماع همینگونه بوده بطوریکه افراد با یکدیگر رقابت می کنند.

عقاب خداوند در انتظار کافران

وی به روش هایی که افراد برای خارج کردن رقیبان خود پیش می گیرند اشاره کرد و بیان داشت: افراد اهل منطق برای رقابت از برهان و استدلال استفاده کرده و با فکر و اندیشه رقیب خود را از صحنه خارج می کنند اما افراد غیرمنطقی از راه تزویر و نیرنگ وارد شده و با دسیسه رقیب خود را از صحنه خارج می کنند و برخی دیگر از افراد از راه تطمیع و وعده دادن به مال و پول رقیب خود را کنار می زنند.

 نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد تهدید را از دیگر شیوه های برخی افراد برای غلبه بر رقیب خود دانست و افزود: برخی دیگر از افراد از طریق تمسخر، استهزاء و تهمت زدن رقیب خود را از صحنه خارج می کنند که مطابق آیه ۳۲ سوره رعد کفار برای مقابله با پیامبران و خارج کردن آن ها از صحنه همه روش های ذکر شده را بکار گرفتند.

آیت الله میرعمادی اضافه کرد: مطابق آیه ۳۲ سوره رعد «ولقد استهزی برسل من قبلک فاملیت للذین کفروا ثم اخذتهم فکیف کان عقاب» قرآن با تاکید می فرماید ای پیامبر اگر کفار تو را مسخره می کنند ناراحت نباش قبل از تو پیامبران دیگر را نیز مسخره کردند این روش مخالفان برای خارج کردن از میدان است پس ما به این افراد فرصت دادیم اما آن ها را به عقاب خواهیم رساند آن وقت خواهی دید خداوند کافران را چگونه عقاب می کند.

وی یادآور شد: دلداری دادن به پیامبر اکرم (ص) و مومنین و بیان حکم مسخره کنندگان از موارد قابل دریافت از آیه ۳۲ سوره رعد است.
خدایی که بر همه اعمال و رفتار انسان احاطه دارد سزاوار عبادت است

آیت لله میرعمادی در ادامه به تفسیر آیه ۳۳ سوره رعد «افمن هو قائم علی کل نفس بما کسبت وجعلوا لله شرکاء قل سموهم ام تنبئونه بما لم یعلم فی الارض ام بظاهر من القول بل زین للذین کفروا مکرهم وصدوا عن السبیل ومن یضل الله فما له من هاد» پرداخت و گفت: در این آیه خداوند به پنج دلیل برای بطلان شرک اشاره می کند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد احاطه خداوند متعال بر همه چیز و نقص خدای کفار و مشرکان را اولین دلیل بطلان شرک دانست و بیان داشت: معنای عبارت «افمن هو قائم علی کل نفس» بدین صورت است که آیا کسی که بالای سر همه ایستاده و سرپرست همگان بوده سزاوار عبادت است یا کسی که آگاهی ندارد؟

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه خداوند هم بر افراد و هم بر اعمال آن ها احاطه دارد، عنوان کرد: مطابق آیه ۳۳ سوره رعد خداوندی که هم بر افراد و هم بر اعمال آن ها احاطه دارد سزاوار عبادت است.

وی افزود: مطابق عبارت «وجعلوا لله شرکاء» از سوره رعد دلیل دیگر برای بطلان شرک را ناتوانی کفار در معرفی خدای خود دانست و اضافه کرد: خدای کفار جاهل، عاجز و نیازمند بوده که سزاوار پرستش و عبادت نیست.

پاداش متقین چیزی جز بهشت نیست

 نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد  قرآن با بیان اینکه مطابق آیه ۳۳ سوره رعد مشرکان و بت پرستان در دل خود به بت ها ایمان نداشته اما در ظاهر به ایمان بر بت ها وانمود می کنند، ادامه داد: همین بت پرستان و مشرکین هنگامی که در سختی ها و مشکلات قرار می گیرند متوجه «الله» شده و احساس می کنند یک موجود نجات دهنده وجود دارد.

آیت الله میرعمادی موضوع آیه ۳۵ سوره رعد را بهشت و نعمت های بهشتی دانست و اظهار داشت: خداوند در آیه ۳۵ سوره رعد می فرماید پاداش متقین چیزی جز بهشتی که خداوند وعده داده است، نیست

وی به سه خصوصیات مهم بهشت اشاره کرد و گفت: مطابق آیه ۳۵ سوره رعد «مثل الجنه التی وعد المتقون تجری من تحت الانهار اکلها دائم و ظلها تلک عقبی الذین اتقوا و عقبی الکافرین النار» بهشتی که خداوند به اهل تقوا وعده داده است آنقدر وسیع و گسترده بوده که در زیر آن نهرها جاری است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد افزود: مطابق ترجمه آیه ۳۵ سوره رعد خداوند می خواهد بگوید درختان بهشت آنقدر در هم تنیده و پوشاننده هستند گویا یک سقف سبز در بهشت ایجاد شده که زیر این سقف سبز نهر آب جاری بوده و به واسطه سقف سبز یک کف سبز نیز در بهشت ایجاد می شود لذا اولین خصوصیت بهشت اهل تقوا داشتن سقف و کف سبز و نهرهای جاری در آن است.
فلسفه روزه رسیدن به تقوا است

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه درون نهری که در بهشت وجود دارد چهار چیز روان است، تصریح کرد: مطابق آیه ۳۵ سوره رعد در نهر بهشتی آبی وجود داشته که به مرور زمان تغییر نمی کند همچنین در نهر بهشتی جریانی از شیر، شراب پاکیزه و عسل جریان دارد.

وی دائمی و همیشگی بودن خوراکی ها و میوه های موجود در بهشت را از دیگر خصوصیات بهشت متقین دانست و بیان داشت: مومنان در بهشت از هر میوه ای و به هر اندازه ای که تمایل دارند می توانند بخورند و مطابق آیه ۳۵ سوره رعد خوراکی های بهشتی مقطعی و فصلی نبوده بلکه دائمی و همیشگی هستند همچنین این خوراکی ها آنقدر زیاد هستند که تمام نشده و پایان ناپذیرند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد ویژگی سوم بهشت را دائمی بودن سایه درختان آن دانست و گفت: کلمه سایه در بهشت به آرامش و آسایش اشاره دارد یعنی آرامش و آسایش بهشتی ابدی و همیشگی است لذا در بهشت تنها راحتی، آسایش و رفاه وجود دارد.

آیت الله میرعمادی فلسفه روزه را رسیدن به تقوا دانست و افزود: افرادی که در ماه رمضان روزه گرفتند به تقوا رسیده اند و فرد باتقوا وارد بهشتی می شود که خداوند آن را وعده داده و این بهشت آنقدر گسترده بوده که درختان آن در هم تنیده، سقف و کف آن سبز، خوراکی های آن دائمی، آسایش آن همیشگی و زیر آن نهرهایی از آب، شیر، شراب پاک و عسل جاری است.

ضرورت عشق به ولایت و انس با قرآن

وی با بیان اینکه مطابق آیه ۳۵ سوره رعد بهشت توصیف شدنی نیست، عنوان کرد: آنچه ما از قرآن می فهمیم مربوط به ظاهر قرآن است اما باطن آن را انسان های معصوم می فهمند لذا کسی نمی تواند به عمق قرآن پی ببرد زیرا حقیقت قرآن منحصر به چیزی که ملاحظه می کنیم نبوده همچنین ائمه اطهار نیز دارای ظاهر و باطن هستند که پی بردن به حقیقت آن ها نیز دشوار است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با بیان اینکه امامت و ولایت شان بالایی داشته و فهم آن ها بسیار مشکل است، تصریح کرد: همانگونه که پی بردن به حقیقت ولایت کار دشواری است عمل کردن بر اساس ولایت نیز دشوار بوده و هر کسی نمی تواند بر اساس ولایت عمل کند.

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه ائمه اطهار از ولایت الله و ولایت اکبر برخوردارند، افزود: مگر می شود حقیقت قرآن را درک کرد در حالیکه خداوند می فرماید اگر قرآن بر کوه نازل می شد کوه متلاشی و دچار خشیت می شد همین تعبیر در مورد امامت و ولایت نیز صدق می کند.

وی با اشاره به اینکه عشق به ولایت در دل بسیاری از افراد وجود دارد، بیان داشت: عشق به ولایت آنچنان بوده که در کربلا اتفاق افتاد، عشق به ولایت شهدا را که الگو و اسطوره برای ما هستند را به میدان نبرد کشاند و امروز نیز عشق به ولایت باعث شده عده ای به عنوان مدافع حرم در عراق و سوریه بجنگند و از زندگی و تعلقات دنیوی دست بکشند.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه باید همگان عشق به ولایت داشته و با قرآن مانوس شویم، افزود: قطع ارتباط با قرآن گمراهی و ضلالت به همراه داشته و این پیام قرآن است.

آرشیو اخبار