آیت الله سید احمد میرعمادی شامگاه شنبه دوازدهم تیرماه در بیست وپنجمین جلسه تفسیر قرآن ماه رمضان با اشاره به اینکه آیات ۲۸ و ۲۹ سوره رعد معجزه علمی قرآن محسوب می شوند، اظهار داشت: اهمیت آیات ۲۸ و ۲۹ سوره رعد تا اندازه ای بوده که آیت الله جوادی آملی ۱۶ جلسه تفسیر قرآن خود را به این دو آیه اختصاص داده است.

وی با یادآوری اینکه افسردگی و اضطراب از بیماری های رایج بین مردم هستند، عنوان کرد: بازگشت به سوی خداوند اولین راه حل برای درمان اضطراب بوده و هر کسی از مسیر خدا منحرف شده اگر دوباره به صراط مستقیم برگردد اضطراب او از بین می رود.

 نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد ذکر خدا و به یاد خدا بودن را از راه حل های قرآن برای برطرف شدن اضطراب دانست و گفت: یاد خدا می تواند دل انسان را آرام کند بطوریکه در آیات قرآن آمده است «با یاد خدا دل ها آرام می شود».

آیت الله میرعمادی با اشاره به اینکه ذکر خداوند به دو صورت قلبی و زبانی است، بیان داشت: یاد خداوند دارای پنج اثر شامل آرامش قلبی و قدرت روحی، نورانیت دل و بصیرت در عمل، وارستگی از لذات مادی، دوری از گناه و جلب نظر خداوند و الطاف الهی می شود.

وی یکی دیگر از عوامل برطرف کننده اضطراب را عاقبت بخیری دانست و افزود: خداوند در قرآن درباره عاقبت نیکو می فرماید «کسانیکه ایمان آورده و عمل صالح انجام دادند به آن ها بشارت باد به عاقبت نیکو و خوشا به حال آنان».

تنها انسانهایی که ایمان و عمل صالح انجام می دهند سعادتمند می شوند

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد بیان داشت: مطابق تفسیر علامه طباطبایی در آیه ۲۹ سوره رعد «الذین آمنوا و عملوا الصالحات طوبی لهم وحسن ماب» کلمه «طوبی» مصدر بوده که موصوف آن «حیات» یا «معیشت» بوده و حذف شده است با این تفاسیر معنای آیه به این صورت خواهد بود که ای کسانیکه اضطراب دارید خداوند فرموده است ایمان آورده و عمل صالح انجام دهید و زندگی نیکو برای شماست.

آیت الله سید احمد میرعمادی با بیان اینکه بر اساس آیه ۲۹ سوره مباره رعد مردم به چند دسته تقسیم می شوند گفت: کسانی که ایمان دارند و عمل صالح انجام می دهند یک دسته از مردم بوده که آنها مومن هستند.

وی با بیان اینکه همچنین یه دسته دیگر از مردم آنهایی بوده که نه ایمان دارند و نه عمل صالح انجام می دهند و آنها کافر هستند گفت: همچنین دسته ای دیگر از مردم آنهایی هستند که ایمان دارند ولی عمل و رفتار آنها بد بوده و به آنها فاسق گفته می شود.
 نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد بیان داشت: همچنین دسته چهارم افرادی هستند که ایمان ندارند ولی عمل خوب انجام می دهند.

ایت الله میرعمادی بیان داشت: در تفسیر علامه طباطبایی در رابطه به چهار دسته از انسانها آمده که تنها یک دسته از مردم سعاتمند می شوند و زندگی شیرینی دارند که آنها مومنین هستند که ایمان و عمل صالح دارند.

نجات انسان به ایمان و عمل صالح است

وی در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تنها عامل نجات انسان از عذاب الهی مسئله ایمان و عمل صالح است گفت: بعضی از مفسران گفته اند که کسانی که ایمان می آورند و عمل صالح انجام می دهند حضرت فاطمه(س) برای آنها شفاعت می کند و برای آنها بازگشت به خوبی است.

نماینده ولی فقیه در استان لرستان و امام جمعه خرم آباد با تاکید بر اینکه نجات انسان به ایمان و عمل صالح است تصریح کرد: شیرینی زندگی به ایمان و عمل صالح بوده و آرامش زندگی و آرامش دل به یاد خدا و عمل صالح است و اگر کسی ایان و عمل صالح نداشته باشد برای او آرامش و آسایشی وجود ندارد.

آرشیو اخبار